minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde najdete reportáže z mých výprav na minerály, zkameněliny či další nerostné záležitosti, ale také reportáže z různých zajímavých akcí jako jsou burzy či exkurze. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin, kde můžete načerpat inspiraci na výlety nebo třeba informace do různých odborných prací. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.
Historie 202024.12. 2020

pf2021


    Po velmi těžkém roce tu opět máme Vánoce. Ať už je situace jakákoliv, užijte si je se svými blízkými, nasajte sváteční atmosféru a spřádejte šutrácké plány na rok příští. Věřím, že rok 2021 bude lepší než rok 2020. Všem přeji veselé Vánoce a úspěšný rok 2021.
Zdař Bůh!


18.12. 2020

zim

   Jako poslední letošní aktualizaci (tedy kormě klasického vánočního přání :-) ) přidávám poměrně obsáhlý příspěvek. Zaprvé přidávám své reportáže ze dvou výprav, které se uskutečnily v měsíci listopadu, obě po Českém středohoří. V první jsme s kamarádem Jirkou ještě jednou navštívili lokalitu, kterou jsme letos s Martinem objevili a která poskytla krásné ukázky zeolitů. Druhou lokalitou byla pak klasická lokalita rubelanu - Žim u Bořislavi. K této reportáži jsem také po dlouhé době také vytvořil nové doplňující video z lokality, které naleznete na konci reportáže či v záložce "Videa".

Dozvuky šutrácké akce ze začátku října   více
Žim u Bořislavi   více

   Dále bych rád vyhlásil Vánoční soutěž. Nastal tak trochu problém v tom, že se přihlásili jen 2 účastníci, takže jeden časopis je stále volný. Pokud by se tedy někdo rozhodl, že by ho chtěl, tak stačí splnit zadání Vánoční soutěže, které najdete níže v aktualizaci z 20.11. (řekněme do konce tohoto roku). Daná reportáž by byla poté umístěna v tomto příspěvku níže. Ve chvíli kdy zde tedy vidíte odkaz na tři reportáže, tak je časopis již pryč. Všem (oběma) účastníkům děkuji za účast a níže přidávám odkaz na jejich reportáže. :-)

Eva Málková - Letní výprava do Heřmanic u České Lípy   více
Václav Kabele - Písecké hory   více

   No a úplně na závěr upozorňuji, že je již možné se přihlašovat na termíny našich exkurzí, které snad proběhnou bez covidových komplikací v roce 2021! :-) Informace o exkurzích včetně toho jak se na ně přihlásit naleznete v záložce "Naše exkurze".


4.12. 2020

libochovany

   Za měsíc říjen jsem byl na kamenech rozhodně více než v letních měsících a v září, nicméně zveřejnit se dají jen dvě akce. Při té první jsme s kamarády navštívili řadu lokalit v Českém středohoří během jednoho víkendu. V druhé reportáži jsem se zase sám podíval na svou oblíbenou lokalitu, kam chodím již od svých sběratelských začátků a vždy mě něčím překvapí. Jsou jí jak jinak než lomy poblíž Libochovan.

Víkendová šutrovačka   více
Libochovany   více


20.11. 2020

Vánoční soutěž

   Přibližně za měsíc tu budou Vánoce a letos jsem si řekl, že bych mohl udělat pro vás, čtenáře stránek, nějakou tu soutěž. Soutěž je tentokrát ale trochu složitější, než pouhé zaslání fotek nálezů apod., jak tomu bývá u soutěže o nejlepší nález roku zde na stránkách.

Zadání soutěže:

   Cílem soutěže je sepsat reportážz Vaší výpravy za minerály / zkamenělinami / tektity či meteority . Musí se jednat o výpravu z tohoto kalendářního roku a reportáž by měla mít minimální rozsah alespoň 500 slov, maximální 2000 slov. Součástí reportáže musí být také fotky získaných nálezů, v ideálním případě také lokality či zajímavých fotek z cesty. U fotek musí být krátký popisek (maximálně 2 věty). Ohledně geografického zaměření Vám nechávám volnou ruku, tedy reportáž může být jak z ČR, tak odkudkoliv ze zahraničí.

   Všechny zaslané reportáže, které splní vstupní zadání, budou následně uveřejněny zde na stránkách (samozřejmě se jménem autora a kontaktem autora – email). Máte tedy příležitost pochlubit se ostatním sběratelům s nějakou tou Vaší povedenou akcí.

   Autoři tří reportáží, které se mi budou nejvíce líbit, pak samozřejmě dostanou odměnu a to ve formě jednoho výtisku aktuálního čísla časopisu „der Aufschluss“, které je tematicky zaměřené na mineralogii Českého středohoří. Jedná se samozřejmě o německy psaný časopis, nicméně nacházejí se v něm velmi pěkné články k jejichž porozumění stačí mírně pokročilá němčina a také nějaké ty základní znalosti z geologie.

   Reportáže prosím posílejte na email mysli.warp@seznam.cz . Text zasílejte ve formátu .doc (klasický MS Word) a fotografie ve formátu .jpg / .png (jednotlivé fotografie by měly být o minimální velikosti 300 Kb). Popisky k fotografiím zasílejte v samostatném textovém souboru (opět .doc). Styl a velikost písma jsou libovolné (Vaše reportáže budu sjednocovat, takže je to úplně jedno).

   Soutěž probíhá od 20.11. do 13.12. 2020. Reportáže budou publikovány nejpozději do Štědrého dne. Jsem velmi zvědavý, jaké pěkné reportáže se nakonec sejdou. :-)


soutez


18.11. 2020

exkurze

   V závěru září jsme se s přítelkyní Zuzkou podívali na Vítkův Kámen v Jižních Čechách a při cestě jsem měl samozřejmě v úmyslu najít si nějaké ty krystaly K-živce. No a na začátku října se pak konala poslední letošní exkurze po Českém středohoří (trasa B), která naštěstí předběhla všechny koronavirové restrikce. :)

Vítkův Hrádek   více
Mineralogicko-vulkanologická exkurze po Českém středohoří (trasa B)   více


4.11. 2020

ladvi

   Září jsem měl ze začátku plné mineralogických exkurzí, ale zúčastnil jsem se také jedné mineralogické burzy (asi poslední tento rok vzhledem ke koronaviru). Burza v Praze se letos konala pět v kulturním domě v Ládví a opět šlo o pěknou akci. Další víkend po burze jsme se pak s kamarádem Jirkou zajeli podívat do Vrchoslavi a tato moje oblíbená lokalita opět poskytla pár zajímavých vzorečků.

Praha - Ládví   více
Vrchoslav u Teplic   více


23.10. 2020

exkurze

   Začátkem září proběhly náhradní termíny pro exkurze, které nemohli z důvodu pandemie covid-19 proběhnout na jaře. Jednalo se o dvě exkurze a to hornicko-mineralogické exkurze do Krupky - Knöttelu a mineralogicko-vulkanologické exkurze po Českém středohoří (po trase C). Obě exkurze proběhly bez problému a účastníci i já jsme si je užili. O exkurzi do Krupky byl tak velký zájem, že jsme dokonce museli udělat 2 turnusy. :-)

Hornicko-mineralogická exkurze do Krupky - Knöttelu   více
Mineralogicko-vulkanologická exkurze po Českém středohoří (trasa C)   více


17.9. 2020

libochovany

   Červenec a srpen pro mě byli ze sběratelského hlediska nic moc, především tedy co se týče srpna díky spoustě pracovních povinností. Ze tří červencových akcí jsou však dvě publikovatelné. Jedná se o kratičké výpravy, ale s poměrně pěknými nálezy. První z nich je ze začátku července do kamenolomu Libochovany - Trabice, kde se nám podařilo najít pár pěkných vzorků aragonitu a druhá je z lokality Pancíř u Železné Rudy, kde jsem samozřejmě hledal (a našel) tamní vyhlášené kyanity.

Libochovany - Trabice   více
Pancíř u Železné Rudy, Milence u Nýrska   více


25.8. 2020

exkurzekrusky2

   V druhé polovině června proběhla naše vícedenní exkurze do Krušných hor s cílem představit a navštívit některá z našich ložisek (nejen) železných rud a také naše fluorit-barytová ložiska. První den exkurze částečně ovlivnila nepřízeň počasí, ale naštěstí se část programu dohnala večer. Byla to opět velmi příjemná akce.

Exkurze do Krušných hor 2. ročník - 1. část   více
Exkurze do Krušných hor 2. ročník - 2. část   více


30.7. 2020

exkurze

   Konečně jsem si taky našel trochu volného času ke zpracování dvou starších reportáží z přelomu května a června. Poslední květnový den jsme s Martinem provedli revizi lokality Vrchoslav u Teplic. Výsledky byly takové nic moc... A první červnovou sobotu se konala první letošní exkurze a to do Českého středohoří po trase A. Dvě letošní exkurze byly totiž kvůli koronaviru přesunuty na září...

Vrchoslav u Teplic   více
Naše exkurze - České středohoří (trasa A) 5. ročník   více


1.7. 2020

vyroci


Dnes slaví stránky jedno velké výročí. Je totiž právě 10 let co jsem si řekl, že bych si mohl udělat osobní stránky o sběru minerálů a zkamenělin ve formě blogu a ukazovat tak své nálezy na internetu. Původní myšlenka byla vytvořit takový online deník (do té doby jsem si vše zapisoval do papírového deníku), kam bych si dával fotky lokalit a nalezených vzorků. Úplně z počátku tedy stránky měli být vlastně jen pro mé soukromé účely s tím, že když se někdo podívá, tak budu jenom rád. No a je rok 2020 a stránky tu stále jsou, ale ... (číst dále)


14.6. 2020

dolanky

   Duben byl pro mne poměrně bohatý na šutrácké výpravy. Z těch celkem 7 výprav jsou zatím zveřejnitelné jen 3. Jedna již byla zveřejněna v předchozí aktualizaci (Soutěsky - lahar) a dvě jsem si nechal na tuto aktualizaci. V první polovině dubna jsme se s kamarády zajeli podívat na lokalitu Hematitová Mýtinka, kterou jsem chtěl znovu navštívit již od léta 2018. Druhá reportáž je z konce dubna, kdy jsme se s Martinem podívali na lokalitu Dolánky a Cínovec.

Hematitová Mýtinka   více
Dolánky, Cínovec   více


5.5. 2020

zalezly

   V druhé polovině března a začátkem března jsem byl několikrát na kamenech a z těchto výprav lze uveřejnit tři výpravy ve dvou reportážích. První je z klasické šutrácké výpravy, tentokrát do Dolních Zálezel na fakolity. Druhá reportáž je mých dvou pracovních cest na příležitostný odkryv laharu u Soutěsek poblíž Děčína. Druhá lokalita je bohužel již minulostí, respektive bez možnosti sběru.

Dolní Zálezly   více
Soutěsky u Děčína - lahar   více


8.4. 2020

suletice

   V průběhu března jsem byl na několika výpravách, ale reálně publikovatelné jsou jen dvě. V druhé polovině března jsem chodil pracovně do terénu a při té příležitosti jsem se také zastavil na několika lokalitách. První lokalitou byla má oblíbená Průčelská rokle, kde jsem se ale dlouho nezdržel z důvodu únavy materiálu. A tři dny poté jsem byl v Suleticích, kde sem i povedl sbírkový vzorek kaersutitu.

Průčelská rokle   více
Suletice   více


20.3. 2020

soutez


Soutěž "Nález roku 2019" - vyhlášení

   Letošní vyhlášení soutěže o nález loňského roku je tu! Letos se do soutěže přihlásilo slušných 12 soutěžících s celkem 21 vzorky (nominace do soutěže zde). Vzorky hodnotili 4 porotci. Všem výhercům gratuluji a ostatním soutěžícím děkuji za účast. Neváhejte a za rok se určitě přihlašte. ;)

Soutěž "Nález roku 2019" - vyhlášení   více


15.3. 2020

Soutěž nález roku 2019 - nominace

   Letošní nominace do soutěže "Nález roku 2019" si již můžete prohlédnout a sami posoudit vzorky, které se do soutěže dostali. Účast v tomto roce je tentokrát bohatá. Přihlášeno je 12 soutěžících a celkem 21 vzorků. Letošní nominované vzorky si můžete prohlédnouti zde . Vyhlášení nejlepších 5 vzorků bude nejpozději 20. března.


20.2. 2020

strasnice

   Rok 2020 se nám již pěkně rozběhl a já přidává třetí letošní aktualizaci. Ve dvou nových reportážích si můžete přečíst o mé lednové výpravě na lokalitu vzácného dumortieritu Psáry u Prahy. Druhá reportáž je pak z již 16. ročníku amatérské burzy minerálů a zkamenělin v Praze Strašnicích.

Psáry u Prahy   více
Praha - Strašnice   více

   A ještě necelé 2 týdny se můžete přihlašovat do soutěže "Nález roku 2019". Soutěžících je opravdu málo, takže Vaše šance na výhru některé ze tří cen jsou celkem vysoké. Stačí si přečíst pravidla soutěže, které naleznete na této stránce o něco níže (v aktualizaci ze 14.1. 2020) a poslat fotografie vzorku/ů na můj email. Těším se na Vaše nálezy. ;-)


2.2. 2020

trmice

   Do druhé letošní aktualizace jsem zpracoval zbytek reportáží ze závěru prosince 2019. V závěru prosince jsme při vánoční atmosféře navštívili lokalitu Lukov s kamarády Jirkou a Přemkem. Každoroční povánoční akce jsme se letos zúčastnili jen Martin a já. Při té příležitosti jsme navštívili nedávno objevenou lokalitu chabazitu Průčelská rokle a poté jsme zajeli do starého lomu u Trmic. Naprosto neplánovaně jsem pak ještě v závěru roku krátce navštívil Krupku - Knöttel, kde se mi podařil parádní nález molybdenitu. Rok 2019 tímto na stránkách prohlašuji za uzavřený. :-)

Lukov u Milešova   více
Průčelská rokle, Trmice   více
Krupka - Knöttel   více

   Také chci připomenout, že se stále můžete až do konce měsíce února přihlašovat do soutěže o nález roku 2019, jejíž zadání a pravidla naleznete níže na této stránce. Zatím jsou přihlášeni pouze 3 soutěžící, takže šance na výhru je velmi dobrá.


14.1. 2020

vltaviny2019

   V roce 2019 jsem celkem často vyrážel brázdit jihočeská pole s cílem najít si nějaký ten vltavín do sbírky. Bohužel sběračů (nikoliv sběratelů) je stále více a tak jsou pole velmi prošlapaná. Nálezy ubývají a kvalita jde také dolu. Přesto se mi několik zelených střepů najít podařilo, ale byl to pro mě poměrně slabý rok. Reportáže ze tří mých loňský výprav si můžete přečíst níže.

"Vltavínování" v roce 2019 - 1. díl   více
"Vltavínování" v roce 2019 - 2. díl   více
"Vltavínování" v roce 2019 - 3. díl   více


14.1. 2020

Soutěž: Nález roku 2019


   Jako i v předchozích letech vyhlašuji soutěž o nejlepší nález minulého roku.

Pravidla soutěže:

   Soutěže se může zúčastnit kdokoliv. Každý sběratel může poslat fotky max. 2 vzorků (pokud chcete poslat více fotek od stejného vzorku, není problém). Vzorky musí být nalezeny během roku 2019 a musí se jednat o vlastní nálezy! Můžete posílat jen vzorky nalezené v České republice! U fotky musí být uveden název minerálu/ů a lokalita. Nálezy vltavínů jsou tolerovány, zkameněliny prosím neposílejte, jelikož se špatně hodnotí vedle sebe stojící vzorky minerálů a zkamenělin. Vzorky bude hodnotit čtyřčlenná porota a budou hodnocena tři kritéria:

1. kvalita = jak vzorek vypadá po stránce poškození při nálezu (poškození krystalů apod)
2. estetika = vizuální dojem
3. vzácnost = zde jsou brány v potaz možnosti nálezu na dané lokalitě či vzácnost výskytu daného minerálu

   V rámci fair-play do soutěže nebudou přibráni soutěžící, kteří se již účastnily jiných soutěží o nejlepší nález minulého roku na jiných sběratelských webech, respektive v nominacích budou, ale ve vyhlášení nebudou umístěni, aby dostali šanci i další soutěžící.

   Výherce nejlepší ukázky vyhraje tento mineralogický vzorek drúzy světle fialového fluoritu z ložiska Jílové u Děčína o velikosti 89 mm s až 5 mm krystaly (detail zde). Nálezci vzorků, které se umístí na 2. a 3. místě získají možnost bezplatné účasti na jakékoliv ze čtyř jednodenních letošních mineralogických exkurzí, které budeme pořádat a hlavně přednostní místo (o exkurze je velký zájem a míst je málo, nicméně s těmito výherci bude počítáno vždy). Kompletní nabídku exkurzí najdete zde.

   Fotky mi posílejte na mail mysli.warp@seznam.cz. Uzávěrka soutěže je 29. února 2020 a vyhlášení bude začátkem března. Celkem bude vyhlášeno 5 nejlepších vzorků a jejich fotky budou zobrazeny zde na stránkách i se jmény nálezců. Všichni zájemci jsou vítáni!


14.1. 2020

Pozvánka na 16. ročník amatérské mineralogické burzy v Praze Strašnicích

   Jako každý rok proběhne asi nejoblíbenější amatérská burza minerálů u nás a to v Praze Strašnicích. Detailní informace naleznete jako vždy níže. Letos je omezen počet stolů pro jednoho vystavovatele na maximálně 2 stoly, takže se na burzu jistě dostane více sběratelů a tak by se také nabízené vzorky mohly být mnohem pestřejší. Velké plus této burzy je minimum korálků, šmuků a tromlovaných kamenů, což především sběratelé přírodních ukázek minerálů velmi ocení. Letos pravděpodobně opět nebude využit prostor tělocvičny díky nové parketové podlaze.

   Na burze budeme letos opět vystavovat, takže si s námi můžete pokecat o šutrech a případně přinést nějaké vzorky na určení. Najít byste nás měli v hlavní chodbě.

Další informace o burze:

Datum a čas konání: 25.1. 2020 od 9:00 do 14:00
Místo konání: ZŠ Brigádníků 510/14, Praha 10
Spojení: Z metra A Strašnická tram č.7 do stanice Zborov, z metra A Želivského tram č.5 a 13 do stanice Zborov, dále 3 min chůze kolem parku.
Informace: PhDr. Michal Glykner (burzaglykner@seznam.cz)

   Určitě přijďte na jednu z nejlepších mineralogických burz konanou u nás. Těšíme se na vás! :)


14.1. 2020

Slovo úvodem pro rok 2020

   V roce 2020 přeji všem sběratelům mnoho pěkných vlastních nálezů minerálů, případně zkamenělin a vltavínů. Zákony se nám tu pomalu utahují a vztahy mezi sběrateli a majiteli pozemků začínají být také poměrně vyhrocené, především díky tomu, že spousta lidí nemyslí a zbytečně na lokalitách komplikují situaci. Rozkopané lesy, pole a další pozemky nikomu radost neudělají a tak na vás apeluji, abyste po sobě pokud možno uklízeli a odnášeli si odpadky domů. Některé lokality vypadají jak kdyby se jednalo o nějaká primitivní ložiska zlata v nějaké rozvojové zemi... Také doporučuji mít sebou KPZku (třeba i jen starou autolékarničku), jelikož náš koníček není jen o potu a dřině, ale často také o nějakém tom šrámu. Snad bude rok 2020 šutrácky plodný a klidný.

Zdař Bůh! :)

Autor stránek Jakub MyslivečekOptimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari

Jakub Mysliveček ©