minj
Lokality


Doporučená literatura:

   V této záložce naleznete literaturu s mineralogickou tématikou. Knihy nejsou zpracované formou recenzí, ale u každé knihy je můj osobní názor na každou knihu, která by vám měla poradit, které knihy jsou více či méně užitečné.horninyamineraly Nový kapesní atlas - Horniny a minerály

   K této knize mám poměrně blízký vztah, jelikož jsem především díky ní začal sbírat minerály. Je to jedna z knih, kterým říkám encyklopedie. V první části knihy jsou vyjmenovány sedimentární, vulkanické a metamorfované horniny. V druhé části knihy jsou rudné minerály a poslední třetí částí jsou minerály. Kniha je kvalitně zpracována. Je ideální pro začínající sběratele.


mineraly Průvodce přírodou - Minerály

   Jedná se sice o starší knihu, ale pro začínající sběratele je ideální. Opět se jedná o typickou encyklopedii minerální druhů, tentokrát řazených podle systému.


encyklopediemineraly Encyklopedie - Minerály

   Tato kniha je řazena podle systému. Je vhodná jak pro začítečníky tak klacické sběratele, jelikož obsahuje velké množství minerálů včetně těch vzácných. Velkým kladem knihy je bodové hodnocení u každé položky značící vzácnost danného minerálu.


atlasmineralu Atlas minerálů České a Sloveské republiky

   Tato encyklopedie minerálních druhů je podle mě dnes nejlepší knihou tohoto typu na trhu. Obsahuje velké množství minerálních druhů nalezených v ČR a SR. Kniha je řazena podle systému. Je ideální jak pro začátečníky, tak pro klasické sběratele. 


mineral Časopis Minerál

   Kdo by neznal tento klasický časopis. Vychází již od roku 1993 a od roku 2007 je režírován Jihočeským mineralogickým klubem. Časopis je znám díky velké hojnosti zajímavých článků vhodných pro začínající i klasické sběratele.
   V posledních letech však již nemá tak zajímavý obsah jako před lety. Navíc vycházejí častěji články psané odborným stylem určeným spíše pro vědce, takže může být pro některé sběratele těžké tyto články pochopit. Přesto zůstává dobrým a kvalitně zpracovaným zdrojem informací.


vltaviny Vltavíny - Tajemní a krásní poslové z vesmíru

   Tato krátká kniha, která zabere cca. 2 hodiny je jednou z knih, které jednou přečtete a založíte na věčné časy do knihovny. Pokud nemáte s vltavíny zkušenosti, mohou se vám její informace hodit, avšak běžného sběratele nikterak neoslní.


tajemnevltaviny Tajemné vltavíny

   Pokud sháníte dobré a kvalitně zpracované informace o vltavínech a jejich lokalitách, je pro vás tato kniha ideální. Obsahuje spoustu informací, je čtivá a obsahuje ideální poměr mezi uměleckým a odborným stylem, takže je jak pro začínající, tak i pro běžné sběratele.


geologickevychazky Geologické vycházky Českou republikou

   Tato publikace je spíše pro zájemce o obecnou geologii. Provede nás spousty zajímavých geologických míst a to formou většinou na sebe navazujících výletů, při kterých si tyto lokality projdeme.


nalezistenerostu Naleziště českých nerostů a jejich literatura

   Tato stará bichle se dá dnes již těžko sehnat. Vyšla v roce 1970 a obsahuje heslovitě seznam obrovského množství lokalit Česka a jejich minerálů. Také obsahuje mapu s přibližnými pozicemi lokalit. Jedná se o ideální publikaci ke znovuobjevování starých lokalit.


nerostyshp Nerosty Severočeské hnědouhelné pánve

   Na obrázku vidíte staré vydání - na konci roku 2012 vyšlo nové s markazitem na obálce. Pokud se zajímáte o minerály a lokality SHP je tato publikace právě pro vás. Najdete zde spoustu informací o lokalitách i jejich minerálech. Nutno dodat, že vstup do povrchových hnědouhelných dolů je zakázaný a tak je tato publikace určená spíše pro studium místních poměrů.


geologickaminulostcr Geologická minulost České republiky

   Tato publikace vás seznámí s geologickými poměry v ČR. Věnuje se gelogické historii ČR od Prahor přes Starohory atd... Až do čtvrtihor. Velice zajímavá a poučná publikace.


stonarovskemeteority Stonařovské meteority

   Tato publikace vyšla k 200. výročí pádu Stonařovských meteoritů. Jedná se o velice poutavou publikaci věnované tomuto našemu nejvýznamějšímu pádu meteoritů. Nic lepšího týkající se této tématiky dnes nenajdete. 


nejzajimavejsinaleziste Nejzajímavější mineralogická naleziště Čech

   Tato levná kniha je naprosto ideální pro začítečníky, kteří se díky ní dostanou k informacím o mnoha českých lokalitách. Každá z několika desítek lokalit je dobře zpracována. K této knize se budete mnohokrát vracet před každou výpravou na dannou lokalitu. 


nejzajimavejsinaleziste Nejzajímavější mineralogická naleziště Čech II.

   Jedná se o pokračováná předchozí knihy. Opět velmi pěkně a kvalitně zpracované.


nejzajimavejsinaleziste Nejzajímavější mineralogická naleziště Čech, Moravy a
Slezska III.


   Další pokračování oblíbené série knih od P. Pauliše a S. Kopeckého. Tentokrát se již nesešlo tolik lokalit z jednotlivých oblastí ČR a tak byly vydány dohromady. Opět velmi pěkně a kvalitně zpracované.
Jakub Mysliveček ©