minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde píši reportáže z navštívených lokalit. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.Lokality

- v sekci "Historie" naleznete reportáže z výprav
- v sekci "Lokality ČR" naleznete přehledně zpracované informace o některých českých lokalitách
- v sekci "Databáze minerálů" naleznete encyklopedii minerálů z oblasti severních Čech, které se mi podařilo najít
- v sekci "Články" naleznete různě tematicky zameřené články o lokalitách, minerálech a sběratelství


Galerie

- v sekci "Videa" naleznete videa z lokalit a videa nalezených vzorků
- v sekci "Fotky lokalit" naleznete galerii mnou navštívených lokalit
- v sekci "Minerály lokalit" naleznete galerii vzorků z mnou navštívených lokalit
- v sekci "Zkameněliny lokalit" naleznete galerii vzorků z mnou navštívených lokalit
- vzorky které jsem vyměnil či koupil naleznete v sekci "Sbírka - z výměn a koupě"
- při výpravách jezdím se svými kolegy sběrateli, takže některé jejich vzorky naleznete v sekci "Ostatní"


Další

- výměna / prodej: zde nabízím své přebytky
- doporučená literatura: literatura, která by se vám mohla hodit
- časté dotazy: dotazy od vás čtenářů, které mi často přistávají ve schránce
- o mně: zde naleznete mou charakteristiku + historii stránek
- oblíbené weby: další šutrácké stránky
- otázky k vám: záležitosti se kterými potřebuji pomoci
- návštěvní kniha: pokud se chcete nějak vyjádřit nebo mi nechat vzkazHistorie 20199.9. 2019

suletice

   Přes léto jsem na sbírání neměl moc času, ale přesto jsem vyrazil do terénu celkem 7x, ale publikovatelná je pouze jediná výprava ze začátku července na naše nejmenší těžené ložisko fluoritu a to Blahuňov u Chomutova. No a jelikož jsme hned 1. září s kamarádem Jirkou zamířili na amfiboly do Suletic, tak přidávám reportáž z této ještě řekněme letní výpravy. :)

Blahuňov u Chomutova   více
Suletice u Velkého Března   více

Dále bych chtěl upozornit, že stále máme volná místa na naší poslední letošní chystanou exkurzi do Českého středohoří (trasa B). Více o exkurzi zde.

A na závěr pozvánky na dvě zářijové mineralogické burzy. Na té v Praze Ládví budu také vystavovat. Jedná se o novou akci, na kterou se dost těším a rozhodně stojí za povšimnutí!


ladvi teplice


15.8. 2019

exkurzekrusky

   Začátkem června proběhl první ročník naší nové exkurze do Krušných hor. Tato exkurze je oproti ostatním našim exkurzím dvoudenní a je zaměřena na vybraná ložiska železných (ale i jiných) rud v Krušných horách, která navštívíme první den. Druhý den je pak věnován vybraným fluorit-barytovým ložiskům. Přečtěte si reportáž z tohoto prvního ročníku exkurze a třeba se za rok budete chtít zúčastnit i vy. ;-)

Exkurze do Krušných hor 1. ročník - 1. den   více
Exkurze do Krušných hor 1. ročník - 2. den   více


21.7. 2019

folknare

   Po dvou letech jsme se podívali na naší oblíbenou lokalitu thomsonitu - Pustý vrch u Folknářů. Lokalita má bohužel svá nejlepší léta již za sebou, ale stále se zde dají, při troše snaze a štěstí, najít pěkné ukázky místních minerálů, především tedy thomsonitu.  

Pustý vrch u Folknářů   více


13.7. 2019

exkurze

   Začátkem měsíce června se konal již 4. ročník naší základní exkurze do Českého středohoří (po trase A). Exkurze se zúčastnilo 18 účastníků. Navštívili jsme vulkanologickou lokalitu Vrkoč a tři mineralogické lokality: Mariánská skála, Suletice a Pustý vrch u Folknářů. Podařilo se najít několik velmi pěkných ukázek místních minerálů. :)

Naše exkurze - České středohoří (trasa A) 4. ročník   více


11.6. 2019

exkurzetrasac

   V závěru měsíce dubna jsme vedli první ročník naší nové exkurze po Českém středohoří, nazvané trasou C. Společně se 14 účastníky jsme se zaměřili na světlé vulkanické horniny vulkanického komplexu Českého středohoří a jejich typické minerály.

Naše exkurze - České středohoří (trasa C) 1. ročník   více


8.5. 2019

brna

   V dubnu jsem dva dny dělal částečně průvodce brněnské skupině geologů z SEG Masarykovy Univerzity po Českém středohoří a týden na to jsem konečně po dlouhé době vyrazil sám do terénu. Pokusil jsem se najít jednu křemennou žílu, pak jsem jel na Cínovec a jelikož to nevypadalo na žádné nálezy, tak jsem zajel na novou lokalitu, kteoru jsem objevil v srpnu 2018. No alespoň na té poslední lokalitě nějaké vzorečky padly. :-) Reporáže si můžete přečíst níže.

SEG field-trip Eger Graben   více
Cínovec, Brná (Průčelská rokle)   více


24.4. 2019

exkurze

   Začátkem března 2019 proběhlo již 38. setkání sběratelů minerálů a zkamenělin v České Lípě. No a o měsíc později začátkem dubna proběhl již 4. ročník naší exkurze po Krupce - Knöttelu. Z obou akcí si můžete nové reportáže přečíst níže. :)

Burza Česká Lípa   více
Naše exkurze - Krupka Knöttel 4. ročník   více


25.3. 2019

marianskaskala

   V polovině února jsme se s kamarády Tomášem, Standou a Jirkou podívali po dělší době do našeho oblíbeného lomu Mariánská skála v Ústí nad Labem. Nálezy byly bohaté a našlo se i několik sbírkových vzorků.

Mariánská skála v Ústí nad Labem   více


19.3. 2019

soutez


Soutěž "Nález roku 2018" - vyhlášení

   Letošní vyhlášení soutěže o nález loňského roku je tu! Letos se do soutěže přihlásilo pouhých 5 soutěžících s celkem 9 vzorky (zdenominace do soutěže). Vzorky hodnotili 4 porotci. Všem výhercům gratuluji a ostatním soutěžícím děkuji za účast. Do příštího roku si mohu přát snad jen více soutěžících, tak neváhejte a za rok se určitě přihlašte. ;)

Soutěž "Nález roku 2018" - vyhlášení   více


6.3. 2019

strasnice

   Koncem ledna proběhl již 15. ročník amatérské burzy minerálů a zkaměnělin v pražských Strašnicích. Na burze jsme letos opět nemohl chybět, jelikož se jedná o jedu z nejlepších českých burz.

Burza Praha-Strašnice   více

....................................................................

Soutěž nález roku 2018 - nominace

   Letošní nominace do soutěže Nález roku 2018 si již můžete prohlédnout a sami posoudit vzorky, které se do soutěže dostali. Účast v tomto roce je bohužel velmi nízká, v podstatě minimální. Přihlášeno je 5 soutěžících a celkem 9 vzorků. Letošní nominované vzorky si můžete prohlédnouti zde . Vyhlášení nejlepších 5 vzorků bude nejpozději 18. března.


24.1. 2019

linhorka

   V první letošní aktualizaci přidávám poslední dvě reportáže z našich výprav v závěru minulého roku. Při předvánoční a poté klasické vánoční akci jsme se věnovali lokalitám Českého středohoří a to Paškapoli u Bořislavi, Linhorce u Staré a Lukovu u Milešova. Obě výpravy se mi velice líbili a vánoční výprava přinesla i jeden sbírkový kámen do mé sbírky, ze kterého mám velkou radost!

Paškapole u Bořislavi, Linhorka u Staré   více
Paškapole u Bořislavi, Lukov u Milešova   více


24.1. 2019

Soutěž: Nález roku 2018


   Jako i v předchozích letech vyhlašuji soutěž o nejlepší nález minulého roku.

Pravidla soutěže:

   Soutěže se může zúčastnit kdokoliv. Každý sběratel může poslat fotky max. 2 vzorků (pokud chcete poslat více fotek od stejného vzorku, není problém). Vzorky musí být nalezeny během roku 2018 a musí se jednat o vlastní nálezy! Můžete posílat jen vzorky nalezené v České republice! U fotky musí být uveden název minerálu/ů a lokalita. Vzorky bude hodnotit čtyř členná porota a budou hodnocena tři kritéria:

1. kvalita = jak vzorek vypadá po stránce poškození při nálezu (poškození krystalů apod)
2. estetika = vizuální dojem
3. vzácnost = zde jsou brány v potaz možnosti nálezu na danné lokalitě či vzácnost výskytu daného minerálu

   V rámci fair-play do soutěže nebudou přibráni soutěžící, kteří se již účastnily jiných soutěží o nejlepší nález minulého roku na jiných sběratelských webech, respektive v nominacích budou, ale ve vyhlášení nebudou umístěni, aby dostali šanci i další soutěžící.

   Výherce nejlepší ukázky vyhraje tento mineralogický vzorek jehliček natrolitu z lomu Soutěsky u Děčína o velikosti dutiny přibližně 55 mm (detail zde). Nálezci vzorků, které se umístí na 2. a 3. místě získají možnost bezplatné účasti na jakékoliv ze tří jednodenních letošních mineralogických exkurzí, které budeme pořádat a hlavně přednostní místo (o exkurze je velký zájem a míst je málo, nicméně s těmito výherci bude počítáno vždy). Kompletní nabídku exkurzí najdete zde.

   Fotky mi posílejte na mail mysli.warp@seznam.cz. Uzávěrka soutěže je 28. února 2019 a vyhlášení bude začátkem března. Celkem bude vyhlášeno 5 nejlepších vzorků a jejich fotky budou zobrazeny zde na stránkách i se jmény nálezců. Všichni zájemci jsou vítáni!


24.1. 2019

Pozvánka na 15. ročník amatérské mineralogické burzy v Praze Strašnicích

   Také letos proběhne první mineralogická burza roku a to amatérská burza minerálů v Praze Strašnicích. Detailní informace naleznete jako vždy níže. K této akci bych rád řekl, že se jedná o jednu z nejlepších mineralogických burz v ČR, kde se každý rok sejde velká část sběratelské obce. Díky tomu zde lze sehnat vzorky minerálů z celé ČR, ale samozřejmě také ze zahraničí. Velké plus této burzy je minimum korálků, šmuků a tromlovaných kamenů, což především sběratelé přírodních ukázek minerálů velmi ocení. Letos pravděpodobně opět nebude využit prostor tělocvičny.

   Na burze budeme letos opět vystavovat, takže si s námi můžete pokecat o šutrech a případně přinést nějaké vzorky na určení (tentokrát jsem si sebou vzal i lupu!). 

Další informace o burze:

Datum a čas konání: 26.1. 2019 od 9:00 do 14:00
Místo konání: ZŠ Brigádníků 510/14, Praha 10
Spojení: Z metra A Strašnická tram č.7 do stanice Zborov, z metra A Želivského tram č.5 a 13 do stanice Zborov, dále 3 min chůze kolem parku.
Informace: PhDr. Michal Glykner (burzaglykner@seznam.cz)

   Určitě přijďte na jednu z nejlepších mineralogických burz konanou u nás. Těšíme se na vás! :)


24.1. 2019

Slovo úvodem pro rok 2019

   Nový rok 2019 je tu a pro mě tomu tedy je již 10 let, co jsem začal s intenzivním sběrem minerálů (což znamená, že na minerály vyrážím přibližně jednou za 14 dní). Začátkem února 2009 jsem poprvé cíleně vyrazil za minerály a to z toho důvodu, že mé vytoužené zkameněliny se mi do té doby nepodařilo moc nacházet. Na druhou stranu jsem zjistil, že minerály jsou v oblasti kde žiji mnohem běžnější než zkameněliny a vše to začalo právě únorovou výpravou na české granáty k vesničce Dřemčice v roce 2009! Tehdy jsem pěkně promrzl, ale přivezl jsem si 96 drobných kousků pyropů. Od té doby sbírám tedy především minerály a propadl jsem oblasti Českého středohoří.
   Za těch 10 let jsem zažil velké množství dobrodružství na celkem 464 výpravách za minerály a občas i zkamenělinami. Z naprostého amatéra, který věřil povídačkám o nálezech trilobitů v Českém středohoří jsem se vypracoval na trochu znalejšího amatéra, který své první informace získal samostudiem literatury i terénu a poté také studiem na PřF UK, kde jsem v roce 2016 úspěšně dokončil bakalářský stupeň studia geologie. Tento rok pak plánuji ukončit magisterský stupeň studia (doufám, že také úspěšně). Své znalosti dále piluji jako pracovník České geologické služby. Do budoucna mám spoustu nápadů a plánů na výzkumy jak vulkanologické, tak čistě sběratelské. Je toho opravdu mnoho a člověk to vše snad ani nemůže za jeden život zvládnout. Budu se však snažit splnit toho co možná nejvíce! :)
   Přibližně polovinu z této doby od začátků mých sběrů minerálů jsem byl přesvědčený, že lokality a jejich minerály a zkameněliny jsou tu pro všechny a právě z toho důvodu jsem si také vytvořil tyto stránky. Časem jsem však především díky stavu mnohých lokalit svůj postoj přehodnotil. Z toho důvodu na těchto stránkách už nevídáte takové množství reportáží z mých výprav jako dříve (dříve jsem na stránkách pod každou reportáží dokonce uváděl i GPS dané lokality, což byla vážně pěkná blbost...). Spousta informací je utajována v zájmu zachování dobrého stavu lokalit, aby nedopadly jako mnohé lokality, které byly mediálně zpopularizovány a následně úplně zplundrovány. Často jsem kůvli tomuto postoji napadán, jelikož prý informace tajím naopak z důvodu, abych na lokalitě mohl "těžit" sám a vzorky poté prodával na burzách. Toto striktně odmítám a kdo mě zná, tak ví, že minerály a zkameněliny sbírám z čisté radosti a zájmu o neživou přírodu. Na burzách nabízím své vlastní přebytky z lokalit a nikdy u mě na stole neuvidíte plný stůl vzorků z jedné lokality, narozdíl od jiných vystavovatelů, kteří si prodejem kamenů vydělávají peníze.
   Na některých lokalitách byl dokonce už zakáz sběr minerálů úplně a aktuálně řeší jejich zabezpečení proti sběratelům i několik státních organizací. Do budoucna si však myslím, že se situace může pouze zhoršovat a můj názor je takový, že již brzy zde bude podobná legislativa jako v Německu, kde je sběr minerálů v terénu v podstatě zakázán. Již dnes se u nás sběratel pohybuje vždy na hranici zákona. Je proto velmi důležité si toto uvědomit a sběr provádět svědomitě a nenechat konat to naše typické "čecháčkovství" a hamounství. Bohužel v dnešní době kdy je společnost politicky rozdělana přibližně 50/50 věřím, že minimálně těch 50% lidí se nad tímto vůbec nezamyslí a budou i nadále plundrovat lokality, aby si odvezli igelitky plné vzorků... Ale teď zpět k něčemu pozitivnímu.

   Jako každý rok jsou na stránkách také novinky. Přidal jsem novou záložku "Naše exkurze", kde najdete kompletní seznam exkurzí, které přes rok provozujeme. U každé exkurze je uvedený podrobný harmonogram dané exkurze, doporučené vybavení, případně upozornění na fyzickou náročnost dané exkurzní trasy a samozřejmě pokyny k přihlašování na tyto exkurze. Stránky jsou pravidelně aktualizovány a tak pokud uvidíte, že na exkurzi jsou stále volná místa, tak jsou opravdu stále volná místa a vy tak můžete zasílat přihlášky na uvedený email.
   Na stránkách jsem také aktualizoval několik různých věcí, ale uvedení celého seznamu změn je zbytečné. Důležitá je však aktualizace záložky "Doporučená literatura", kam jsem přidal několik nových publikací. Mnoho z nich je opravdu velmi pěknými knižními počiny.
  Také jsem chtěl přidat podsložku do záložky "Lokality ČR" s několika lokalitami vltavínů, ale z morálního hlediska jsem se zatím nerozhodl, jak toto provést, aby lokality nebyly pod ještě většími nájezdy sběratelů a proto se s vydáním této části ještě chvíli zdržím (možná však i úplně) a to i přesto, že mám texty k více jak polovinu lokalit zpracované.
   Nakonec bych chtěl upozornit na to, že v lomu Jeníkov u Duchcova ZNOVU PROBÍHÁ TĚŽBA KAMENE A DO LOMU JE ZÁKAZ VSTUPU! O této skutečnosti jsem se dozvěděl z několika zpráv od vás čtenářů stránek. Protože majitelka lomu rozhodně neschvaluje pohyb cizích osob po lomu, tak je tato lokalita pro sběratele aktuálně nevhodná! Do lomu se tedy nesnažte natajno vniknout, jelikož každý takový člověk je poměrně rychle odchycen sekuritní službou či Policií ČR. Tato skutečnost byla aktualiována v popisu lokality zde na stránkách, avšak do starších reportáží jsem tuto skutečnost nepřidával.

   Všem slušným normálním sběratelům přeji mnoho úspěchů a krásných nálezů v roce 2019. Zároveň všem "sběratelům", kteří dělají kameny pro zisk přeji brzké přichycení policií či dalšími orgány. Můžete mě milovat. ;)

Zdař Bůh! :)

Autor stránek Jakub MyslivečekOptimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari

Jakub Mysliveček ©