minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde najdete reportáže z mých výprav na minerály, zkameněliny či další nerostné záležitosti, ale také reportáže z různých zajímavých akcí jako jsou burzy či exkurze. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin, kde můžete načerpat inspiraci na výlety nebo třeba informace do různých odborných prací. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.

Historie 2017pf2018


   Letošní rok byl pro mě z šutráckého hlediska poměrně úspěšný a já doufám, že byl alespoň stejně úspěšným i pro vás čtenáře stránek. Přeji vám všem veselé Vánoce, šťastný Nový rok a především mnoho úspěchů v roce 2018. Zdař Bůh!


16.12. 2017

smichov

   V klasickém adventním čase se každý rok konají dvě poslední mineralogické burzy o jednom víkendu zároveň a my jsme se letos rozhodli, že obě burzy navštívíme. V sobotu jsme tak zamířili do Písku a druhý den pak v Praze na Smíchov. Obě burzy jsou velice odlišné a obě mají své kouzlo, jak si můžete přečíst v následujících reportážích.

Mineralogická burza Písek   více
Mineralogická burza Smíchov   více


16.11. 2017

hradiste

   Díky povedené výpravě do Hradiště koncem září jsme se na lokalitu vrátili o měsíc později. Dvěma z nás se celkem dařilo, jak si můžete přečíst v následující reportáži a přiloženém videu.

Hradiště u Kadaně   více5.11. 2017

rokle

   Koncem září jsem se zůčastnil vulkanologické konference v Kadani. Při té příležitosti jsem navštívil několik zajimavých geologických lokalit a také lokalitu Rokle, kde jsem našel pěkné ukázky kalcitu a aragonitu. Při jedné z cest do Kadaně jsem se pak zastavil na krátkou návštěvu pole u Hořence, kde jsem sbíral aragonity.
   Závěrem měsíce jsem pak jako návštěvník zašel na amatérskou burzu minerálů a zkamenělin v Teplicích a společně s kamarády jsme pak zamířili do Hradiště u Kadaně, kde jsou aktuálně dobré možnosti sběru minerálů na haldě č. 3.

Hořenec u Bíliny, Rokle u Kadaně   více
Teplická burza (8. ročník), Hradiště u Kadaně   více


22.10. 2017

danca

   V druhé polovině srpna k nám na sever dorazila moje kamarádka, spolužačka a nyní i kolegyně Daniela. Byli jsme domluveni na tom, že Danča u nás stráví 3 dny a že ji provedu po některých našich lokalitách minerálů. Hlavně jsme měli v plánu granáty a fluority, které se Danče v mé sbírce velice líbili. A tato akce se povedla. :)

Šutrování s Dančou - 1. den více
Šutrování s Dančou - 2. den více
Šutrování s Dančou - 3. den více


   A také bych chtěl upozornit na to, že vzhledem k tomu, jak se mi doma vrší bedny s přebytky vzorků, jsem se rozhodl, že na všechny vzorky v nabídce "Výměna a prodej" platí až do půlnoci 31.10. 2017 SLEVA 50%. A čím více si objednáte tím více vzorků dostanete jako bonus. ;) Zkrátka snažm se uvolnit nějaké to místo. :)


29.9. 2017

zalezly

   Začátkem srpna jsem byl na dvou výpravách za minerály a do programu se mi vlezly i zkameněliny. Z obou výprav jsem si něco zařadil do sbírky a druhá výprava byla navíc tak trochu v nostalgickém duchu, kdy jsme naposledy vyvezli jedno stařičké auto v původní sběratelské sestavě. :) No podívejte se na reportáže a uvidíte sami. ;)

Vinařická hora u Kladna, Otvovice více
Dolní Zálezly a okolí více


   Také bych vás všechny rád pozval na mineralogickou burzu, která se bude konat již zítra a to v Teplicích v budově gymnázia tak jako každý rok. Jedná se o jednu z nejlepších českých burz a doporučuji ji navštívit. Navíc letos nebude nouze o nové nálezy z okolí Teplic a Kadaně, takže bude z čeho vybírat. Tak zítra v Teplicích!


burzateplice2017


27.8. 2017

vestrev

   V polovině července jsme si s přítelkyní Zuzkou udělali krátkou dovolenou v Krkonoších. Přestože jsem původně neměl v plánu se zde zastavovat na lokalitách, tak Zuzka poté co jsem jí utahal výstupem na Sněžku a sestupem zpět chtěla oddych v podobě rýžování granátů. Druhý den po granátech jsme se pak na necelé dvě hodiny zastavili v lomu ve Studenci u Jilemnice. Reportáže jsou krátké, ale alespoň něco co se dá publikovat. :)

Vestřev u Hostinného více
Studenec u Jilemnice více

   A také jsem po delší době udělal pořádnou probírku svého depozitáře (ano opět jen části), ze které jsem vyřadil velký počet vzorků. Najdete je v nabídce vzorků k výměně a prodeji zde.


15.8. 2017

sutrykluci

   Na konec června jsem byl domluvený s kamarádem Petrem Třebínem z Vyššího Brodu, že konečně po několika letech plánování přijede a já ho provedu po lokalitách kolem Ústí nad Labem. Petr přijel i s kamarádem Tomášem a první den s námi byl také Jirka, takže takto ve čtyřech jsme první den navštívili dvě lokality zeolitů a druhý den potom už jen ve třech Jeníkov, Krupku a Vrchoslav. Byla to velmi povedená akce a nebýt té vosy, která mě ďobla a nateklého zápěstí v kombinaci s vedrem bylo by to ještě o trochu lepší. Nicméně doufám, že kluci zase někdy přijedou a dáme i jiné lokality. :)

Návštěva Petra a Tomáše 1. den více
Návštěva Petra a Tomáše 2. den více


12.7. 2017

exkurze

   V polovině měsíce června proběhla naše další exkurze, kterou jsem tentokrát vedl pouze já, jelikož Martin nemohl. Jednalo se o exkurzi která proběhla již před rokem a to do Českého středohoří po trase A, jak jsem tuto exkurzi pojmenoval. Oproti minulému roku jsem pozměnil některé z lokalit a myslím, že to byl krok správným směrem. Však se vše dočtete v reportáži na odkaze níže. :)

Naše exkurze - České středohoří (trasa A) 2. ročník více


4.7. 2017

   Již sedm let! Ano tyto stránky oslavily dne 1.7. 2017 sedm let své existence. Byla to dlouhá cesta a já doufám a věřím, že ještě nějaký ten pátek stránky poběží. Na onu velmi zajímavou hranici 100 000 zhlédnutí jsme se sice zatím nedostali, ale řekl bych, že tak do měsíce bude tato hranice pokořena. O to podstatnější je pro mě fakt, že počítadlo použité zde na stránkách generuje opravdovou návštěvnost otevřením stránek a né pouze například nabídnutím ve vyhledavači v seznamu mnoha dalších webů a tak se tedy jedná o opravdový "organický" údaj, který dnes hovoří jasně - 96 083 zhlédnutí. Mnoho z vás se na stránky opakovaně vrací, ba co víc, často mi i píšete a posíláte na ukázku či určení své nálezy. Jsem za toto velice rád a vždy pokud to jde a pokud mám dostatečné znalosti rád pomohu. :)

facebook

   Píšete také na naši fanouškovskou stránku na Facebooku, kterou se s kamarádem Jirkou snažíme udržovat jak jen to jde. Za týden tam tedy můžete vidět i několik kratších či delších příspěvků ze světa geologie, především mineralogie a sběrateství. Ti kdož neoplývají nijak velkou podporou této sociální sitě si však také mohou stránku prohlížet, jelikož stránka i všechny její příspěvky jsou veřejné. Proto pokud ještě neznáte doporučuji navštívit. :)

https://www.facebook.com/StrankyMineraly/


sgaexkurzekrusnehory

   No a aby toho nebylo málo již dlouho nebyla nějaká ta aktualizace. Proto přidávám reportáže z naší poslední SGA exkurze, která byla tentokrát do Krušných hor. Exkurze se velice povedla a myslím, že reportáže se budou dobře číst. :) Tak do toho... ;)

SGA exkurze - Krušné hory 1. den více
SGA exkurze - Krušné hory 2. den více


14.5. 2017

marianka

   Duben byl pro mě z šutráckého hlediska poměrně úspěšným měsícem a to díky relativně normálnímu, ikdyž chladné počasí, které nám dovolilo poměrně často jezdit do terénu. Z oněch sedmi dubnových výprav se však dají publikovat pouze tři. Zbytek reportáží mám sepsaný a třeba někdy v budoucnu bude možnost je na stránky doplnit.

   Začátkem dubna jsem pracovně zamířil na jednu lokalitu u Karlových Varů a v druhé polovině měsíce jsme se věnovali revizi naší oblíbené mineralogické lokality Mariánské skále v Ústí nad Labem, kde se začátkem dubna udělal nový a velmi produktivní odstřel. Přeji příjemné počtení reportáží. :)

Výzkum vulkánu u Karlových Varů více
Mariánská skála (1. návštěva) více
Mariánská skála (2. návštěva) více


20.4. 2017

exkurzekrupka

   Na apríla proběhla naše první letošní exkurze a to stejně jako minulý rok do Krupky na revír Knöttel a také na povrchový výchoz žíly Lukáš. Exkurze se vydařila, nálada byla dobrá, počasí také, nějaký pěkný nález si našel každý účastník a tak byli všichni spokojeni včetně obou průvodců. :) O exkurzi jsem tentokrát na stránkách předem neinformoval a to z toho důvodu, že seznam účastníků byl víceméně naplněn již od ledna.

Naše exkurze - Krupka (Knöttel, žíla Lukáš) 2. ročník více


12.4. 2017

pustyvrchufolknaru

   Po delší době přidávám dnes přesně 2 měsíce starou reportáž z výpravy v polovině února. Té únorové neděle jsme se rozhodli vydat se na na naši oblíbenou lokalitu Pustý vrch u Folknářů i přes výraznou sněhovou pokrývku a musím říct, že i přes těžké podmínky se nám podařily hezké vzorky minerálů. Také jsem probral druhou třetinu depozitáře, roztřídil vzorky na ty co chci a nechci a přebytky jsem vyfotil do nabídky "Výměna / prodej". Když by jste měli o nějaké vzorky zájem postupujte dle instrukcí. ;)

Pustý vrch u Folknářů více


17.3. 2017

soutez2016


Soutěž nález roku 2016 - vyhlášení

   Letošní vyhlášení soutěže o nález loňského roku je tu! Letos se do soutěže přihlásilo celkem 10 soutěžících s celkem 17 vzorky (zde nominace do soutěže). Vzorky hodnotili 4 porotci v celkem tří kategoriích a to kvalitě, estetice a vzácnosti. Všem výhercům gratuluji a ostatním soutěžícím děkuji za účast. Příští rok bude soutěž nespíš opět, takže váhavé sběratele přemlouvám k účasti. :)

Soutěž Nález roku 2016 - vyhlášení více


11.3. 2017

ceskalipa

   Po delší době konečně přidávám něco co je i v dnešní době zveřejnitelné. První reportáž je z naší výpravy, tedy spíše výletu do jižních Čech na klasické polní lokality, a která se naprosto nepovedla. Druhá reportáž je z burzy v České Lípě, která se konala minulou sobotu.

Výlet na polní lokality jižních Čech aneb jak se to NEMÁ dělat... více
36. setkání sběratelů minerálů a zkamenělin v České Lípě více


5.3. 2017

Soutěž nález roku 2016 - nominace

   Letošní nominace do soutěže Nález roku 2016 si již můžete prohlédnout a sami posoudit. Účast v tomto roce je slušná a letošní nominované vzorky si můžete prohlédnouti zde . Vyhlášení nejlepších 5 vzorků bude nejpozději 19. března.


28.2. 2017

   Připomínám, že dnes je poslední možný termín pro přihlášení do soutěže o nález roku 2016! Prozatím je v soutěži 7 účastníků a tak šance na výhru jsou poměrně vysoké. :) Proto neváhejte a pochlubte se svými nálezy. ;) Pravidla soutěže naleznete níže v aktualizaci ze dne 25.1. 2017.

.........................................................................................................................................................................

Pozvánka na 36. ročník burzy v České Lípě


   Rád bych vás opět pozval na již 36. ročník českolipského setkání mineralogů a paleontologů. Dle mého názoru se jedná o jednu z těch lepších burz v Čechách a při její první návštěvě minulý rok jsem byl velmi mile překvapen jaký rozsah a profesionální přístup burza má. Rozhodně doporučuji všem zjájemcům o mineralogii a paleontologii. Korálků a cetek je zde minimum díky přísnému panu organizátorovi, což je jeom dobře. Narozdíl od komerční burzy konané ve stejném termínu v Praze je tato burza pro sběratele rozhodně přínosnější, ikdyž je kousek dál. ;) Parkování a občerstvení je zde zajištěno, vstupné je příjemné. A jako minulý rok zde letos opět najdete i nás u našich stolů, takže neidentifikovatelné vzorky opět sebou na určení. :)


Další informace o burze:

Datum a čas konání: 4.3. 2017 od 8:30 do 15:00
Místo konáníGymnázium Česká Lípa, Žitavská 2969
InformacePavel Rückl (pavel.ruckl@volny.cz)

   Těšíme se na vás!


1.2. 2017

burzastrasnice

   Jako první reportáž tohoto roku přidávám report ze sobotní mineralogické burzy v Praze Strašnicích, kde se konal již 13. ročník této dnes již velké (vlastně asi největší) akce v ČR. Opět bylo co obdivovat, opět byla spousta kolegů se kterými se dalo povídat a opět jsem si přivezl domu spoustu nových vzorků. :)

13. ročník amatérské mineralogické burzy v Praze Strašnicích více


25.1. 2017

Soutěž: Nález roku 2016


   Jako i v předchozích letech vyhlašuji soutěž o nejlepší nález minulého roku.

Pravidla soutěže:

   Soutěže se může zůčastnit kdokoliv. Každý sběratel může poslat fotky max. 2 vzorků (pokud chcete poslat více fotek od stejného vzorku, není problém). Vzorky musí být nalezeny během roku 2016 a musí se jednat o vlastní nálezy! Můžete posílat jen vzorky nalezené v České nebo Slovenské republice! U fotky musí být uveden název minerálu/ů a lokalita. Vzorky bude hodnotit čtyř členná porota a budou hodnocena tři kritéria:

1. kvalita = jak vzorek vypadá po stránce poškození při nálezu (poškození krystalů apod)
2. estetika = vizuální dojem
3. vzácnost = zde jsou brány v potaz možnosti nálezu na danné lokalitě či vzácnost výskytu daného minerálu

   Oproti minulým ročníkům bude však v této soutěži jedna velká změna! Výherce nejlepší ukázky vyhraje tento mineralogický vzorek radiobarytu z Jeníkova u Teplic (detailní foto zde). Nálezci vzorků, které se umístí na 2. a 3. místě získají možnost bezplatné účasti na jakékoliv ze tří letošních exkurzí, které budeme pořádat a hlavně přednostní místo (o exkurze je velký zájem a míst je málo, nicméně s těmito výherci bude počítáno vždy). Pro rychlé info budou exkurze vedeny opět do oblasti Krupky a dvou okruhů v Českém středohoří.

   Věřím, že tato nová změna by vás mohla motivovat k účasti, a tak bude co obdivovat. :)

   Fotky mi posílejte na mail mysli.warp@seznam.cz. Uzávěrka soutěže je 28. února 2017 a vyhlášení bude začátkem března. Celkem bude vyhlášeno 5 - 10 nejlepších vzorků podle účasti a jejich fotky budou zobrazeny zde na stránkách i se jmény nálezců. Všichni zájemci jsou vítáni!


25.1. 2017

Pozvánka na 13. ročník amatérské mineralogické burzy v Praze Strašnicích

   Stejně jako v minulých letech se koncem ledna koná amatérská burza minerálů v Praze Strašnicích. Detailní informace naleznete jako vždy níže. K této akci bych rád řekl, že se jedná o jednu z nejlepších mineralogických burz v ČR, kde se každý rok sejde velká část sběratelské obce. Díky tomu zde lze sehnat vzorky minerálů z celé ČR, ale samozřejmě také ze zahraničí. Velké plus této burzy je minimum korálků, šmuků a tromlovaných kamenů, což především sběratelé přírodních ukázek minerálů velmi ocení.

   Na burze budeme letos opět vystavovat, takže si s námi můžete pokecat o šutrech a případně přinést nějaké ty vzorky na určení. Také dodávám, že případně objednávky mých přebytků zde na stránkách mohu dopravit na burzu (a to včetně na přepravu náchylných vzorků typu jehličkatých natrolitů), přičemž samozřejmě nebudete muset platit poštovné. Poté si mě stačí jen najít u mého stolu a vzorky vám předám. :)

Další informace o burze:

Datum a čas konání: 28.1. 2016 od 9:00 do 14:00
Místo konání: ZŠ Brigádníků 510/14, Praha 10
Spojení: Z metra A Strašnická tram č.7 do stanice Zborov, z metra A Želivského tram č.5 a 13 do stanice Zborov, dále 3 min chůze kolem parku.
Informace: PhDr. Michal Glykner (burzaglykner@seznam.cz)

   Určitě přijďte na první jednu z nejlepších mineralogických burz konanou u nás. Těšíme se na vás!


25.1. 2017

   Vítám vás v roce 2017 v první letošní aktualizaci, která jako každý rok byla mířena na opravy chyb stránek, doplnění nové záložky „Historie 2017“ a pozvání ke dvěma zajímavým událostem, které naleznete výše. Letošní revize stránek se týkala především pravopisných chyb a překlepů v textech, které na stránkách můžete nalézt, a které kazí celkový dojem z těchto stránek. Prozatím byly opraveny reportáže z roku 2016 a v následujících týdnech budou opraveny i další články. V plánu je také doplnění nových prozatím nejkvalitnějších nálezů, které se mi povedlo sehnat k popisům lokalit v záložce „Lokality ČR“. Bohužel práce s aktualizováním informací na stránkách je trochu více, než se dá po večerech stihnout, navíc s přihlédnutím k faktu, že je zkouškové období a tak jsem poměrně vytížen. Proto prosím o trpělivost a upozorňuji, že do konce února je možné, že některé hypertextové odkazy na stránkách nemusí přechodně především ve večerních hodinách řádně fungovat. Zkrátka probíhá revize a já děkuji za pochopení. :)

   Kromě revize stránek jsem také využil venkovního zimního počasí, které výpravám za šutry nepřeje a tak jsem se konečně dostal k revizi a tolik potřebné redukci depozitáře své sbírky. Výsledkem je kromě hromady úplně vyřazených kamenů také nových cca 250 vzorků v nabídce „Výměna a prodej“. Nemusíte se hrozit, že se ze stránek stává e-shop (to v žádném případě), jelikož starší vzorky co v této nabídce byly již delší dobu jsem také kompletně prošel a pročistil, aby zůstalo jen to, co by se Vám mohlo líbit, takže ve výsledku celkový počet vzorků o mnoho položek nevzrostl. Nejvíce se rozrostla nabídka vzorků v nabídce "Různé lokality". Věřím, že se Vám nové přebytky budou líbit. :)

   A do dalšího roku vám všem přeji mnoho nálezů a dobrých sběratelských zážitků.

Zdař Bůh! :)

AutorOptimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari

Jakub Mysliveček ©