minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde píši reportáže z navštívených lokalit. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.Lokality
- v sekci "Historie" naleznete reportáže z výprav
- v sekci "Lokality ČR" naleznete přehledně zpracované informace o některých českých lokalitách
- v sekci "Databáze minerálů" naleznete encyklopedii minerálů z oblasti severních Čech, které se mi podařilo najít
- v sekci "Články" naleznete různě tematicky zameřené články o lokalitách, minerálech a sběratelství

Galerie
- v sekci "Videa" naleznete videa z lokalit a videa nalezených vzorků
- v sekci "Fotky lokalit" naleznete galerii mnou navštívených lokalit
- v sekci "Minerály lokalit" naleznete galerii vzorků z mnou navštívených lokalit
- v sekci "Zkameněliny lokalit" naleznete galerii vzorků z mnou navštívených lokalit
- vzorky které jsem vyměnil či koupil naleznete v sekci "Sbírka - z výměn a koupě"
- při výpravách jezdím se svými kolegy sběrateli, takže některé jejich vzorky naleznete v sekci "Ostatní"

Další
- výměna / prodej: zde nabízím své přebytky
- doporučená literatura: literatura, která by se vám mohla hodit
- časté dotazy: dotazy od vás čtenářů, které mi často přistávají ve schránce
- o mně: zde naleznete mou charakteristiku + historii stránek
- oblíbené weby: další šutrácké stránky
- otázky k vám: záležitosti se kterými potřebuji pomoci
- návštěvní kniha: pokud se chcete nějak vyjádřit nebo mi nechat vzkazHistorie 201823.6. 2018

ricany

   Dnes proběhl další ročník amatérské mineralogické burzy v Říčanech u Prahy. Burza byla velice pěkná, bohužel s méně návštěvníky, než se dalo čekat, avšak věřím, že po přečtení této reportáže se návštěvnost v příštím roce trochu zvedne, jelikož zjistíte, o co jste dnes přišli a myslím, že dnešní účastníci mi dají zapravdu. :)

Mineralogická burza Říčany - 3. ročník více

..................................................................

   Také bych se chtěl omluvit za nedostatečnou aktualizaci těchto stránek. Důvodem není můj nezájem, ale bohužel absolutní nedostatek mého volného času, který bych na úpravu stránek mohl věnovat. Nicméně slibuji, že do konce července bude vše zpětně doplněno a snad zase začnou pravidelné aktualizace. :)


19.3. 2018

soutez

Soutěž "Nález roku 2017" - vyhlášení

   Letošní vyhlášení soutěže o nález loňského roku je tu! Letos se do soutěže přihlásilo celkem 13 soutěžících s celkem 22 vzorky (zde nominace do soutěže). Vzorky hodnotili 4 porotci v celkem tří kategoriích a to kvalitě, estetice a vzácnosti. Všem výhercům gratuluji a ostatním soutěžícím děkuji za účast. Pokud se nic nezmění budu tito soutěž pořádat i příští rok, tak neváhejte a zkuste zabojovat s ostatními účastníky o nejlepší nález roku. ;)

Soutěž "Nález roku 2017" - vyhlášení více

...............................................................

burza

   A také doplňuji starší reportáž z burzy v Praze - Strašnicích konané v lednu. Bohužel nemám poslední dobou mnoho času na vytváření nových aktualizací na stránky a tak se s reportážemi opožďuji. Do konce příštího týdne doplním tři další reportáže za měsíc leden. :)

14. ročník amatérské mineralogické burzy v Praze Strašnicích více


3.3. 2018

Soutěž nález roku 2017 - nominace

   Letošní nominace do soutěže Nález roku 2017 si již můžete prohlédnout a sami posoudit vzorky, které se do soutěže dostali. Účast v tomto roce je slušná a letošní nominované vzorky si můžete prohlédnouti zde . Vyhlášení nejlepších 5 vzorků bude nejpozději 20. března.


16.1. 2018

kniha

   V listopadu 2017 proběhla vernisáž k velkému mineralogickému počinu. Vyšla totiž nová obsáhlá publikace o mineralogii Českého středohoří a v souvislosti s touto novou knihou také probíhá výstava minerálů z tohoto vulkanického pohoří. Kniha i výstava nesou stejné názvy a to tedy "Minerály Českého středohoří". Z vernisáže konané 9.11. 2017 přináším krátkou reportáž a několik fotografií včetně fotografií z výstavy jako takové. Rozhodně doporučuji tuto novou knihu zakoupit a především navštívit výstavu, kde v pěti místnostech uvidíte mnoho výjimečných mineralogických ukázek. Vše si přečtete v níže odkazované reportáži. Výstava trvá pouze do 25.3. 2018, tak ji nepropásněte! ;)

Vernisáž výstavy "Minerály Českého středohoří" více


marianka

   No a aby toho náhodou nebylo málo přidávám i jednu reportáž přímo z terénu a to konkrétně z naší domovské lokality Mariánská skála v Ústí nad Labem, kde jsme byli v polovině listopadu minulého roku.

Mariánská skála více


16.1. 2018

Soutěž: Nález roku 2017


   Jako i v předchozích letech vyhlašuji soutěž o nejlepší nález minulého roku.

Pravidla soutěže:

   Soutěže se může zůčastnit kdokoliv. Každý sběratel může poslat fotky max. 2 vzorků (pokud chcete poslat více fotek od stejného vzorku, není problém). Vzorky musí být nalezeny během roku 2017 a musí se jednat o vlastní nálezy! Můžete posílat jen vzorky nalezené v České republice! U fotky musí být uveden název minerálu/ů a lokalita. Vzorky bude hodnotit čtyř členná porota a budou hodnocena tři kritéria:

1. kvalita = jak vzorek vypadá po stránce poškození při nálezu (poškození krystalů apod)
2. estetika = vizuální dojem
3. vzácnost = zde jsou brány v potaz možnosti nálezu na danné lokalitě či vzácnost výskytu daného minerálu

   V rámci fair-play do soutěže nebudou přibráni soutěžící, kteří se již účastnily jiných soutěží o nejlepší nález minulého roku na jiných sběratelských webech, respektive v nominacích budou, ale ve vyhlášení nebudou umístěni, aby dostali šanci i další soutěžící.

   Výherce nejlepší ukázky vyhraje tento mineralogický vzorek jehliček vzácného emplektitu z Krupky o velikosti 55 mm (detail zde). Nálezci vzorků, které se umístí na 2. a 3. místě získají možnost bezplatné účasti na jakékoliv ze tří jednodenních letošních mineralogických exkurzí, které budeme pořádat a hlavně přednostní místo (o exkurze je velký zájem a míst je málo, nicméně s těmito výherci bude počítáno vždy). Pro rychlé info budou exkurze vedeny opět do oblasti Krupky a dvou okruhů v Českém středohoří.

   Fotky mi posílejte na mail mysli.warp@seznam.cz. Uzávěrka soutěže je 28. února 2018 a vyhlášení bude začátkem března. Celkem bude vyhlášeno 5 - 10 nejlepších vzorků podle účasti a jejich fotky budou zobrazeny zde na stránkách i se jmény nálezců. Všichni zájemci jsou vítáni!


16.1. 2018

Pozvánka na 14. ročník amatérské mineralogické burzy v Praze Strašnicích

   Také letos proběhne první mineralogická burza roku a to amatérská burza minerálů v Praze Strašnicích. Detailní informace naleznete jako vždy níže. K této akci bych rád řekl, že se jedná o jednu z nejlepších mineralogických burz v ČR, kde se každý rok sejde velká část sběratelské obce. Díky tomu zde lze sehnat vzorky minerálů z celé ČR, ale samozřejmě také ze zahraničí. Velké plus této burzy je minimum korálků, šmuků a tromlovaných kamenů, což především sběratelé přírodních ukázek minerálů velmi ocení. Letos bohužel nebude využit prostor tělocvičny z důvodu instalace nové podlahy.

   Na burze budeme letos opět vystavovat, takže si s námi můžete pokecat o šutrech a případně přinést nějaké vzorky na určení. Také dodávám, že případně objednávky mých přebytků zde na stránkách mohu dopravit na burzu (a to včetně na přepravu náchylných vzorků typu jehličkatých natrolitů), přičemž samozřejmě nebudete muset platit poštovné. Poté si mě stačí jen najít u mého stolu a vzorky vám předám. :)

Další informace o burze:

Datum a čas konání: 20.1. 2018 od 9:00 do 14:00
Místo konání: ZŠ Brigádníků 510/14, Praha 10
Spojení: Z metra A Strašnická tram č.7 do stanice Zborov, z metra A Želivského tram č.5 a 13 do stanice Zborov, dále 3 min chůze kolem parku.
Informace: PhDr. Michal Glykner (burzaglykner@seznam.cz)

   Určitě přijďte na jednu z nejlepších mineralogických burz konanou u nás. Těšíme se na vás!


16.1. 2018

   Máme zde nový rok s letopočtem 2018 a první letošní aktualizaci a pozvání ke dvěma zajímavým událostem, které naleznete výše.

   A nyní malá sumarizace. Rok 2017 byl pro mě po sběratelské stránce poměrně štědrým rokem a do sbírky mi přibyla celá řada krásných sbírkových vzorků a to získaných jak vlastním sběrem, tak letos také nakoupených a to více, než bych si popravdě přál. Celkem jsem za rok 2017 stihl být na 56 výpravách za minerály či zkamenělinami. Potkal jsem mnoho nových sběratelů a někteří se stali mými přáteli v tomto koníčku. S naší partou jsme pak ověřili některá stará, ale i nová místa s výskyty minerálů a téměř vždy se nám povedly krásné nálezy, které putovali přímo na police našich sbírek. Hlavní byly ale ty zážitky, které jsme při provozování našeho koníčka společně zažili. Těším se na další super zážitky v roce 2018! A samozřejmě na další šutry do našich sbírek. :)

   Při rychlém zhlédnutí stránek však ale asi jasně vidíte, že 56 reportáží zde loni opravdu nepřibylo. Bylo jich pouhých 23, což není ani polovina celkem podniknutých výprav. A mám obavy, že v tomto snižujícím se počtu reportáží za rok budu asi ještě pokračovat. V podstatě se totiž při aktuální situaci nedá téměř nic zveřejnit, aby na lokalitu v blízké době nenaběhla horda sběratelů s vidinou kvalitních šutrů, které viděli kdesi na videu a kteří místo obrátí vzhůru nohama. Odvážím se ale tvrdit, že NAŠTĚSTÍ 90 % sběratelů jsou normální lidé, kteří tohoto koníčka dělají z radosti a touhy poznat procesy vedoucí ke vzniku jednotlivých minerálů či studovat různé proměny organismů napříč geologickým časem. Bohužel jsou zde však i tací, kteří s vidinou zisku likvidují jednu lokalitu za druhou. Osobně jim neříkám jinak než obchodníci. Nechci tuto problematiku a v podstatě šutráckou „škodnou“ rozebírat, jelikož toto má být především motivační řeč. Proto vám všem přeji, aby mnoho krásných nálezů do vašich sbírek. Mnoho radosti, krásných zážitků na šutrech a nových dobrých kamarádů a kolegů. A pokud možno, co možná nejméně střetnutí s oněmi lidmi stavu nekalého.

   Co se změn na stránkách týče? Jako každý rok proběhlo doplnění nové záložky na nový rok „Historie 2018“ Letos avíc proběhne doufejme úplná přeměna záložky „Databáze minerálů“. Aktuálně zde můžete najít krátkou charakteristiku několika málo minerálů, které se mi povedlo nalézt v oblasti Ústeckého kraje. Kamaráda Martina napadlo tuto zašlou záložku trochu provětrat, vysypat stará písmenka a nasypat nové souvislé texty co dávají trochu smysl. 😊 Navíc bychom chtěli vytvořit databázi tentokrát né pouze minerálních ukázek z Ústeckého kraje, ale rovnou z celé ČR. Náš stát je na minerální druhy velmi rozsáhlý a samozřejmě nepojmeme všechny, nýbrž jen základní zlomek z nich. Chtěli bychom se reálně dostat na 50 až 70 minerálních druhů od kterých máme ve svých sbírkách reprezentativní materiál, jehož fotografie budou k jednotlivým minerálům připojeny jako je tomu nyní. Zkrátka rozšíříme tuto databázi o mnoho nových druhů. Databáze bude předělávána postupně podle abecedy. Doufáme, že to za dobu jednoho roku zvládneme dokončit. Možná přibudou i některé nové popisy lokality, avšak to vhledem k výše probírané problematice ještě zvážíme.

Zdař Bůh! :)

Autoři stránek Jakub Mysliveček a Martin PluhařOptimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari

Jakub Mysliveček ©