minj
Lokality


Časté dotazy


   Vaše emaily velmi rád čtu a pokud to jde, tak se vám snažím vyhovět, co se týče zlepšení a přehlednosti stránek. Právě proto vznikla tato záložka. Jsou zde uveřejňěny vaše zajímavé dotazy, které by se mohly hodit i dalším návštěvníkům těchto stránek a samozřejmě také rada či odpověď na tyto otázky. Pokud přijdete na nějakou chybu stránek můžete mi kdykoliv napsat o jakou chybu se jedná a já se jí pokusím opravit. Můj email je mysli.warp@seznam.cz1. Dotaz - Zobrazování stránky

   Mohu se zeptat, proč se mi Vaše stránky zobrazují u levého okraje obrazovky? Když jsem je ukazoval kamarádovi na jiném počítači, tak se zobrazovaly uprostřed a byly mnohem přehlednější. Jen zde ale nastal problém s tím, že bylo příliš velké zobrazení (velká písmena).

1. Odpověď

   Stránky se Vám zobrazují špatně, jelikož používáte nepodporovaný internetový prohlížeč. Tento problém se objevuje ve starších verzích prohlížeče Internet Explorer. Stránky bez problému běží na prohlížečích Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari a Opera.
   Velikost zobrazení si volí každý počítač sám, ale lze ho druhotně měnit. Stačí když zapnete stránky, budete držet klávesu Ctrl a současně pohybujete posunovacím tlačítkem na myši. Velikost zobrazení si tak můžete nastavit dle libosti.2. Dotaz - Zpožděné aktualizace

   Proč teprve v prosinci uveřejňujete, kde jste byl v říjnu, tedy o dva měsíce dříve?

2. Odpověď

   Bohužel jsem také jen člověk a mám své povinnosti. Když si konečně najdu volný čas na šutry, tak raději vyrazím do terénu, než sedím u počítače. Ono to možná vypadá jednoduše, ale jedna běžná aktualizace za sebou skrývá cca 6 hodin práce. Předně se vzorky musí umýt minimálně den před focením, aby stihly uschnout a barvy na fotce byly reálné. Poté se každý zajímavější vzorek fotí (cca 3x), následně se vybírá nejlepší fotka, která se dále upravuje (například retuš odpadlého kousku horniny či drobné zesvětlení). Tím však nejsme zdaleka hotoví. Fotky se poté nahrají na Picasa, kde se musí popsat a každý vzorek se musí pečlivě změřit. Poté se teprve mohou kopírovat odkazy či samotné fotky v menší kvalitě k vložení do reportáže (která je psaná také minimálně 10 minut). Provázání odkazů je zdlouhavá a vyčerpávající práce a na konci se můžete klidně dozvědět, že Vám zrovna spadlo připojení k internetu, takže budete muset s aktualizací počkat, až se internet uráčí jít....
   Zkrátka je to dřina, tak mějte prosím ohledy na pozdní aktualizace. Děkuji3. Dotaz - Fotky v albech Google

   Prosim Vás, když kliknu na odkaz pod reportáží, kde by měli být fotky z lokality, tak mě to odkáže do celého alba, kde jsou očividně fotky z několika let a né jen z oné návštěvy lokality. Jak mohu vědět, které z fotek jsou aktuální?

3. Odpověď

   Není v mých silách zajistit, aby se ukazovali jen fotky z dané akce. Respektivě šlo by to, jenže bych v albech  na Googlu měl tolik alb, že bych se v tom zmatku sám nevyznal. Takto jsou ke každé lokalitě dvě alba - jedno s fotkami dané lokality a druhé s fotkami zdejších vzorků. V obou se dá poměrně lehce orientovat. Nejstarší příspěvky se zobrazují první, nejnovější naopak poslední. U každé fotky je v detailech napsáno, kdy byla fotka nahrána či pořízena. U každé reportáže je také den konání, takže stačí pouze porovnat datumy a to nejbližší patří k dané reportáži. Stačí si tedy otevřít první odkaz k fotce (FOTO 1) a až se zobrazí fotka, tak si zapamatovat datum zapsané u fotky. Poté už jen stačí klikat na šipku vpravo a všechny fotky se stejným datumem jsou vzorky nalezené v den výpravy popsané v reportáži.4. Dotaz - Kvalita fotek

   Vaše fotky se mi velice líbí a jelikož mám minerály rád, tak bych si chtěl některé Vaše fotky použít jako tapetu na plochu v počítači. Bohužel však mají všechny fotky, které máte na internetu velmi malé rozlišení (800 x 680). Tapeta je potom rozmazaná a nedá se na to koukat. Kde najdu fotky v lepší kvalitě?

4. Odpověď

   Fotky mají takto malé rozlišení schválně a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé jde o to, že i v dnešní době né každý má vysokorychlostní internet, a proto by se fotky s velkým rozlišením načítaly velmi dlouho. Menší fotky tedy umožňují plynulý chod stránek.
   Druhým důvodem je porušování autorských práv. Nemám nic proti tomu, když si někdo nastaví některou z mých fotografií jako pozadí na plochu, ale všimněte si, že na fotkách nejsou vodoznaky. Pokud by tedy fotky byly kvalitní, tak by je někdo mohl zkopírovat a vydávat za své nálezy. Následným komplikacím a osočováním se snažím vyhnout, a proto jsou fotky relativně nepoužitelné ve velkém.5. Připomínka - Chybné určování nálezů

   Měl bych připomínku k Vašemu určování nálezů. Přijde mi, že se poměrně často pletete. Tím že na stránky vystavujete špatné názvy minerálů/zkamenělin, tak klamete i další sběratele, kteří Vaše stránky navštíví!

5. Odpověď

   Ano, někdy se stane, že se spletu. Proto tu však jste vy - sběratelé a vědci znalý v oboru a můj email zde na stránkách visí téměř na každém rohu (pro jistotu mysli.warp@seznam.cz). Pokud bych měl každý vzorek kontrolovat analýzou, tak bych se nedoplatil. Minerály určuji tak, že daný minerál mám tzv. "okoukaný" z různých obrázků či ukázek. Málokdy si vezmu třecí misku a zkouším vryp či tvrdost, někdy provádím zkoušku 4% HCl.. Zkameněliny u kterých si nejsem jistý s určením zase nosím na fakultu (Karlova Univerzita v Praze) k určení (od roku 2013). Přesto si myslím, že valná většina minerálů a zkamenělin na stránkách je určena správně a pokud ne, tak můžete kdykoliv napsat a já chybu opravím.6. Připomínka - Přisvojování si lokalit

   Chtěl bych Vás upozornit, že si přisvojujete objevení lokalit, které buď našel nebo popsal již někdo jiný před Vámi. Chápu, že nemůžete vědět o všech nových objevech, ale takhle si přímo říkáte o nařčení z "krádeže" lokality.

6. Odpověď

   Objevění lokality, kterou již někdo našel a popsal, si rozhodně záměrně nepřisvojuji. Pokud bych věděl, že ji již někdo V MODERNÍ DOBĚ (cca posledních 30ti letech) popsal, tak bych uvedl její jméno a v reportáži by nic o znovuobjevování nebylo napsáno. Pokud však lokalitu náhodou najdu a nemám při tom žádné písemné dokumenty či doporučení, tak ji opravdu považuji za "svou" lokalitu. Samozřejmě tím nemyslím, že bych odtud začal vyhánět sběratele nebo jim dělal naschvály, jak tomu bohužel v dnešní době u některých sběratelů chodí, ale pouze v reportážích občas zmíním, že jsme tuto lokalitu našli. Většina lokalit již byla někdy v minulosti popsána a popravdě většinou pokud se zaměřím na hledání "nové" lokality prozkoumávám místa, o kterých je z historie známo, že se zde něco dalo najít.
   Jedním z příkladů za všechny je lokalita Libochovany. Tuto oblast navštěvuji již od roku 2007, kdy jsem s šutry začínal. V roce 2010 jsem zde v lomu na vrchu Deblík objevil místo s krystaly kalcitu a aragonitu nevalné kvality. O rok později jsme zde s kamarádem Martinem objevili v tufech z lomové stěny kvalitní a velikostně dobré krystaly augitu. A jelikož jsem se chtěl o tuto lokalitu podělit s ostatními sběrately, tak jsem napsal článek "Libochovany - nová lokalitu augitu a kalcitu v Českém středohoří", který je k přečtení zde na stránkách. To že toto místo bylo popsáno panem M. Radoněm v roce 2006 a 2010 jsem zjistil až později. Samozřejmě okolí bylo již popsáno panem J. E. Hibschem, ale práci z roku 1913 a 1934, navíc psanou německy nepovažuji za nové popsání lokality. Stále však cítím hrdost, že je to "naše" lokalita, jelikož jsme jí našli bez jakýchkoliv informací o ní. Nic sobeckého v tom tedy není... Pokud bych našel něco opravdu nového, jistě bych takový nález publikoval v některém z odborných periodik.
Jakub Mysliveček ©