minj
Lokality


O mně:


   Jsem sběratel minerálů a v menším měřítku také zkamenělin z Ústí nad Labem. Je mi 30 let (v roce 2024) a s aktivním sbíráním jsem začal kolem roku 2009. Z prvu malá zvědavost přerostla ve vášeň, a tak jsem po dokončení gymnázia pokračoval ve studiu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde studuji obor Geologie a zatím jsem úspěšně dokončil bakalářský a magisterský stupeň studia (aktuálně si dodělávám doktorát). V roce 2017 jsem nastoupil na Českou geologickou službu, kde od té doby působím jako vulkanolog. Mé aktuální bádání se zaměřuje především na geochemismus vybraných vulkanických hornin a mineralogii mineralizovaných dřev vázaných na tyto horniny.


Něco z historie:

   Díky tomu, že jsem vyrůstal v Českém středohoří, jsem si oblíbil výlevné magmatické horniny a jejich minerály. Měl jsem vlastně velké štěstí, že jsem vyrůstal právě v Ústí, protože ve srovnání se zbytkem republiky je místní okolí doslova nacpané lokalitami minerálů a v menší míře i zkamenělin.
   Oblast Českého středohoří ale není jedinou zajímavou oblastí v okolí Ústí nad Labem. Doslova na dohled jsou zde Krušné hory, ne nadarmo pojmenované německy Erzgebirge, což v překladu znamená Rudné hory / Rudohoří. Důvod je prostý. V Krušných horách se totiž již od starověku těžil kasiterit, ze kterého se získaval Cínovec, ale těžily se zde i další nerostné suroviny jako stříbro, wolframit, cinvaldit nebo fluorit. Ostatně místy se zde těžilo ještě v roce 1992 a dnes i v době ekologických aktivistů se dokonce uvažuje o obnovení těžby některých surovin. Doufejme v to a prozatím prohledávejme staré haldy, kterými jsou Krušné hory doslova poseté.
   Máme zde také Mosteckou pánev, která je velmi významnou paleontologickou oblastí kenozoických zkamenělin. Stejně tak se ve zdejších dolech však nachází spousta druhů minerálů. Podobného (avšak povětšinou trochu vyššího) stáří a charakteru jsou také drobné sedimentární pánvičky, které vznikaly přímo mezi aktivními sopkami Českého středohoří, a které ukrývají nejeden zajímavý paleontologický objev.
   A nesmíme zapomínat na křídové moře, které před cca 88 miliony lety zaplavilo celou tuto oblast a zanechalo po sobě velké množství sedimentů, opět bohatých na zkameněliny a dokonce i na minerály, jako je například pyrit či kalcit.

   Na sběratelské výpravy málokdy vyrážím sám. Většinou vyrážíme společně s mým kamarádem Martinem Pluhařem, který má podobný názor jako já a to ten, že stejně tak jak se chodí na známé lokality, by se měly hledat lokality nové nebo zapomenuté, a tak několikrát ročně jdeme na průzkum, jak doufáme za novými nálezy lokalit. A musím říct, že v této činnosti se nám poměrně daří.
    V poslední době pak nejvíce vyrážím s kamarády Jirkou Tesarzem a Jirkou Mánkem, takže si asi dovedete představit, jak to vypadá na výpravě, kde jsou dva Jirkové - je občas zajímavé se domluvit. Vyřešili jsme to tak, že Jirka T. je pro nás "Malý Jirka" a Jirka M. je naopak "Velký Jirka". Zatímco Malý Jirka sbírá tuším od roku 2020, Velký Jirka sbírá už přes 20 let a jak se říká "kope první ligu" (zajímají ho opravdu jen sbírkové ukázky muzejního charakteru a bez nich z lokality většinou neodchází).
   Dalšími kamarády kteří se mnou sbírají je Dominik Brém, se kterým jsem začínal sbírat a Karel Hemala, který je naším dvorním brusičem (jiného nemáme, ale vzhledem k jeho kvalitní práci ani nepotřebujeme :) ) a zajímá se přirozeně hlavně o to, co se dá brousit. No a před pár lety se k nám přidal také sběratel Přemysl Němec, který si nenechá ujíž žádnou aktraktivní lokalitu.

   Dříve než jsem měl řidičák jsme byli s dopravou na lokality odkázáni na naše rodiče (mé a Martinovi) a téměř všude nás brala moje babička. Někdy se až divím, že téměř každou sobotu měla chuť s námi někam jet a mezitím co my jsme hledali šutry, ona se procházela se svou kokršpanělkou Meginou nebo byla v autě a četla si těch x hodin co jsme lozili Bůh ví kde. Doba pokročila a dnes jezdíme na lokality převážně mým vozem, kam se v pohodě ve 4 lidech naskládáme i s věcmi a vyrážíme hledat nové vzorky a lokality.

   A to je asi vše co bych o sobě chtěl říct. Pokud budete mít nějaké dotazy, můžete mi napsat mail na adresu mysli.warp@seznam.cz.


ja


Historie stránek:

   Zkušební verzi stránek jsem spustil 1.7. 2010. Tenkrát jsem měl za cíl udělat webovou prezentaci, na kterých bych měl reportáže ze svých výprav, ukázky svých minerálů a PŘESNÉ informace o lokalitách. Po určité době jsem však pochopil, že sbírání minerálů je dnes spíše způsob výdělku, a proto jsem začal informace o lokalitách mnohem méně zveřejňovat a u některých lokalit si dávám pozor i na to co fotím, aby z fotek nebyla prozrazena poloha lokality, kterou by následně někdo vykopal za účelem prodeje vzorků. Stránky by mohly být mnohem lepší, kdyby se lokality nelikvidovaly za účelem zisku. S tím však já nic neudělám a proto zveřejňuji většinou známé a na internetu snadno vyhledatelné lokality, což jsou například střežené lomy, kde povolení nezíská každý a tím pádem je lokalita alespoň trochu chráněna. Při předělávání stránek na verzi 2.00 jsem našel starý, naprosto první index (hlavní stránku) s původními záložkami a web designem, na kterém jsem začínal. Používal jsem ho v době, kdy jsem stránky jen zkoušel (rok 2010), takže se vlastně ani nejedná o index verze 1.00, ale pouze o zkušební verzi. Můžete si ho prohlédnout, ale záložky nefungují!   Index (zkušební verze)

   V lednu 2011 jsem stránky předělal a spustil tak plnohodnotnou verzi 1.00. Ta měla již klasický oranžový design, ale od dnešní třetí verze to bylo ještě daleko. Byly přidány záložky Lokality ČR a Databáze minerálů a tím se stránky velmi rozšířily. Opět si můžete prohlédnout index této verze.   Index verze 1.00

   V únoru 2012 jsem konečně po dlouhém přepracovávání stránek spustil verzi 2.00. Webový design byl již poměrně přehledný, ale stále se jednalo, jak řekl jeden můj kamarád, o vzhled jak z Windows 95... Navíc nastala chyba se zobrazováním všech záložek, takže proto jsem musel stránky opět předělat, a to na verzi 3.00.   Index verze 2.00

   Práce na ní jsem dokončil počátkem roku 2013 na konci ledna se konečně spustila nová verze stránek obohacená o lepší design, opravené texty, doplnění starých článků, kvalitněji zpracované reportáže atd...   Index verze 3.00

   Aktuální verze stránek je 3.9 a byla spuštěna začátkem ledna 2021 a od té doby se v podstatě vůbec nezměnila.   Index verze 3.90

   Do budoucna přemýšlím o tvorbě nové již 4. verze stránek, která by poskytla příjemnější prostředí jak pro vás čtenáře, tak pro mne jako tvůtce. Vzhledem k velkému množství textů a obrázků by však tato nová verze zabrala možná i více jak půl roku práce a proto se zatím jedná jen o zbožné přání...


Ohodnocení a výkup sbírek minerálů a zkamenělin:

   Zdědili jste pár bedýnek s minerály či zkamenělinami, našli jste na půdě podezřele vyhlížející kameny zabalené v novinách nebo jste se po letech rozhodli s tímto krásným koníčkem skončit? Nevíte, co s takovými kameny a přemýšlíte, zda-li nemají nějakou hodnotu? Nabízím zhodnocení, nacenění a případný odkup sbírek minerálů a zkamenělin za adekvátní částku. Je obrovská škoda, když sbírka kterou někdo tvořil řadu let a někdy i celý život skončí v kontejneru na odpad a podobně místo toho, aby třeba doplnila soukromou, školní či muzejní sbírku. V případě zájmu prosím kameny nafoťte, aby bylo alespoň trochu poznat o jaký materiál se jedná a fotky mi zašlete na email mysli.warp@seznam.cz (v případě většího množství vzorků není nutné fotit všechny vzorky, stačí pár fotek pro představu). V případě mého zájmu o odkup mohu osobně dorazit a vzorky rovnou převzít (pro Vás žádná další práce).








Jakub Mysliveček ©