minj
Lokality

 Paleontologie 

 Mineralogie 
Praha - Barrandov                                
(den konání 3.2. 2024)

lom

Ve starém lomu byly vykáceny velké stromy. Sběr zkamenělin ze suti je zde stále možný, jen té suti moc není.


   A je to tady – konečně první letošní výprava na šutry. V průběhu ledna nám to nějak nevycházelo časově (tentokrát kupodivu většinou nemohli kluci) a tak první výprava připadla až na první únorovou sobotu. Původní plán jsme ovšem měli úplně jiný, jenže v předvečer výpravy se mi ozvala kamarádka Dáša, jestli s ní nechci jít na trilobity na Barrandově. Zmínil jsem se klukům a kupodivu mi řekli, že by klidně přidali, tak jsme se rozhodli, že tentokrát se vydáme do Prahy.
orthoceras

Orthoceras v břidlici
(Praha - Starý lom).
Velikost vzorku 77 mm..Drúza kalcitu
(Praha - Starý lom).
Velikost vzorku 115 mm.
   Druhý den ráno byl sraz u mě, jelikož nám nás brusič Karel konečně zpracoval vzorky z letní výpravy na jednu lokalitu v Krušných horách a jelikož se jednalo o společnou akci, kde jsme všichni složili nalezené šutry dohromady, tak teprve po více než půl roce proběhlo dělení nálezů. Při té příležitosti kluci alespoň skoukli mojí již téměř kompletně vystavenou. Kluci sice přijeli krátce po deváté hodině, ale samozřejmě jsme ode mě do Prahy vyráželi až v půl dvanácté. Cesta ale utekla rychle, a tak jsme ještě před jednou parkovali na Braníku.


   Čekal nás 2,5 km pochod, jelikož nikde blíž se k lokalitě nedá zaparkovat (teda dá, ale je tam všude parkovací zóna). Cesta byla strastiplná, jelikož jsme museli jít přes Barrandovský most a ten není pro pěší úplně přívětivý, navíc díky rekonstrukci je v několika místech omezení pohybu chodců. Přesto jsme to nějak zvládli, zašli jsme se také narychlo jen tak podívat na starý bazén přímo pod Barrandovem a už jsme byli na lokalitě tzv. Starý lom. Zde jsem byl naposledy před 6 lety při exkurzi v rámci DDM na Smíchově jako jeden z průvodců. Tahle lokalita je poměrně nepříjemná a to především díky přítomnosti hromady bezdomovců a případně feťáků. I my jsme již zde dnes potkali poměrně dost. Pár z nich dokonce aktuálně okupuje známou kapličku – původně prachárnu postavenou francouzským vojskem roku 1742.
plavecak

Bývalý plavecký areál pod barrandovskými terasami.


pygidium

Pigidium trilobita druhu Reedops cephalotes (Praha - Starý lom).
 Velikost vzorku 39 mm.
   Kluci byli poměrně překvapení, že na lokalitě jsou tak malé kameny, ve kterých je jen minimální šance na nález něčeho většího, nicméně je to zkrátka exkurzní lokalita, tak je jasné, že je hodně frekventovaná. Sběr je na těchto lokalitách povolen pouze ze suti, takže nějaké práce na výchozech jsou vyloučené. Občas se tu našla nějaká žilka kalcitu. Jirka T. ale našel větší blok vápence spadlý pravděpodobně po těch tuhých mrazech v lednu. V bloku byla otevřená menší dutina s krystaly kalcitu. Bylo tedy vidět, že krystaly byly dlouho pod povětrnostními vlivy, takže trochu zvětralé, ale pár vzorků z tohoto bloku bylo. Kámen jsme si s Jirkou tak nějak rozdělili. Kupodivu byly v bloku také nějaké nálezy zkamenělin.


   Ve všech případech se jednalo o trilobity dvou druhů a to známého Odontochile hausmanni a Reedops cephalotes. Já našel dvě malá pygidia Reedops cephalotes, Jirka T. pak jednu poměrně pěknou glabelu stejného druhu. Jirkovi M. se podařilo v suti najít jeden pěkný větší kus pygidia Odontochile hausmanni a pár dalších úlomků stejného trilobita no a Martin měl trochu smůlu, jelikož vlastně nenašel skoro nic. Odnesl si ale alespoň pár drúzek kalcitu. Mezitím dorazila i Dáša, která s námi pobyla na lokalitě, ale spíš jsme kecali, než hledali, takže si tuším nic neodnesla. Jediný kdo měl trochu štěstí přímo v drobné proklepané suti byl Jirka T., který našel další poměrně slušné pigidum Odontochile hausmanni.
kaplicka

Bývalá prachárna, později kaplička a dnes bohužel schátralá budova obývaná bezdomovci.


kalcit

Drúza kalcitu
(Praha - Starý lom).
Velikost vzorku 137 mm.
   Z lokality jsme odcházeli kolem půl čtvrté, jelikož nás ještě čekala opět delší strastiplná cesta zpět k autu. Výletu ale nelitujeme, přestože na nálezy to nebylo nic extra, jelikož to byla fajn změna prostředí. Ale musím se tomu smát, jelikož jak už jsme specializovaní na ty naše lokality na severu, tak jsme třeba vůbec nevěděli, jak jít do daných vápenců, abychom šli „po vrstvě“ a znásobili tak možnost nějakého nálezu. Nález celého trilobita je dnes na této lokalitě bohužel si sci-fi, leda by se nějaký našel v popadaných blocích, kterých by to po tužší zimě mohlo být více.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Část pigidia trilobita druhu Reedops cephalotes
FOTO 2 = Pigidium trilobita druhu Reedops cephalotes
FOTO 3 = Orthoceras v břidlici
FOTO 4 = Drúza kalcitu
FOTO 5 = Drúza kalcitu

FOTO 6Drúza kalcitu
Jakub Mysliveček ©