minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde najdete reportáže z mých výprav na minerály, zkameněliny či další nerostné záležitosti, ale také reportáže z různých zajímavých akcí jako jsou burzy či exkurze. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin, kde můžete načerpat inspiraci na výlety nebo třeba informace do různých odborných prací. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.

Na těchto stránkách aktuálně najdete: 391 reportáží z výprav za minerály, zkamenělinami či vltavíny; 41 reportáží z burz, 39 reportáží z exkurzí, 135 alb fotografií lokalit, 114 alb fotografií minerálů roztřízených dle lokalit, 16 alb fotografií zkamenělin roztřízených dle lokalit, 31 videí, 21 detailních popisů lokalit, 60 encyklopedických popisů minerálů, 24 tematicky zaměřených článků a 21 krátkých recenzí literatury.Lokality

- v sekci "Historie" naleznete reportáže rozdělené dle jednotlivých let
- v sekci "Lokality ČR" naleznete přehledně zpracované informace o některých českých lokalitách
- v sekci "Databáze minerálů" naleznete encyklopedii nejběžnějších minerálů z ČR
- v sekci "Články" naleznete různě tematicky zameřené články o lokalitách, minerálech a sběratelství obecně


Galerie

- v sekci "Videa" naleznete videa z lokalit a videa nalezených vzorků
- v sekci "Fotky lokalit" naleznete obsáhlou galerii lokalit, které jsem navštívil
- v sekci "Minerály lokalit" naleznete obsáhlou galerii vzorků minerálů z lokalit, které jsem navštívil
- v sekci "Zkameněliny lokalit" naleznete galerii vzorků zkaměnelin z lokalit, které jsem navštívil
- v sekci "Z výměny a koupě" naleznete vzorky, které jsem vyměnil či koupil (pouze vzorky mimo burzy)


Další

- doporučená literatura: krátké recenze sběratelsky atraktivní geologické literatury
- časté dotazy: dotazy od vás čtenářů, které mi často přistávají v emailové schránce
- o mně: zde naleznete mou charakteristiku + historii stránek
- oblíbené weby: další šutrácké stránky
Historie 202417.4. 2024

exkurzekrupka

   Poslední březnovou sobotu proběhla naše znovuobnovená exkurze s názvem "Mineralogicko-ložisková exkurze po Krupce - Knöttelu". Po dvou letech tak proběhl již 7. ročník této oblíbené exkurze, o kterou byl opět velký zájem. Exkurze se velice povedla, což je pěkně vidět na přiložených fotkách u reportáže.

Mineralogicko-ložisková exkurze po Krupce - Knöttelu   více


16.3. 2024

strasnice

   V polovině února proběhla naše oblíbená amatérská burza v Praze - Strašnicích, kde nikdy nemůžeme chybět. Tentokrát jsem se zaměřil hlavně na focení, takže pár fotek pěkných minerálů najdete v galerii. :-)

Burza Praha - Strašnice   více


29.2. 2024

exkurze


   Opět po dvouleté odmlce zahajujeme nový ročník našich exkurzí. :-) Exkurze prošly drobnými úpravami, dvoudenní exkurze do Krušných hor byla zrušena úplně. Můžete si tedy vybírat z celkem 4 exkurzí a to jedné exkurzi do Krupky na revír Knöttel a tří exkurzí po Českém středohoří (trasy A, B, C). Vzhledem k faktu, že od letošního ročníku jsme neponechali již nic náhodě a exkurze provozujeme na živnost včetně odvodu daní, bylo nutné také zvýšit cenu za jednotlivé exkurze, ale věřím, že se nám cena podařila udržet na přijatelné hranici. Exkurze se tentokrát objednávají přes e-shop, tedy né jako v minulosti přihláškou přes email. Počet účastníků je omezen, takže pokud o nějaké té exkurzi uvažujete, tak bych neotálel. :-)

Více informací o exkurzích najdete v menu v záložce Naše exkurze.


20.2. 2024

barrandov

   V lednu nebyl na šutry vůbec čas, takže jsem využil čas na probírání sbírky a vytváření archivu, ale hned ze začátku února jsme se poněkud netradičně vydali do Prahy na Barrandov. Moc jsme toho nenašli, ale vzhledem k podobě lokality jsme byli vlastně úspěšní.

Praha - Barrandov   více


8.2. 2024

plakat


   Přijměte prosím pozvání na již 19. ročník amatérské burzy v Praze - Strašnicích, která se bude konat již tuto sobotu 10.2. na obvyklém místě (ZŠ Brigádníků 510/14) a to od 9:00 do 14:00. Tuto burzu není třeba nějak moc představovat, jelikož se jedná o jednu z nejlepších burz v rámci ČR. Burza je typická vysokým zastoupením sběratelů díky omezení počtu stolů (každý vystavovatel může mít jen 2 stoly, díky čemuž sem nejezdí mnoho obchodníků). Dále jsou zde k vidění především přírodní či upravené přírodní ukázky minerálů, zkamenělin, tektitů a dalších přírodnit (chybí tedy blbosti typu korálky, šungitové pyramidy apod.). Zkrátka ve Strašnicích to tuto sobotu bude opět zajímavé. :-)

   No a aby to nebylo jen o reklamě na burzu, tak jsem za poslední měsíc stihl opravit další celou záložku a to tentokrát "Historie 2014". U všech reportáží by opět měly fungovat všechny hypertextové odkazy na fotky a zároveň byly opraveny texty těchto reportáží v rámci revize stránek. Práce na každé této záložce trvají opravdu mnoho a mnoho hodin, ale k opravě už zbývají "jen" roky 2015 a 2016, které snad do léta budou hotové.

   A nakonec jsem také doplnil dalších 5 minerálů do sekce "Databáze minerálů". Jsou jimi Molybdenit, Opál, Torbernit, Ortoklas a Plagioklas. Zároveň jsem v této databázi doplnil pár nových fotografií k některým již dříve publikovaným minerálům.


1.1. 2024

Slovo úvodem pro rok 2024


   Přiznám se, že začínat další kalendářní rok na těchto stránkách jsem již neplánoval a je to stále složitější, jelikož stránky by potřebovaly kompletní převod na novou verzi a tato aktuální verze je dlouhodobě již neudržitelná co se správy týče. Velmi dobře to bylo vidět koncem července 2023, kdy se Google rozhodl vypnout původní alba Picasa (přestože původně při koupi Picasa sliboval, že toto určitě nikdy nenastane). Díky tomu všechny fotografie na odkazech od začátku stránek v roce 2010 až do poloviny roku 2016 přestaly fungovat. Vzhledem k tomu, že na tyto odkazy jsou navázány téměř celé stránky, tak to byl zkrátka velký problém. Přesto jsem se rozhodl, že odkazy začnu postupně opravovat, což je časově velice náročná práce. Aktuálně jsou opravené všechny odkazy včetně oprav všech textů ze záložek Historie 2010 - Historie 2013. Následující 2,5 roku (2014, 2015 a 1. polovina 2016) ještě potřebují opravu a odkazy v nich aktuálně nefungují. Přes Vánoce jsem také kompletně opravil odkazy na alba v důležitých záložkách stránek a to Fotky lokalit, Minerály lokalit a Zkaměneliny lokalit. Tyto galerie beru jako druhou nejdůležitější část stránek hned po reportážích, jelikož je to veřejně přístupná a dost obsáhlá databáze fotografií pro zájemce o geologii obecně. Velmi často se mi stává, že mne někdo žádá o povolení použít tyto fotografie pro různé účely, nejčastěji do bakalářských prací apod.

   Minulý rok se také povedlo konečně překopat celou Databázi minerálů, kde aktuálně najdete 60 minerálních druhů (do budoucna je plánováno 65). To ale není vše. Aktuálně mám sepsány texty pro více jak 100 minerálních druhů, které časem plánuji vydat v rámci knihy, respektive atlasu minerálů, který bude zaměřen pouze na nejběžnější minerály, které lze reálně poměrně snadno nalézt v ČR. Kniha by měla mít menší rozměry a pevnou vazbu, aby se dala brát do terénu a měla by pomoci úplným amatérům zorientovat se ve světě minerálů. Kniha je však stále ve fázi psaní a následně bude třeba studiově nafotit všechny popsané minerály, seskládat knihu k tisku a vyřešit pár dalších záležitostí, nicméně je to na dobré cestě.

   No a v nové sezóně bych na vás tentokrát měl žádost. Prosím chovejte se na lokalitách jako slušní lidé. Poslední dobou vidím, že se stav lokalit nejen zhoršuje díky překopanosti (což je tak nějak logické, že se po nějakém čase lokality začnou vyčerpávat), ale spíše mě velice trápí narůstající počet odpadků, který je jistě po sběratelích. Loni jsem z mnoha lokalit odnášel domů smetí typu plechovek, pet lahví, obalů od jídla, lahví apod. Určitě zvádnete toto smetí z lokality odnést, když jste ho tam přinesli. ;-) Třeba se vám za to lokalita odmění lepšími nálezy.

Zdař Bůh! :)

Autor stránek Jakub MyslivečekOptimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari

Jakub Mysliveček ©