minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde najdete reportáže z mých výprav na minerály, zkameněliny či další nerostné záležitosti, ale také reportáže z různých zajímavých akcí jako jsou burzy či exkurze. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin, kde můžete načerpat inspiraci na výlety nebo třeba informace do různých odborných prací. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.





Historie 2015



24.12. 2015

pf2016

   Tak nám zase končí další šutrácká sezóna a opět nám nezbývá než dumat nad tím, co bychom podnikli příští rok a něco hezkého našli. Ikdyž to teplé počasí nám možná umožní nejen dumat... :)

   A přidávám také na Facebooku slibovanou reportáž ze Smíchovské burzy konané 13.12.

Burza Smíchov více


16.12. 2015

folknare

   V již desátém pokračování seriálu "Mineralogické středy" si popíšeme snámou lokalitu zeolitů Pustý vrch u Folknářů, která i v dnešní době nabízí zajímavé možnosti nálezů místních zeolitů, především thomsonitu a phillipsitu.

10. Zeolitová lokalita Pustý vrch u Folknářů více

 A jelikož je toto již desátý článek v seriálu „Mineralogických střed“ a přichází opět každoroční čas zkouškového období, kdy se budu muset soustředit převážně na školní povinnosti, tak prozatím seriál pozastavuji. Na dalších 10 článků se můžete těšit pravděpodobně od druhé poloviny února 2016.


9.12. 2015

repcice

   V pokráčování seriálu "Mineralogické středy" se zaměříme na jednu z klasických českých mineralogických lokalit známou již z přelomu 18. a 19. století. Tato lokalita láká sběratele dodnes a je nejlepší lokalitou chabazitu na našem území. Řeč bude o Řepčicích u Litoměřic.

9. Klasická mineralogická lokalita Řepčice u Litoměřic a její aktuální stav více


   A jelikož jsem si před napsáním článku chtěl ověřit, zda-li je lokalita stále produktivní, tak jsme si na ní se Zuzkou, Martinem, Jirkou a Karlem zajeli. A opravdu jsme pár hezkých dutin s chabazitem našli. :)

Řepčice u Litoměřic (reportáž) více
repcice


   A na závěr bych vás rád pozval na amatérskou burzu minerálů a zkamenělin, která se bude konat již tuto neděli (13.12. 2015) v Praze na Smíchově. Na burze budeme kromě dalších cca 50 vystavovatelů vystavovat také my a budeme nabízet vzorky klasických zeolitů z lokalit Českého středohoří, vzorky z Krupky, Jeníkova u Duchcova, Loučné pod Klínovcem a Moravice u Frymburka a Dominik také přiveze své přebytky nálezů pyritu ze španělského Navajúnu.
   Rozhodně je na co se těšit a budu rád, když vás zde uvidím. Pro zájemce o určení některých vzorků připomínám, že je můžete vzít sebou a poradit se se sběrateli o co se jedná. Takže nezapomeňte, v neděli v 9:00 na Smíchově. :)

Podrobné informace o burze zde


2.12. 2015

studenec

   V osmém článku v seriálu "Mineralogických střed" se tentokrát přesuneme do podkrkonošské pánve na sběrately oblíbenou lokalitu minerálů mandlovcových dutin Studenec u Jilemnice. My se však zaměříme na minerály, které mají jednu společnou věc. Všechny v sobě obsahují měď a jsou geneticky příbuzné.

8. Cu-mineralizace z lokality Studenec u Jilemnice více



al2sio5

   V sedmém článku v seriálu "Mineralogických střed" si budeme povídat o třech minerálech se stejným chemickým vzorcem Al2SiO5 a to o kyanitu, andalusitu a sillimanitu. Především první dva minerály jsou mezi sběrateli velmi oblíbené a na burzách se můžeme setkat s jejich krásnými ukázkami ze světa. Jak jsou na tom ale naše lokality?

7. Formy Al2SiO5 a jejich výskyt v České republice více


22.11. 2015

exkurze

   První celý listopadový víkend jsem se zúčastnil dvoudenní SGA exkurze do Krušných hor. Byli jsme na několika českých i německých lokalitách a především jsme navštívili horní město Freiberg, kde jsme sfárali do prohlídkové štoly a podívali se na výstavu minerálů Terra mineralia. Z této dvoudenní akce jsem udělal také dvě videa, přičemž obě naleznete jak v odkazech na konci reportáží, tak v záložce "Videa" rozdělené do obou podsložek.

SGA exkurze do Krušných hor (1. den) více
SGA exkurze do Krušných hor (2. den) více


18.11. 2015

kalcitaragonit

   Šestý článek v seriálu "Mineralogických střed" se zabývá dvěma minerály se stejným chemickým vzorcem patřící do skupiny karbonátů a to konkrétně kalcitem a aragonitem. Budeme se zabývat jejich vlastnostmi, jejich výskytem v rámci oblasti Českého středohoří a opět také vztahu sběratelů k těmto minerálům.

6. Výskyt kalcitu a aragonitu v Českém středohoří více


11.11. 2015

augitamfibol

   Pátý článek v seriálu "Mineralogických střed" se zabývá dvěma běžnými horninotvornými minerály ze zástupců pyroxenů a amfibolů a to konkrétně augitem a kaersutitem či pokud chcete čedičovým amfibolem. Budeme se zabývat jejich vlastnostmi, jejich výskytem v rámci oblasti Českého středohoří a také vztahu sběratelů k těmto minerálům.

5. Výskyt augitu a amfibolu v Českém středohoří více


6.11. 2015

loucna

   Poslední dvě výpravy jsme sjezdili společně se Zuzkou po lokalitách trochu vzdálenějším od Ústí nad Labem. První výpravu jsme podnikli do Podkrkonoší a druhou výpravu naopak do Krušných hor. A obě výpravy se povedly... Z Vestřeve u Hostinného jsem také udělal video, které naleznete pod reportáží a také v záložce "Videa" v podsložce Mineralogické a paleontologické lokality.

Vestřev u Hostinného, Horka u Staré Paky více
Loučná pod Klínovcem, Ametystová Halže více



4.11. 2015

levyn

   Čtvrtý článek v seriálu "Mineralogických střed" navazuje na minulý článek o zeolitech Českého středohoří. Tentokrát se však zaměříme na vzácnější zeolity tohoto terciérního vulkanického pohoří, tedy Cowlesit, Erionit, Gismondin, Gmelinit, Gonardit, Harmotom, Levyn, Mesolit a Offretit.

4. Vzácnejší minerály zeolitové skupiny Českého středohoří více


28.10. 2015

zeolitybezne

  Třetí článek v seriálu "Mineralogických střed" se v tento sváteční den zabývá mou oblíbenou skupinou minerálů a to zeolity. V článku si představíme nejběžnější zástupce této skupiny minerálů nacházející se na lokalitách v oblasti Českého středohoří a to jmenovitě analcim, apofylit, chabazit, fakolit, natrolit, phillipsit a thomsonit. Na tento článek bude navazovat tematicky podobně zaměřený článek o některých vzácných zeolitech Českého středohoří.

3. Běžné minerály zeolitové skupiny Českého středohoří více


23.10 2015

vltaviny

   Trochu neplánovaná výprava na vltavíny přímo uprostřed podzimní vltavínové sezóny se povedla a dokazuje, že i na prochozených polích se dají najít hezké ukázky vltavínů.

Dolní Třebonín, Korosecký Dvůr, Koroseky více


21.10. 2015

vltaviny

   Druhý článek v sériálu "Mineralogických střed" se zabývá v poslední době mediálně hodně omílaným tématem a to vltavíny. Je ironie, že nám tyto poslové z vesmíru ukazují jací my lidé vlastně ve skutečnosti jsme. Stačí se projít po kopaništi nebo zhlédnout nabídky internetových obchodů s minerály a vltavíny...

2. Vltavíny - Kameny ani z vesmíru ani ze Země více


14.10. 2015

beryl

   V poslední době zpracovávám pouze reportáže z výprav, ale tak nějak zapomínám na další záložky na stránkách jako jsou například tematicky zaměřené články. Proto jsem se v záchvatu pracovitosti rozhodl sepsat seznam cca 45 témat, ke kterým budu každou středu v seriálu, který jsem nazval "Mineralogické středy" přidávat jeden z tohoto seznamu článků. Články jsou psané směsicí vědeckého a uměleckého stylu, takže by si z nich užitečné informace měli vytáhnout jak zkušení sběratelé, tak začátečníci.

A prvním článkem je:    1. Beryl a ryzí měď z Krupky více


6.10. 2015

marianka

   Oslavy úspěšného pokračování studia jsem nemohl oslavit jinak než na šutrech a tak přináším další dvě reportáže z lokalit, které mám rád a které často navštěvujeme. Je to sice to samé pořád dokola, ale když je co nacházet, tak proč ne? :)

Krupka - Knöttl více
Mariánská skála více



15.9. 2015

svrzno

   Návštěva lomu Svržno a blízké štoly č. 1. Lokalita je produktivní, vedoucí přístupný sběratelům a je zde připraven odstřel na produktivní 4. etáži.

Kamenolom Svržno více


9.9. 2015

rokle

   Revize staré paleontologické lokality terciérního stáří u Čeřeniště v Českém středohoří.

Jezuitská rokle více


29.8. 2015

lipno

   Letošní prázdniny se pro mne vedou především jako velké učení na zkoušku z matematiky, takže času moc není. Přesto jsem si našel trochu toho odpoledního času, kdy už hlava nepobírá složité vzorce a vyrážel za šutry na letošní návštěvě Lipenska. Byl jsem na dvou lokalitách a to na své oblíbené Moravici a také ve Vyšším Brodě, kde jsme s Petrem Třebínem rýžovali (nejen) zlato ve Vltavském náplavu.

Moravice více
Vyšší Brod - Vltavský náplav více
Moravice více


17.8. 2015

expedice

   Přidávám reportáže z dvoudenní expedice do Centrálních krušných hor, Slavkovského lesa a Doupovských hor. Akce se povedla a s klukama jsme si šutračení užili. Přidal jsem také video z návštěvy Hübrova pně, které najdete pod reportáží z 2. dne expedice.

   Nakonec chci vyzdvihnout skutečnost naprosto šílené situace na lokalitě Valeč u Podbořan a proto jsem z youtube.com smazal video z jarní návštěvy této lokality a také jsem smazal reportáž z této výpravy. Fotky vzorků v odkazu na tuto reportáž stále najdete, fotky lokality které by mohly vést k jejímu nalezení již ne.

Expedice Severozápad 1. den více
Expedice Severozápad 2. den více


3.8. 2015

krupka

   Přidávám reportáž z výpravy na známou lokalitu Krupky, nalézající se v revíru Knöttl, zabývající se nedávným bagrováním na Prokopském pni. Do záložky "Videa" bylo přidáno video z této výpravy. Odkaz na video naleznete také pod textem reportáže.

Krupka - Knöttl více


30.7. 2015

rokytnice

   Rychlá revize lokality Horní Rokytnice. Lokalita je stále produktivní.

Horní Rokytnice více


19.7. 2015

brna

   Uvádím novou reportáž se zveřejněním nové zeolitové lokality v Českém středohoří nad obcí Brná s nálezy minerálu harmotomu a chloritu.

Brná - harmotomy více


1.7. 2015

   Dnes stránky oslavily 5 let od svého vzniku. Oproti minulému roku mají o celých 20000 zhlédnutí více, což je skvělé. Často mi také píšete, že se vám stránky líbí a rozhodně v nich hodlám pokračovat. Bohužel v poslední době začal zlobit program, ve kterém stránky tvořím a tak pomalu ale jistě probíhá ruční přepis kódu stránek do klasického HTML jazyka. Podle toho kdy budou stránky přepsány a upraveny bude nahrána tato nová verze stránek na internet. Dky tomu je možné, že především odkazy provázané s Facebookovou fan stránkou budou nefunkční, ale pokusím se je též opravit a tak stránky budou pracovat tak jako dříve.

   Na tyto prázdniny toho bohužel moc neplánuji, jelikož nebude čas. Na šutry ale vyrážet budu jak to jen bude možné. Koncem července se stavím na Slovensku, takže uvidíme, jestli se bude trocha času a zastavím se opět na Ľubietové. Začátkem srpna pak plánuji každoroční návštěvu oblasti Lipenska a jižních Čech. To je zatím vše o čem vím. Září bude bohužel z větší části zabité kvůli školním povinnostem a nevyužiji ho tedy jako minulý rok.

folknare

   A doplňuji také poslední předprázdninovou výpravu na zeolity lokality Pustý vrch u Folknářů. Tentokrát nešlo ani tak o nálezy thomsonitů, ale spíše vzácného gismondinu.

Pustý vrch u Folknářů více


28.6. 2015

pecinov

   Třetí paleontologcká exkurze mne zavedla do lomu Pecínov u Kladna. Exkurze se opravdu povedla a to díky četným nálezům křídové flóry a fauny a také povedeného počasí. Z výpravy jsem také opět vytvořil krátké video s pohledem na lom a kompilací nejzajímavějších fotek. Video naleznete v záložce "Videa" nebo přímo v reportáži.
   Do galerie "Sbírka - z výměny a koupě" jsem přidal několik mých nových přírůstků do sbírky.

Pecínov u Kladna více


24.6. 2015

marianka

   Návštěva lokality Žežice (neúspěšná) a revize naší oblíbené a domovské lokality Mariánská skála v Ústí nad Labem. Nálezy jsou v lomu stále ještě možné, ale pokud se sem chcete podívat, tak počítejte s návštěvou někdy v dohledné době, jelikož v lomu se již rychle blíží konec těžby. Vytvořil jsem také video z lomu Mariánská skála, které naleznete na konci reportáže. Záložka "Videa" je dočasně nefunkční. Na opravě již pracuji a do konce víkendu by měla být plně funkční.

Žežice, Mariánská skála více


15.6. 2015

rokle

   Zkouškové je v plném proudu a bohužel se mi moc nedaří. Přesto jsem stihl mezi úspěšnými prvními zkouškami navštívit několik lokalit. Některé průzkumy se nevyvedly, ale například poslední květnový den se jeden z těchto průzkumů povedl a tak zde uvádím reportáž. Opět se jedná o důkaz toho, že se i na starých lokalitách o kterých nikdo moc neví, dají najít zajímavé věci.

Rytina soutěska, Jezuitská rokle více


4.6. 2015

exkurze

   A jsou zde reportáže z první poloviny paleontologických exkurzí PřF UK. V první exkurzi jsme navštívili prvohorní pražské lokality, přičemž v reportáži je rozvedena především lokalita Mušlovka. Při druhé exkurzi jsme se vydali do Severočeské hnědouhelné pánve do dolu Bílina. Na tuto výpravu jsem se obzvlášť těšil a udělal jsem z ní i krátké video dolu a těžby uhlí. 

1. den - lom Mušlovka více
2. den - důl Bílina více

   Nezávisle na tom jsem před dvěma týdny doplnil nějaké přebytky do nabídky minerálů na "Výměnu / prodej".


11.5. 2015

valec

   Výprava na lokalitu skelného opálu neboli hyalitu dopadla poměrně dobře. Nikdo nás po lese nehonil, každý jsem si našli alepoň jeden hezký vzorek a lokalitu jsme po sobě uklidili. Vzhledem ke stavu lokality, který je mnohem lepší, než jsem očekával jsem udělal krátké video z návštěvy. Najdete ho v záložce "Videa".

Valeč u Podbořan více


27.4. 2015

krupka

   Opětovná návštěva Krupky a před týdnem nalezené "Bismutové haldy" skončila opět úspěchem. pro haldu jsme nově objevili apatit, oktaedrický fluorit, scheelit a měď.

Krupka - Knöttl více

   Rád bych vám také oznámil, že stránky mají krásných 40 000 zhlédnutí! Vzhledem k věrohodnocti počítadla TopListu je toto číslo opravdu reálné a nepřikořeněné plusovými čísly, tak jak to dělají jiná počítadla...


20.4. 2015

krupka

   Po dlouhé době kdy byla Krušné hory zasypány sněhem jsme se konečně podívali do Krupky na Knöttl. Nález který nás čekal jsme si ale vůbec nepředstavovali a je důkazem, že Krupka skrývá ještě mnohá překvapení.

Krupka - Knöttl více


7.4. 2015

jenikov

   Letos již třetí návštěva zakonzervovaného lomu Jeníkov u Duchcova. Otevřené dutiny s baryty v křemencích jsem konečně dovybral a počasí snad brzy dovolí návštěvy lokalit v Krupce.
   Do záložky "Oblíbené weby" byly přidány nové zajímavé stránky (Minerály Tomáš Hofírek).

Jeníkov u Duchcova více


24.3. 2015

stribro

   Reportáž a nálezová zpráva z nově odbagrované části haldy jámy č. 2 ve Stříbře. Z této lokality jsem vytvořil také video, které najdete klasicky v záložce "Videa".

Stříbro - Jáma č. 2 (Dlouhá žíla) více


16.3. 2015

jenikov

   Opětovná návštěva lokality Jeníkov u Duchcova dopadla ještě lepé než první návštěva a to především díky naražení nové dutiny v křemenci. Z této výpravy je také do sekci "Videa" přidáno video z dobývání čerstvých vzorků (radio)barytů. Přebytky byly opět zařazeny do nabídky minerálů z této lokality.
   
A jako třešničku na dortu přidávám po velmi dlouhé době nový popis lokality do záložky "Lokality ČR" a to konkrétně lokalitu "Divoká rokle".

Jeníkov u Duchcova více


23.2. 2015

jenikov

   Konečně skončilo zkouškové období a tak je zase trocha času na šutry. Jako první lokalitu kam jsme po více než měsíci vyrazili jsme si zvolili Jeníkov u Duchcova. Výprava se povedla a video z ní, najdete v sekci "Videa". Přebytky z této výpravy byly vloženy do nabídky "Výměna a prodej".
   Do sekce "Videa" navíc přibyly dvě starší videa z výpravy na Pustý vrch u Folknářů a na Deblík u Libochovan.

Jeníkov u Duchcova více


6.2. 2015

   Jak jsem slíbil, tak jsem udělal a tak dnes dávám na stránky první dvě videa do stejnojmenné záložky v sekci Galerie nebo si videa můžete zhlédnout zde. Věřím, že se budou líbit. :)

   A vzhledem k nulové účasti v soutěži Nález roku 2014 tuto soutěž pro tento rok ruším. V budoucnu uvidím, zda-li soutěž obnovím, ale věřím, že pokud se ještě více zvedne sledovanost stránek, tak se zvýší i množství sběratelů, kteří budou ochotni poslat fotky svých nejlepších nálezů a poměřit síly s ostatními.


19.1. 2015

folknare

   Revize naší oblíbené zeolitové lokality Pustý vrch u Folknářů. Na lokalitě se dají stále najít klasické ukázky typických místních thomsonitů a phillipsitů, ale vydolovat nějaký sběratelský vzorek čistě bílých thomsonitů je stále těžší.

Pustý vrch u Folknářů více


16.1. 2015

Soutěž Nález roku 2014

   Stejně jako v posledních dvou letech vyhlašuji soutěž o nejlepší nález loňského roku, přestože na stránkách Petra Šístka již stejná soutěž proběhla. Původně jsem díky tomu chtěl soutěž zrušit, ale věřím, že se jistě najde dostatek soutěžících a nebude to souboj svou až tří sběratelů.

Pravidla soutěže:

   Soutěže se může zůčastnit kdokoliv. Každý sběratel může poslat fotky max. 2 vzorků (pokud chcete poslat více fotek od stejného vzorku, není problém). Vzorky musí být nalezeny během roku 2014 a musí se jednat o vlastní nálezy! Můžete posílat jen vzorky nalezené v České nebo Slovenské republice! U fotky musí být uveden název minerálu/ů a lokalita. Vzorky bude hodnotit pěti členná porota a budou hodnocena tři kritéria:

1. kvalita = jak vzorek vypadá po stránce poškození po nálezu (poškození krystalů apod)
2. estetika = vizuální dojem
3. vzácnost = zde jsou brány v potaz možnosti nálezu na danné lokalitě

   Fotky mi posílejte na mail mysli.warp@seznam.cz. Uzávěrka soutěže je 28. února 2015 a vyhlášení bude začátkem března. Celkem bude vyhlášeno 5 - 10 nejlepších vzorků podle účasti a jejich fotky budou zobrazeny zde na stránkách i se jmény nálezců. Všichni zájemci jsou vítáni!


16.1. 2015

strekovosada

   První letošní výpravou navazují zároveň na poslední loňskou výpravu, která zde nebyla publikována akci byl průzkum svahu nad Střekovem osadou jižně od centra Ústí nad Labem, kde jsme zastihli výskyt zeolitů.

Střekov osada - průzkum více


16.1. 2015

   Každoroční údržba stránek byla letos spojena s aktualizací záložek hlavního panelu a klasické opravy chyb.

Novinky pro rok 2015 jsou tedy tyto:

   Přibyla záložka "Videa" , kam budu postupně doplňovat vlastní videa z lokalit a videa vybraných vzorků. Předem říkám, že se nemá jednat o videa popisující lokality, ale pouze o aktuální podoby lokalit nebo videa čerstvých nálezů apod. V záložce prozatím žádná videa nenajdete, ale brzy se zde již objeví.
   Dále byla aktualizovány všechny tři hlavní záložky v sekci Galerie a to "Fotky lokalit" , "Minerály lokalit" a "Zkameněliny lokalit". Tyto záložky jsou tedy konečně přehlednější, než tomu dosud bylo a čtenář by měl bez problému najít danou lokalitu, kterou hledá, pokud ji databáze obsahuje.
    A poslední novinkou, do které jsem se původně nechtěl pouštět, ale nakonec jsem se přemohl je aktualizace fotografií minerálů v záložce "Databáze minerálů". Najdete zde fotografie novějších a kvalitnější vzorků než doposud (pokud byly nalezeny lepší).

   Věřím, že se Vám budou novinky a změny líbit a v případě jakýchkoliv problémů mi prosím neváhejte napsat a já je v zápětí opravím.

Autor



Optimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari





Jakub Mysliveček ©