minj
Lokality


Pustý vrch u Folknářů
(den konání 17.1. 2015)

sutoviste
Sutoviště pod výchozy dnes překvapilo velkým počtem vzorků.


   Průzkumy jsou sice fajn, ale už bylo na čase najít si nějaké hezké vzorky a tak jsme si s Martinem na dnešní den uprostřed zkouškového období domluvili výpravu na naší oblíbenou lokalitu - Pustý vrch u Folknářů. Původní plán byl jet už v pátek, ale nakonec to nevyšlo. Dnes ráno když mi zazvonil budík jsem vykoukl z okna a venku déšť jak v létě. "Tak a je po výpravě", řekl jsem si. Napsal jsem Martinovi, že to rušíme a šel ještě dospat. Po půl hodině jsem stejně vstával a venku už nepršelo, ale při pohledu na zablácenou zahradu jsem si říkal, že v tomhle přece nepojedeme.
thomsonit
Thomsonit narůstající na krystaly phillipsitu (Pustý vrch u Folknářů). Velikost vzorku 52 mm.


Celý prostor výchozů.
   V jedenáct hodin jsem to nevydržel a zavolal Martinovi co si o tom myslí. No dopadlo to tak, že jsme v půl jedné přijeli k lokalitě. Bylo ošklivé zamračené počasí a vypadalo to, že kdykoliv může zase začít pršet. Vydali jsme se k lokalitě samotné a po příchodu jsme zjistili, že se postup sběratelů v hlavním výchozu téměř zastavil. Na lokalitě nejspíš nějaký ten pátek nikdo nebyl. My jsme si vybrali místa a začali kopat. Martin kopal ve velmi porézním světlém materiálu výše ve výchozu, který se sice lépe rozbíjí, ale dutiny jsou zde většinou vyplněné nebo poničené jílovými minerály. Já vsadil na klasický výchoz houževnatého čediče s vyrostlicemi augitu.


   Po hodině kopání a téměř žádném nalezeném vzorku mne začaly hrozně bolet klouby díky nárazům velké palice při rozbíjení čediče, který je zde obzvláště tvrdý. Nějak jsem ztratil pracovní morálku a šel se podívat na Martina. Ten mezitím tahla jednu dutinu za druhou, ale většina jich byla zanešena jílem nebo prázdná. Chtělo se mi už jet, ale Martinovi ještě ne a tak jsem se šel najíst a trochu zregenerovat.
   Po přestávce jsem se dal do pořádného kopání a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Během půl hodiny jsem měl půl kbelíku vzorků. Sice žádné světobory, ale hezké kameny.
thomsonit
Polokoule thomsonitu (Pustý vrch u Folknářů). Velikost vzorku 80 mm.


thomsonit
Polokoule thomsonitu v protáhlé dutině (Pustý vrch u Folknářů). Velikost vzorku 51 mm.
   Začínalo se stmívat a tak Martin začínal formátovat vzorky a ještě se šel pustit do jednoho velkého kamene. Dopadlo to tak že nic nenašel a ještě jsme potom hledali palici.
   U auta jsme byli téměř za tmy kolem 16:45. Prsty mě bolí ještě teď a zítra to bude asi zajímavé, ale osm vzorků jsem si nakonec nechal a zbytek poskytnu k výměně a prodeji.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Polokoule thomsonitu
FOTO 2 = Polokoule thomsonitu
FOTO 3Thomsonit narůstající na krystaly phillipsitu
FOTO 4Vzorek thomsonitu nalezený v suti
FOTO 5
Větši dutina s mikroskopickým phillipsitem a polokoulemi thomsonitu
FOTO 6Zajímavý vzorek thomsonitu
FOTO 7Polokoule thomsonitu
FOTO 8Polokoule thomsonitu v protáhlé dutině




Jakub Mysliveček ©