minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde píši reportáže z navštívených lokalit. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.

Historie 201424.12. 2014

pf2015

   Přeji vám krásné prožití Vánočních svátků, šťastný Nový rok a úspěšnou šutráckou sezónu 2015.

                                                                                                                                     Jakub Mysliveček


   A jako vánoční dárek dnes přidávám několik let připravovaný článek o sběratelsky velmi zajímavé lokalitě - Krupka Knöttl (Bohosudov). Najdete ho buď v záložce "Další články" nebo přímo zde. Hezké počtení. :)


17.12. 2014

strasnice

   V pondělí jsem se v mezičase mezi výukou vydal na krátkou návštěvu sádrovcové lokality v Praze - Strašnicích. Lokalita je stále produktivní a je ideální pro nenáročné a začínající sběratele.

Praha - Strašnice více


13.12. 2014

dobrcice

   Výprava na jednu vzdálenejší lokalitu, kde jsem nebyl již přes 3 roky - bývalou porcelanitovnu u obce Dobrčice u Mostu. Výprava se povedla. Několik vzorků jsem také vložil k výměně a prodeji (zde).

Dobrčice u Mostu více


17.11. 2014

marianka

   Sobotní návštěva v lomu Mariánská skála v Ústí nad Labem se nám opět velmi vydařila. Tuto naši domovskou lokalitu mám a zároveň nemám rád z toho důvodu, že si pokaždé odnesu minimálně dvě přepravky vzorků. Některé vzorky jsem poskytl zájemcům do záložky "Výměna / prodej". Dále jsem doplnil několik vzorků, které jsem v poslední době získal výměnou nebo darem do záložky "Sbírka - z výměn a koupě".

Mariánská skála více


11.11. 2014

roztoky

   Již velmi dlouho plánovaná a teprve nyní realizovaná výprava na terciérní ložisko Pb, Zn a Ag rud Roztoky u Ústí nad Labem se nám poměrně vydařila. Lokalitu s jistotou brzy znovu navštívíme.
   Do záložky "Databáze minerálů" přibyly dva nové minerály - Galenit a Sfalerit.

Roztoky více


31.10. 2014

brezno

   Průzkum staré lokality zeolitů Kočičí hlava u Velkého Března dopadl úspěšně. Daná lokalita se zdá být nadějná a blízká lokalita Vítov taktéž.

Velké Březno více

   Po důkladném probírání sbírky, které trvalo celé září a značná část beden ještě probraná není, jsem uvolnil cca 150 vzorků do nabídky v sekci "Výměna / prodej". Do této nabídky jsem přidal také vzorky několik nových lokalit jako Moldava, Hořice na Šumavě či Dobranka u Dobrné a další.


11.10. 2014

krupka

   Dnes jsem si dal trochu práce a po namáhavé výpravě do Krupky na náš oblíbený Knöttl jsem umyl a vyfotil vzorky, zpracoval fotky a reportáž a stihl aktualizaci ještě před půlnocí. Přeji pěkné počtení v reportáži z naší dnešní průzkumné výpravy na Knöttl.

Krupka - Knöttl více


6.10. 2014

burza

   V září jsme stihli celkem 3 výpravy. První jste si už přečetli v poslední aktualizaci a dnes zde najdete reportáže z dalších dvou. První byla opět Dobranka u Dobrné a druhou byla Krupka - Knottl s Teplickou burzou, kde jsme tentokrát vystavovali i my. :)

Dobranka u Dobrné více
Teplická burza, Krupka - Knottl více


29.9. 2014

dobrna

   Na přelomu srpna a září jsme se vydali na další 2 zeolitové lokality, přičemž jedna velmi překvapila.

Mariánská skála více
Dobranka u Dobrné více


15.9. 2014

soutesky

   Po třech letech jsme se konečně podívali na klasickou lokalitu natrolitu - Soutěsky u Děčína více


9.9. 2014

klondike

   Pravděpodobně poslední větší akcí těchto prázdnin byla výprava na Lipensko v jižních Čechách. Tentokrát se jednalo o slabší tři výpravy, ale z každé jsem našel alepsoň jeden vzorek, který si vystavím.

Bohouškovice více
Jihočeské rýžování zlata více
Moravice více


   A v této aktualizaci bych vás všechny chtěl také pozvat na již pátý ročním amatérské burzy minerálů a zkamenělin v Teplicích konané dne 27.9. 2014. Pozvánku naleznete zde .


25.8. 2014

dremcice

   V mezičasí mezi dovolené na Slovensku, v Chorvatsku a v jižních Čechách jsme navštívili dvě lokality. První byly opět Libochovany s pěknými vzorky kalcitu a augitů a druhou lokalitou bylo rýžování pyropů v Granátce u Dřemčic. Obě výpravy se povedly. :)

Libochovany více
Dřemčice více


22.8. 2014

lubietova

   Návštěva na Slovensku byla hezká, ale bohužel jsme navštívili pouze jedinou báňskou obec a to Ľubietovou, kde jsme prozkoumali dvě místní lokality a to haldu Podlipa a haldu Reiner.

Ľubietová více


13.8. 2014

doubravice

   Po necelém měsíci kdy jsem nebyl doma jsem dnes celý den pracoval, abych Vám přivedl novou aktualizaci, tentokrát s tématem Krkonoše a Podkrkonoší 2014. Minulý rok jsem do této oblasti nevyrazil, ale letos jsem si své oblíbené lokality nemohl nechat ujít. :)
   Letos jsem navštív celkem 7 lokalit, dvě z nich dokonce dvakrát a jedna z nich byla pro mě úplně nová a to Vidochov. Myslím, že přes počáteční pocity na lokalitách se vzorky nakonec povedly a tak je co dávat do poliček.

Doubravice více
Poniklá více
Horka u Staré Paky, Vidochov více
Vrchlabí, Vidochov, Studenec více
Harrachov - Rýžoviště více
Poniklá více


13.7. 2014

jenikov

   Jak jsem sliboval, doplňuji poslední předprázdninové reportáže. První reportáž je ze sádrovcové lokality Praha - Strašnice a druhou je Jeníkov.

Praha - Strašnice více
Jeníkov více


10.7. 2014

strasnice

   Doplněny reportáže z mineralogických exkurzí konaných začátkem června. Celkem jsme navštívili 7 mineralogických lokalit a 1 lokalitu paleontologickou. Minimálně na 2 lokality se doufám někdy v budoucnu vrátím.
Reportáže jsem rozdělil do dvou částí na 1. a 2. den.

1. den

1. Praha - Strašnice
2. Bořetice
3. Lom u Červených Peček
4. Vlastějovice
5. Markovice
2. den

1. Rožná - Hradisko
2. Mirošov
3. Horní Bory

Mineralogické exkurze 1. den více
Mineralogické exkurze 2. den více


6.7. 2014

libochovany

   Revize lokality Libochovany byla více než úspěšná. více


1.7. 2014

   Kdyby mi před čtyřmi roky někdo řekl, že se tyto stránky rozrostou do takové podoby jako vypadají dnes, tak bych jen těžko věřil. Tenkrát jsem měl stránky jen jako takové odragování a zabití volného času. A dnes jsou to přesně 4 roky od prvního spuštění stránek. Za tu dobu mají stránky celých 24660 shlédnutí, což je skvělé číslo za které vám návštěvníkům děkuji.

   A na tyto prázdniny mám v plánu cca toto:

1. Začátkem července se podívám do Krkonoš na což se hrozně moc těším, jelikož loni tato akce nevyšla. Navštívím zde lokality již navštívené v minulých letech mezi které patří například Harrachov - Rýžoviště, Poniklá nebo Studenec.
2. Ihned po návratu z Krkonoš plánuji se svou přítelkyní týden na Slovensku, takže se snad konečně podívám na některé místní lokality. Zatím mám v plánu dvě lokality Cu sekundárů.
3. Srpen zatím nemám pořádně rozvržen, ale v plánu mám návštěvu Lipenska a podle času také výpravy na lokality v Praze a okolí.
4. Na začátek září máme s Martinem naplánovanou vícedenní šutráckou akci po více lokalitách. Zatím jsme se nerozhodli, kterou oblast navštívíme. Prozatím se rozhodujeme mezi oblastí jihozápadních Čech a centrálními Krušnými horami.

   Doufám, že mi mé plány na prázdniny vyjdou a že mi do sbírky přibydou pěkné vzorky. Několik nezpracovaných reportáží z června doplním do 13.7..


30.6. 2014

skryje

   Sice to trvalo déle, ale přece. Tato aktualizace je z geologických terénních cvičení, které se konaly koncem května. Tentokrát si na své přijdou především paleontologové. Ale samozřejmě ani mineralogové si přijdou na své. Přeji pěkné čtení. ;)

Skryje - Luh více
Vinařická hora více
Od Vyskočilky po Labutí jezero více


8.6. 2014

krasejovka

   V poslední době jsem moc nenacházel čas ke zpracovávání nových reportáží, ale dnes jsem konečně trochu času našel a jelikož mám přebytek nezpracovaných reportáží, tak se pokusím na konci týdne ještě o jednu aktualizaci z geologických terénních cvičení, které se konaly koncem května.
    Prozatím jsem zpracoval tři reporty z letošní jarní návštěvy Lipenska a v poslední aktualizaci slibovaný minerál Dolomit v sekci "Databáze minerálů".

Krasejovka více
Plechý více
Moravice více


26.5. 2014

krupka

   A je zde nová aktualizace, tentokrát z klasické lokality Krupka. Přibyly dvě nové reportáže z návštěvy východní části revíru Knottl (Bohosudov). A díky těmto dvěma výpravám přibyly také popisy tří nových minerálu do "Databáze minerálů". Bismut a Arzenopyrit si můžete prohlédnout již nyní a při příští aktualizaci přibude i Dolomit.

Krupka - Knottl (1. výprava) více
Krupka - Knottl (2. výprava) více


14.5. 2014

folknare

   Začíná letní zkouškové období a tak na šutry opět nebude moc času. Naštěstí jsem si předpřipravil dostatek reportáží dopředu a tak pokud si najdu alespoň trochu času na vyfocení a zpracování fotek, budu přinášet až do prázdnin další reportáže.

   V této aktualizaci přináším novou reportáž z lokality Pustý vrch u Folknářů, kterou jsme navštívili před necelým měsícem a také po dlouhé době nový článek s názvem "R.I.P. kladívko". Článek není přímo zaměřen na sběr minerálů a zkamenělin, ale spíše jako vzpomínka na jeden kus nářadí, které se mnou procestovalo hromadu lokalit. Přečíst si ho můžete buď po kliknutí na žlutý odkaz nebo v sekci "Další články".

Pustý vrch u Folknářů více


25.4. 2014

moldava

   A je zde nová aktualizace, tentokrát na téma "Fluorit". Byly přidány reportáže ze dvou významných severočeských fluoritových lokalit, jejichž návštěvy dopadly velmi dobře.

Krupka - Vrchoslav více
Moldava více


9.4. 2014

zalezly

   Po půl roce jsme se s Martinem vydali na další průzkum okolí známé lokality Dolní Zálezly. Nálezy překvapili, ale neoslnily. Přesto se do budoucna jedná o perspektivní lokalitu.

Dolní Zálezly více


24.3. 2014

lokalitaamfibolu

   První jarní den jsme museli využít jinak než seděním buď ve škole nebo doma na zadku a tak jsme vyrazili na málo známou lokalitu amfibolu v Českém středohoří. Výprava se povedla a my máme o čem přemýšlet do budoucna.

Lokalita amfibolu více


12.3. 2014

Soutež nález roku 2013 - vyhlášení

   Sice jsem v posledním příspěvku psal, že vyhlášení deseti nejlepších vzoků bude až 15.3., ale porotci se s hodnocením popraly poměrně rychle a tak se už dnes můžete podívat na vyhlášení soutěže o nález roku 2013 a to přímo zde .

   A zpráva okrajem - v pondělí oslavili stránky 20 000 shlédnutí, což je skvělé číslo. Stránky běží od 1.7. 2010 a od té doby se již vyměnili několik grafických kabátů. Někdy v budoucnu je plánován další přechod k jinému designu a výraznému zlepšení úživatelského rozhraní. Možná i domény www.strankymineraly.cz . Kdo ví jaké změny ještě nastanou... :)


6.3. 2014

folknare

   S Martinem a Dominikem jsme využili krásné slunečné únorové neděle a vyrazili jsme za severočeskými zeolity na dvě děčínské lokality - Pustý vrch u Folknářů a Dobranku u Dobrné. Výprava se tentokrát poměrně povedla a vy si o ní můžete přečíst v následující reportáži. Nalezené zeolity byly: Thomsonit, natrolit a phillipsit.

Pustý vrch u Folknářů, Dobrana u Dobrné více


Soutěž nález roku 2013 - nominace

   Až do včerejšího dne se dalo přihlašovat do soutěže Nález roku 2013. Účast v tomto roce je poměrně slušná a stejně jako loni si může prohlédnout nominaci zde . Výhlášení nejlepších 10ti vzorků bude 15. března.


23.2. 2014

koroseckydvur

   Zkouškové období skončilo a tak je již konečně zase trochu času na šutry (ještě že tak - myslel jsem, že se zblázním, když jsem se stále učil o šutrech, ale musel trčet doma). Přidávám opět dvě reportáže, tentokrát z lokalit Rytina soutěska a Korosecký Dvůr. Dále jsem také přidal další minerál do záložky "Databáze minerálů" a to Olivín.

Rytina soutěska více
Korosecký Dvůr více

Rád bych také připomněl, že stále probíhá soutěž o nález roku 2013. Do dnešního dne přišly vzorky jen od dvou sběratelů. Prosím pokud máte zájem, tak neváhejte a zůčastněte se. Soutěž malého počtu lidí je trochu nudná a proto čím víc, tím líp!


9.1. 2014

Soutěž Nález roku 2013!

   Jako minulý rok vyhlašuji soutěž o nejlepší nález loňského roku. Soutěže se může zůčastnit kdokoliv. Každý sběratel může poslat fotky max. 3 vzorků (pokud chcete poslat více fotek od stejného vzorku, není problém). Vzorky musí být nalezeny během roku 2013 a musí se jednat o vlastní nálezy! Tentokrát však můžete posílat jen vzorky nalezené v České nebo Slovenské republice! U fotky musí být uveden název minerálu/ů a lokalita. Vzorky bude hodnotit tří členná porota (tedy Dominik, Martin a já) a budou hodnocena tři kritéria: kvalita, estetika a vzácnost. Fotky mi posílejte na mail mysli.warp@seznam.cz. Uzávěrka soutěže je 28. února 2014 a vyhlášení bude začátkem března. Celkem bude vyhlášeno 10 nejlepších vzorků podle účasti a jejich fotky budou zobrazeny zde na stránkách i se jmény nálezců. Všichni zájemci jsou vítáni!


9.1. 2014

upohlavy

   Pro úplnost jsem dokončil poslední dvě reportáže z výprav minulého roku. První byla předvánoční výprava za zkamenělinami do lomu Úpohlavy u Lovosic. Ve druhé reportáži se dozvíte, jak dopadla akce "Vánoční Mariánka", kterou jsme zakončili sběratelskou sezónu 2013. Mohu prozradit, že obě výpravy se velmi povedly.

Úpohlavy více
Mariánská skála více


9.1. 2014

   Jako každý rok vždy při příležitosti nového roku procházím stránky, opravuji chyby či přidělávám nové záložky. Ani letos tomu nebylo jinak. Co je tedy nového?
   Přibyly celkem 3 nové záložky. První z nich je záložka "Zkameněliny lokalit" v sekci Galerie. Jak již asi tušíte jedná se o stejnou záložku jako "Minerály lokalit", jen zde najdete vzorky zkamenělin z určitých lokalit.
   Druhou záložkou jsou "Časté dotazy" v sekci Další. Tu doporučuji přečíst, jelikož zde najdete několik cených rad k prohlížení stránek.
   Poslední novou záložkou jsou "Další články" v sekci Články. Ta přibyla především, kvůli zjednodušení aktualizací článků, pokud se objeví nějaký nový.Optimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari

Jakub Mysliveček ©