minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde najdete reportáže z mých výprav na minerály, zkameněliny či další nerostné záležitosti, ale také reportáže z různých zajímavých akcí jako jsou burzy či exkurze. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin, kde můžete načerpat inspiraci na výlety nebo třeba informace do různých odborných prací. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.
Historie 201831.12. 2018

pisek

   V poslední letošní aktualiziaci přidávám dvě nové reportáže z předvánočních mineralogických burz v Písku a na Smíchově. Jedna z burz je velká, druhá je malá a rodinná.

Mineralogická burza v Písku   více
Mineralogická burza Praha - Smíchov   více

Tímto se s vámi pro tento rok loučím a zbylé dvě reportáže z roku 2018 uvidíte na stránkách v lednu 2019.


28.12. 2018

vltose

   Druhá polovina letošního podzimu byla šutry sice nabitá, ale publikovatelné jsou jen dvě akce. Obě dvě byly vlastně neplánované a rozhodlo se o nich v předvečer dne jejich konání. V závěru října jsem se s kamarádem Standou podíval po delší době do lomu Mariánská skála, kde se mi povedly solidní nálezy. O měsíc později v závěru listopadu jsme pak s kamarádem Tomášem využili vhodného počasí "že by psa ven nevyhnal" a vypravili jsme se na vltavíny. Sice jsme promlzli celkově jsme našli jen 4 vltavíny menších gramáží, ale vlastní nálezy a ty se ve sbírce cení mnohem více než koupené kusy.

Mariánská skála   více
Vltavíny jižních Čech   více


24.12. 2018

Pf2019

   Všem čtenářům mých stránek přeji šťastné a veselé Vánoce, klidné prožití svátků vánočních a mnoho zdaru v nadcházejícím roce 2019!

    Do konce roku se pokusím zpracovat ještě 4 chybějící reportáže, nicméně pro dnešek uvádím dvě reportáže z naší čtyřdenní exkurze na Slovensko, která proběhla v polovině října. Přeji hezké počtení. :)

SGA exkurze na Slovensko (1. a 2. den)   více
SGA exkurze na Slovensko (3. a 4. den)   více

21.12. 2018

mukarov

   Přelom září a října byl pro mě šutrácky poměrně nabitý terény. Na konci září proběhl již 9. ročník amatérské burzy v Teplicích. Začátkem října jsem se pak podíval na pro mě novou lokalitu Mukařov u Verneřic a den poté jsem provedl několik zájemců po Českém středohoří v rámci Mineralogicko-vulkanologické exkurze trasy B.

Amatérská burza Teplice 9. ročník   více
Mukařov u Verneřic   více
Mineralogicko-vulkanologická exkurze (trasa B) 2. ročník   více


18.12. 2018

lubietova

   Toto léto jsem na šutrech, podobně jako minulé roky, netrávil tolik času kolik bych chtěl. Z těch osmi výprav jsou bohužel v tuto dobu publikovatelné pouze dvě a ty ještě uvádím v jedné reportáži. V září jsem však měl trochu volněji než minulý rok, ale také z celkem pěti výprav mohu uvést jen jedinou. Důvodem je snaha ochránit lokality před nájezdy sběratelů, které se bohužel v posledních letech staly velkým problémem. Společně se tedy podíváme na Slovensko do Ľubietové a poté do Českého středohoří, kde jsem na sklonku léta objevil úplně novou lokalitu chabazitu.

Ľubietová - Podlipa a Vôdka   více
Brná - Průčelská rokle   více

   A doporučuji sledovat stránky kolem Vánoc a Nového roku, jelikož se pokusím dohnat ten půlroční skluz a doplnit reportáže, které lze doplnit, tak bude jistě co číst. ;)


13.12. 2018

krusnehory

   Konečně se s doplňováním letošních reportáží dostáveme do léta. Na rozmezí června a července jsme se s kamarádkou Dančou a kamarády Petrem, Tomášem a Michalem vydali na třídenní šutroakci do Krušných hor. Za tři dny jsme navštívili mnoho lokalit od východních po centrální Krušné hory. Akce byla velice vydařená a parádně jsme si jí užili. Už se těším na naší další podobnou akci kamarádi!

Krušnohorská expedice - 1. den   více
Krušnohorská expedice - 2. den   více
Krušnohorská expedice - 3. den   více


29.11. 2018

exkurze

   V dnešní reportáži přidávám dvě nové reportáže z našich exkurzí, které proběhli v květnu a červnu. První z exkurzí se konala v zájmu zlatého kurzu SGA do těžebny granátů u Podsedic a pokračovala do Krupky. Druhá exkurze byla naše trasa A po Českém středohoří, kdy jsme si ukázali mnoho vulkanologických objektů a nasbírali řadu mineralogických vzorků. Obě akce byly povedené a vy si o nich nyní můžete přečíst.

SGA gold course field trip   více
České středohoří (trasa A) 3. ročník   více


20.11. 2018

moldava

   V dnešní aktualizaci přidávám dvě reportáže. První je z naší exkurze do Krupky. Ta měla letos již 3. ročník a proběhla již klasicky začítkem dubna. V druhé reprortáži se podíváme na naší prvomájovou výpravu na fluoritové ložisko Moldava v Krušných horách, kde jsme sbírali baryty, křemeny a fluority.

Naše exkurze - Krupka (Knöttel, žíla Lukáš) 3. ročník   více
Moldava v Krušných horách   více


8.11. 2018

libochovany

   V únoru a březnu jsem se zabýval svým oblíbeným Českým středohořím. S Přemkem jsme začátkem února navštívili lokalitu Vítov ve Velkém Březně, která by mohla být velmi dobrou lokalitou, kdyby zde nebyl problém s místními obyvateli. V březnu jsem pak s Martinem po delší době zašli do Libochovan, kde jsme ověřili můj starší nález chabazitu z roku 2011 a poté se nám podařilo najít několik kalcitových žil, které poskytly krásné ukázy kalcitových drúz.

Velké Březno - Vítov   více
Libochovany   více


1.11. 2018

krkonose

   Po 4 měsíční přestávce se opět vracím ke tvorbě stránek. Bohužel volného času bylo opravdu málo a celkově jsem nestíhal, natož abych měl čas sednout si na den k počítači a zpracovat nové aktualizace. Přesto jsem konečně trochu toho času našel a dal dokupy tuto aktualizaci, ve které se vrátíme zpět do ledna tohoto roku. K pročtení máte nové 3 reportáže a u každé z nich je výjimečně přidáno také video, jelikož jsem si o Vánocích pořídil novou hračku - GoPro kameru, kterou si mohu přidělat na helmu a zážitky s šutrů tak sdílet s vámi - čtenáři mých stránek.

   A teď už k samotným reportážím. V první uvidíte jak se nám s kamarády vedlo při naší první letošní výpravě do Podkrkonoší. V druhé reportáži se se mnou podíváte na lokalitu Rytina soutěska v Českém středohoří, kde jsem koncem ledna kutal fakolity a kalcity. No a v třetí reportáži se pak společně podíváme do lomu Mariánská skála v Ústí nad Labem, kde jsem se na konci ledna účastnil exkurze do tohoto mého oblíbeného lomu.

Novoroční výprava do Podkrkonoší   více
Rytina soutěska   více
Mariánská skála   více

   Na závěr bych vám rád slíbil, že již pravidelná aktualizace stránek bude na v podstatě měsíční bázi, nicméně raději už nic neslibuji, jelikož časově jsem opravdu dosti vytížem. Pokud to však bude možné, každých 14 dní až 1 měsíc tu nějaká ta aktualizace přibude. ;)


23.6. 2018

ricany

   Dnes proběhl další ročník amatérské mineralogické burzy v Říčanech u Prahy. Burza byla velice pěkná, bohužel s méně návštěvníky, než se dalo čekat, avšak věřím, že po přečtení této reportáže se návštěvnost v příštím roce trochu zvedne, jelikož zjistíte, o co jste dnes přišli a myslím, že dnešní účastníci mi dají zapravdu. :)

Mineralogická burza Říčany - 3. ročník   více

..................................................................

   Také bych se chtěl omluvit za nedostatečnou aktualizaci těchto stránek. Důvodem není můj nezájem, ale bohužel absolutní nedostatek mého volného času, který bych na úpravu stránek mohl věnovat. Nicméně slibuji, že do konce července bude vše zpětně doplněno a snad zase začnou pravidelné aktualizace. :)


19.3. 2018

soutez

Soutěž "Nález roku 2017" - vyhlášení

   Letošní vyhlášení soutěže o nález loňského roku je tu! Letos se do soutěže přihlásilo celkem 13 soutěžících s celkem 22 vzorky (zde nominace do soutěže). Vzorky hodnotili 4 porotci v celkem tří kategoriích a to kvalitě, estetice a vzácnosti. Všem výhercům gratuluji a ostatním soutěžícím děkuji za účast. Pokud se nic nezmění budu tito soutěž pořádat i příští rok, tak neváhejte a zkuste zabojovat s ostatními účastníky o nejlepší nález roku. ;)

Soutěž "Nález roku 2017" - vyhlášení   více

...............................................................

burza

   A také doplňuji starší reportáž z burzy v Praze - Strašnicích konané v lednu. Bohužel nemám poslední dobou mnoho času na vytváření nových aktualizací na stránky a tak se s reportážemi opožďuji. Do konce příštího týdne doplním tři další reportáže za měsíc leden. :)

14. ročník amatérské mineralogické burzy v Praze Strašnicích   více


3.3. 2018

Soutěž nález roku 2017 - nominace

   Letošní nominace do soutěže Nález roku 2017 si již můžete prohlédnout a sami posoudit vzorky, které se do soutěže dostali. Účast v tomto roce je slušná a letošní nominované vzorky si můžete prohlédnouti zde . Vyhlášení nejlepších 5 vzorků bude nejpozději 20. března.


16.1. 2018

kniha

   V listopadu 2017 proběhla vernisáž k velkému mineralogickému počinu. Vyšla totiž nová obsáhlá publikace o mineralogii Českého středohoří a v souvislosti s touto novou knihou také probíhá výstava minerálů z tohoto vulkanického pohoří. Kniha i výstava nesou stejné názvy a to tedy "Minerály Českého středohoří". Z vernisáže konané 9.11. 2017 přináším krátkou reportáž a několik fotografií včetně fotografií z výstavy jako takové. Rozhodně doporučuji tuto novou knihu zakoupit a především navštívit výstavu, kde v pěti místnostech uvidíte mnoho výjimečných mineralogických ukázek. Vše si přečtete v níže odkazované reportáži. Výstava trvá pouze do 25.3. 2018, tak ji nepropásněte! ;)

Vernisáž výstavy "Minerály Českého středohoří"   více


marianka

   No a aby toho náhodou nebylo málo přidávám i jednu reportáž přímo z terénu a to konkrétně z naší domovské lokality Mariánská skála v Ústí nad Labem, kde jsme byli v polovině listopadu minulého roku.

Mariánská skála   více


16.1. 2018

Soutěž: Nález roku 2017


   Jako i v předchozích letech vyhlašuji soutěž o nejlepší nález minulého roku.

Pravidla soutěže:

   Soutěže se může zůčastnit kdokoliv. Každý sběratel může poslat fotky max. 2 vzorků (pokud chcete poslat více fotek od stejného vzorku, není problém). Vzorky musí být nalezeny během roku 2017 a musí se jednat o vlastní nálezy! Můžete posílat jen vzorky nalezené v České republice! U fotky musí být uveden název minerálu/ů a lokalita. Vzorky bude hodnotit čtyř členná porota a budou hodnocena tři kritéria:

1. kvalita = jak vzorek vypadá po stránce poškození při nálezu (poškození krystalů apod)
2. estetika = vizuální dojem
3. vzácnost = zde jsou brány v potaz možnosti nálezu na danné lokalitě či vzácnost výskytu daného minerálu

   V rámci fair-play do soutěže nebudou přibráni soutěžící, kteří se již účastnily jiných soutěží o nejlepší nález minulého roku na jiných sběratelských webech, respektive v nominacích budou, ale ve vyhlášení nebudou umístěni, aby dostali šanci i další soutěžící.

   Výherce nejlepší ukázky vyhraje tento mineralogický vzorek jehliček vzácného emplektitu z Krupky o velikosti 55 mm (detail zde). Nálezci vzorků, které se umístí na 2. a 3. místě získají možnost bezplatné účasti na jakékoliv ze tří jednodenních letošních mineralogických exkurzí, které budeme pořádat a hlavně přednostní místo (o exkurze je velký zájem a míst je málo, nicméně s těmito výherci bude počítáno vždy). Pro rychlé info budou exkurze vedeny opět do oblasti Krupky a dvou okruhů v Českém středohoří.

   Fotky mi posílejte na mail mysli.warp@seznam.cz. Uzávěrka soutěže je 28. února 2018 a vyhlášení bude začátkem března. Celkem bude vyhlášeno 5 - 10 nejlepších vzorků podle účasti a jejich fotky budou zobrazeny zde na stránkách i se jmény nálezců. Všichni zájemci jsou vítáni!


16.1. 2018

Pozvánka na 14. ročník amatérské mineralogické burzy v Praze Strašnicích

   Také letos proběhne první mineralogická burza roku a to amatérská burza minerálů v Praze Strašnicích. Detailní informace naleznete jako vždy níže. K této akci bych rád řekl, že se jedná o jednu z nejlepších mineralogických burz v ČR, kde se každý rok sejde velká část sběratelské obce. Díky tomu zde lze sehnat vzorky minerálů z celé ČR, ale samozřejmě také ze zahraničí. Velké plus této burzy je minimum korálků, šmuků a tromlovaných kamenů, což především sběratelé přírodních ukázek minerálů velmi ocení. Letos bohužel nebude využit prostor tělocvičny z důvodu instalace nové podlahy.

   Na burze budeme letos opět vystavovat, takže si s námi můžete pokecat o šutrech a případně přinést nějaké vzorky na určení. Také dodávám, že případně objednávky mých přebytků zde na stránkách mohu dopravit na burzu (a to včetně na přepravu náchylných vzorků typu jehličkatých natrolitů), přičemž samozřejmě nebudete muset platit poštovné. Poté si mě stačí jen najít u mého stolu a vzorky vám předám. :)

Další informace o burze:

Datum a čas konání: 20.1. 2018 od 9:00 do 14:00
Místo konání: ZŠ Brigádníků 510/14, Praha 10
Spojení: Z metra A Strašnická tram č.7 do stanice Zborov, z metra A Želivského tram č.5 a 13 do stanice Zborov, dále 3 min chůze kolem parku.
Informace: PhDr. Michal Glykner (burzaglykner@seznam.cz)

   Určitě přijďte na jednu z nejlepších mineralogických burz konanou u nás. Těšíme se na vás!


16.1. 2018

   Máme zde nový rok s letopočtem 2018 a první letošní aktualizaci a pozvání ke dvěma zajímavým událostem, které naleznete výše.

   A nyní malá sumarizace. Rok 2017 byl pro mě po sběratelské stránce poměrně štědrým rokem a do sbírky mi přibyla celá řada krásných sbírkových vzorků a to získaných jak vlastním sběrem, tak letos také nakoupených a to více, než bych si popravdě přál. Celkem jsem za rok 2017 stihl být na 56 výpravách za minerály či zkamenělinami. Potkal jsem mnoho nových sběratelů a někteří se stali mými přáteli v tomto koníčku. S naší partou jsme pak ověřili některá stará, ale i nová místa s výskyty minerálů a téměř vždy se nám povedly krásné nálezy, které putovali přímo na police našich sbírek. Hlavní byly ale ty zážitky, které jsme při provozování našeho koníčka společně zažili. Těším se na další super zážitky v roce 2018! A samozřejmě na další šutry do našich sbírek. :)

   Při rychlém zhlédnutí stránek však ale asi jasně vidíte, že 56 reportáží zde loni opravdu nepřibylo. Bylo jich pouhých 23, což není ani polovina celkem podniknutých výprav. A mám obavy, že v tomto snižujícím se počtu reportáží za rok budu asi ještě pokračovat. V podstatě se totiž při aktuální situaci nedá téměř nic zveřejnit, aby na lokalitu v blízké době nenaběhla horda sběratelů s vidinou kvalitních šutrů, které viděli kdesi na videu a kteří místo obrátí vzhůru nohama. Odvážím se ale tvrdit, že NAŠTĚSTÍ 90 % sběratelů jsou normální lidé, kteří tohoto koníčka dělají z radosti a touhy poznat procesy vedoucí ke vzniku jednotlivých minerálů či studovat různé proměny organismů napříč geologickým časem. Bohužel jsou zde však i tací, kteří s vidinou zisku likvidují jednu lokalitu za druhou. Osobně jim neříkám jinak než obchodníci. Nechci tuto problematiku a v podstatě šutráckou „škodnou“ rozebírat, jelikož toto má být především motivační řeč. Proto vám všem přeji, aby mnoho krásných nálezů do vašich sbírek. Mnoho radosti, krásných zážitků na šutrech a nových dobrých kamarádů a kolegů. A pokud možno, co možná nejméně střetnutí s oněmi lidmi stavu nekalého.

   Co se změn na stránkách týče? Jako každý rok proběhlo doplnění nové záložky na nový rok „Historie 2018“ Letos avíc proběhne doufejme úplná přeměna záložky „Databáze minerálů“. Aktuálně zde můžete najít krátkou charakteristiku několika málo minerálů, které se mi povedlo nalézt v oblasti Ústeckého kraje. Kamaráda Martina napadlo tuto zašlou záložku trochu provětrat, vysypat stará písmenka a nasypat nové souvislé texty co dávají trochu smysl. 😊 Navíc bychom chtěli vytvořit databázi tentokrát né pouze minerálních ukázek z Ústeckého kraje, ale rovnou z celé ČR. Náš stát je na minerální druhy velmi rozsáhlý a samozřejmě nepojmeme všechny, nýbrž jen základní zlomek z nich. Chtěli bychom se reálně dostat na 50 až 70 minerálních druhů od kterých máme ve svých sbírkách reprezentativní materiál, jehož fotografie budou k jednotlivým minerálům připojeny jako je tomu nyní. Zkrátka rozšíříme tuto databázi o mnoho nových druhů. Databáze bude předělávána postupně podle abecedy. Doufáme, že to za dobu jednoho roku zvládneme dokončit. Možná přibudou i některé nové popisy lokality, avšak to vhledem k výše probírané problematice ještě zvážíme.

Zdař Bůh! :)

Autoři stránek Jakub Mysliveček a Martin PluhařOptimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari

Jakub Mysliveček ©