minj
Lokality


O mně:

   Jsem sběratel minerálů a v menším měřítku také zkamenělin z Ústí nad Labem. Je mi 24 let (v roce 2018) a s aktivním sbíráním jsem začal kolem roku 2009. Z prvu malá zvědavost přerostla ve vášeň a tak jsem po dokončení gymnázia pokračoval ve studiu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde studuji obor Geologie a zatím jsem úspěšně dokončil bakalářský stupeň studia. V roce 2017 jsem nastoupil na Českou geologickou službu, kde od té doby působím jako vulkanolog.

Něco z historie:

   Díky tomu, že jsem vyrůstal v Českém středohoří, jsem si oblíbil výlevné magmatické horniny a jejich minerály. Měl jsem vlastně velké štěstí, že jsem vyrůstal právě v Ústí, protože ve srovnání se zbytkem republiky je místní okolí doslova nacpané lokalitami minerálů, v menší míře i zkamenělin.
   Oblast Českého středohoří ale není jedinou zajímavou oblastí v okolí Ústí nad Labem. Doslova na dohled jsou zde Krušné hory, ne nadarmo pojmenované německy Erzgebirge, což v překladu znamená rudné hory. Důvod je prostý. V Krušných horách se totiž již od starověku těžil kasiterit, ze kterého se získaval Cínovec, ale těžily se i další nerostné suroviny jako stříbro, wolframit, cinvaldit nebo fluorit. Ostatně místy se zde těžilo ještě v roce 1992 a dnes v době ekologických aktivistů se dokonce potichu mluví o obnovení těžby. Doufejme v to a prozatím prohledávejme staré haldy, kterými jsou Krušné hory doslova poseté.
   Máme zde také SHP (Severočeskou hnědouhelnou pánev), která je velmi významnou paleontologickou oblastí terciérních zkamenělin. Stejně tak se ve zdejších dolech však nachází spousta druhů minerálů.
   A nesmíme zapomínat na křídové moře, které před cca 88 miliony lety zaplavilo celou tuto oblast a zanechalo po sobě velké množství sedimentů, opět bohatých na zkameněliny a dokonce i na minerály, jako je například pyrit.

   Na sběratelské výpravy málokdy vyrážím sám. Většinou vyrážíme společně s mým kamarádem Martinem Pluhařem, který má podobný názor jako já a to ten, že stejně tak jak se chodí na známé lokality, by se měly hledat lokality nové nebo zapomenuté a tak několikrát ročně jdeme na průzkum, jak doufáme za novými nálezy lokalit. A musím říct, že v této činnosti se nám poměrně daří.
   Dalšími kamarády kteří se mnou sbírají je Dominik Brém, se kterým jsem začínal sbírat a Karel Hemala, který je naším dvorním brusičem (jiného nemáme, ale vzhledem k jeho kvalitní práci ani nepotřebujeme :) ) a zajímá se přirozeně hlavně o to, co se dá brousit. V naší partě také nesmí chybět jméno Jiřího Mánka, který minerálům podlehl již před dlouhou dobou a který tak zvaně "kope první ligu". No a před pár lety se k nám přidal také sběratel Přemysl Němec, který si nenechá ujíž žádnou aktraktivní lokalitu.

   Dříve než jsem měl řidičák jsme byli s dopravou na lokality odkázáni na naše rodiče a téměř všude nás brala moje babička. Někdy se až divím, že téměř každou sobotu měla chuť s námi někam jet a mezitím co my jsme hledali šutry, ona se procházela se svou kokršpanělkou Meginou nebo byla v autě a četla si. Dnes jezdíme na lokality převážně mým vozem, kam se v pohodě ve 4 lidech naskládáme i s věcmi a vyrážíme hledat nové vzorky a lokality.

   A to je asi vše co bych o sobě chtěl říct. Pokud budete mít nějaké dotazy, můžete mi napsat mail na adresu mysli.warp@seznam.cz nebo napsat do návštěvní knihy, kterou najdete v levém sloupci v sekci Další..


ja


Historie stránek:

   Zkušební verzi stránek jsem spustil 1.7. 2010. Tenkrát jsem měl za cíl udělat webovou prezentaci, na kterých bych měl reportáže ze svých výprav, ukázky svých minerálů a PŘESNÉ informace o lokalitách. Po určité době jsem však pochopil, že sbírání minerálů je dnes spíše způsob výdělku a proto jsem začal informace o lokalitách mnohem méně zveřejňovat a u některých lokalit si dávám pozor i na to co fotím, aby z fotek nebyla prozrazena poloha lokality, kterou by následně někdo vykopal za účelem prodeje vzorků. Stránky by mohly být mnohem lepší, kdyby se lokality nelikvidovaly za účelem zisku. S tím však já nic neudělám a proto zveřejňuji většinou známé a na internetu snadno vyhledatelné lokality, což jsou například střežené lomy, kde povolení nezíská každý a tím pádem je lokalita alespoň trochu chráněna. Při předělávání stránek na verzi 2.00 jsem našel starý, naprosto první index (hlavní stránku) s původními záložkami a web designem, na kterém jsem začínal. Používal jsem ho v době, kdy jsem stránky jen zkoušel, takže se vlastně ani nejedná o index verze 1.00, ale pouze o zkušební verzi. Můžete si ho prohlédnout, ale záložky nefungují!   Index (zkušební verze)

   V lednu 2011 jsem stránky předělal a spustil tak plnohodnotnou verzi 1.00. Ta měla již klasický oranžový design, ale od dnešní třetí verze to bylo ještě daleko. Byly přidány záložky Lokality ČR a Databáze minerálů a tím se stránky velmi rozšířily. Opět si můžete prohlédnout index této verze.   Index verze 1.00

   V únoru 2012 jsem konečně po dlouhém přepracovávání stránek spustil verzi 2.00. Webový design byl již poměrně přehledný, ale stále se jednalo, jak řekl jeden můj kamarád, o vzhled jak z Windows 95... Navíc nastala chyba se zobrazováním všech záložek, takže proto jsem musel stránky opět předělat, a to na verzi 3.00.   Index verze 2.00

   Práce na ní jsem dokončil počátkem roku 2013 na konci ledna se konečně spustila nová verze stránek obohacená o lepší design, opravené texty, doplnění starých článků, kvalitněji zpracované reportáže atd...   Index verze 3.00

   Aktuální verze stránek je 3.8 a byla spuštěna začátkem ledna 2019.   Index verze 3.8

   Do budoucna přemýšlím o tvorbě nové již 4. verze stránek, která by poskytla příjemnější prostředí jak pro vás čtenáře, tak pro mne jako tvůtce. Vzhledem k velkému množství textů a obrázků by však tato nová verze zabrala možná i více jak půl roku práce a proto se zatím jedná jen o zbožné přání...
Jakub Mysliveček ©