minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde najdete reportáže z mých výprav na minerály, zkameněliny či další nerostné záležitosti, ale také reportáže z různých zajímavých akcí jako jsou burzy či exkurze. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin, kde můžete načerpat inspiraci na výlety nebo třeba informace do různých odborných prací. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.
Historie 202224.12. 2022

pf2023

   Rok se s rokem sešel a jsou tu opět Vánoce. A letos je to již po třinácté co vám zde na stránkách přeji šťastné a veselé svátky vánoční a úspěšný rok 2023. Pfko tentokrát není z podzemí, ale věřím, že valná většina z vás pozná, o jakou mineralogickou lokalitu se jedná. :-)
                                                                                                                                                    Zdař Bůh!


11.12. 2022

burzapisek

   Včera proběhla poslední burza letošního roku a to 25. ročník burzy v Písku (včera a dnes ještě probíhala prodejní výstava v Holešovicích). Tato burza proběhla naposledy v roce 2019 a od té doby byla 2x zrušena kvůli covidovým restrikcím. A musím říct, že to bylo velice příjemné se opět v předvánoční čas sejít v Písku na burze v přátelské šutrácké atmosféře, pohovořit s řadou kamarádů (některé jsem hodně dlouho neviděl) i dalších lidí a prostě se tak trochu zase vrátit "do normálu". :-) Chci se také omluvit za malou aktivitu zde na stránkách, ale zkrátka za poslední dobu jsem byl na šutrech jen 2x a ani o jedné akci se nedá veřejně psát. Nicméně mohu doporučit sledovat naši stránku na Facebooku (zde), kde máme pravidelné příspěvky 2-3x denně. :-)

Mineralogická burza Písek   více


11.10. 2022

burzateplice

   V průběhu září jsem na šutrech skoro nebyl (byl jsem jen na dvou krátkých výpravách, o kterých zatím psát nebudu). Nicméně co se týče burz, tak ty jsem stihl hned dvě. První z nich byla podzimní burza v Příbrami, kde jsem byl i jako vystavovatel. Druhá burza byla o týden později v Teplicích a tam jsem se naopak klasicky přišel podívat jen jako běžný návštěvník. Obě burzy byly jako vždy fajn a do mé sbírky opět přibyly nějaké nové vzorky minerálů a jedna kniha.

Mineralogická burza KD Příbram (podzim 22)   více
Amatérská burza minerálů a zkamenělin Teplice (13. ročník)   více


30.9. 2022

jezernihora

   V průběhu srpna jsem se na šutry dostal jen dvakrát (pokud nepočítám Slovensko). O jedné z těchto výprav mohu alespoň z poloviny napsat, takže přidávám krátkou reportáž z návštěvy méně známé lokality Jezerní hora u Klášterce nad Ohří. Na lokalitě se stále dají poměrně úspěšně najít pěkné ukázky minerálů, především minerálu thomsonitu.

Jezerní hora u Kláštěrce nad Ohří   více

   Dále jsem se konečně dostal k opravám textů na stránkách. Při této aktualizaci zatím přidávám kompletně opravené texty reportáží z let 2008 - 2010, které najdete v záložce "Historie 2010". Když své staré reportáže pročítám, tak si až někdy říkám, jak je možné, že jsem nepropadl z češtiny... :-) Další reportáže budou postupně následovat.


8.9. 2022

plakat

   V sobotu 17.9. proběhne podzimní obnovená burza v Příbrami. Burza se bude stejně jako na jaře konat v Kulturním domě u Divadla A. Dvořáka (u ulice Legionářů) a to od 9:00 do 14:00. Jedná se o klasickou burzu především s přírodními ukázkami minerálů, fosílií, tektitů, meteoritů a dalších podobných materiálů (tedy šmuků je zde minimum). Na burze budeme s kamarádem Martinem a nově také Jirkou nabízet své přebytky, takže nás můžete najít u našich stolů a prohodit pár slov nebo si třeba sebou přineste vzorky, které nemůžete sami určit a my vám je třeba určíme (když budeme vědět :-) ). Těšíme se na vás! :-)


8.9. 2022

spaniadolina

   Na přelomu července a srpna jsme byli s přítelkyní na dovolené na Slovensku. A na šutry sice nebylo moc času, ale nějak jsem je tam především ke konci návštěvy propašoval, takže níže si můžete přečíst tři reportáže z této dovolené.

Zajímavá slovenská lokalita železných rud   více
Čierný Balog - Tlstý javor   více
Špania Dolina - halda Ludovíka   více


19.8. 2022

holesovice

   V červnu proběhla zatím poslední burza, na které jsem byl jako vystavovatel, a to burza na pražském výstavišti v Holešovicích. Akce má název Svět minerálů a koná se dvakrát ročně. Zúčastnili jsme se s kamarády Martinem a Jirkou, nabídli své vzorky, pokecali s příteli sběrateli a něco málo pokoupili. No prostě klasika jak si můžete přečíst v reportáži. :-)

Svět minerálů Praha - Holešovice   více


21.7. 2022

smichov

   Začátkem května proběhla má oblíbená burza minerálů ve stanici přírodovědců v Praze na Smíchově. Burza se naposledy konala v roce 2019 a kvůli covidu byla dvakrát odložena. Tentokrát se ale konala poprvé začátkem května (aby nemusela být zase před Vánoci znovu zrušena) a myslím, že to bylo jen dobře. Burza byla opět prostorově poměrně malá, ale každopádně parádní a já si ji moc užil.

Mineralogická burza Smíchov   více


1.7. 2022

 vyroci


   Dnes je to přesně 12 let od prvního spuštění těchto stránek a za tu dobu mají stránky celkem 220 107 zhlédnutí! Letos je to s výpravami do terénu obecně tristní (byl jsem na šutrech celkově pouze 4 krát), jelikož prostě není čas kvůli jiným osobním záležitostem. Nicméně jako každý rok jsem se rozhodl, že pro vás, pravidelné čtenáře stránek, připravím nějaký ten zajímavý článek. Nápadů bylo více a času málo. :-) Každopádně jsem článek během dnešního dne zpracoval a níže si jej můžete přečíst. Jedná se o zhodnocení našich exkurzí pořádaných pro veřejnost od roku 2016 až do roku 2021.

Článek: Shrnutí našich exkurzí pro veřejnost z let 2016 - 2021   více


23.6. 2022

upohlavy

   Na prvního máje jsem se v podvečer vydal na lov zkamenělin do mělkého křídového moře nedaleko Lovosic, konkrétně na lokalitu Úpohlavy. Na lokalitě jsem dlouho nebyl a dost se to zde od mé poslední návštěvy změnilo, ale za dvě hodinky sběru jsem našel poměrně hezké ukázky a to nejen zkamenělin ale i minerálů.

Úpohlavy u Lovosic   více


6.5. 2022

pribram

   V průběhu března a dubna se konaly hned dvě mineralogické burzy v Příbrami a na obou dvou jsme s Martinem byli jako vystavovatelé. Řekl jsem si, že by bylo fajn obě burzy vydat v jedné aktualizaci, aby se daly lépe porovnat, takže níže najdete obe reportáže. :-)

Burza nerostů Příbram (Sokolovna)   více
Mineralogická burza KD Příbram (jaro 22)   více


30.4. 2022

prednaska

   V průběhu února a března jsem měl "krátké" povídání o mienrálech Českého středohoří v Národním muzeu v Praze. Z těchto dvou přednášek byl vytvořen záznam, takže se na něj může podívat každý. :-)

Minerály vázané na vulkanity Českého středohoří // přednášky Mineralogické sekce SNM    odkaz


9.4. 2022

usti

   Zatím má poslední šutrácká akce proběhla začátkem března a to opět na znovuobjevenou lokalitu u Ústí nad Labem (loni popsána zde). Akce jsme se tentokrát zúčastnili ve třech (Martin, Jirka a já) a proběhl také průzkum blízkého okolí lokality, který ale nepřinesl žádné zajímavé mineralogické nálezy. Kdežto výchoz, který loni poskytl spoustu krásných vzorků kalcitu, poskytl nějaké pěkné vzorky i při této letošní jarní akci. Lokalita je prostě velice zajímavá a ještě je třeba ji pořádně prozkoumat...

Znovuobjevená mineralogická lokalita u Ústí nad Labem   více


21.3. 2022

techlovice

   Koncem měsíce února jsem se pracovně podíval do lomu Těchlovice u Děčína. Přestože se jednalo o pracovní záležitost, tak jsem samozřejmě pokukoval i po nějakých těch minerálech. Nakonec se z toho urodilo pár vzorků pektolitu a plno pracovního materiálu. Prosím berte na vědomí, že se jedná pro sběratele o problémovou lokalitu a do lomu je bez povolení vstup zakázán!

Těchlovice u Děčína   více


4.3. 2022

trabice

   Jako první letošní reportáž uvádím popravdě poslední šutráckou akci, kterou jsem zakončil loňskou sezónu. Původně plánovaná výprava do Krušných hor se díky nepřízni počasí nakonec nekonala a můj plán se tak změnil na obhlídku lomu na Trabici nedaleko Libochovan. Výprava sice nepřinesla žádné sbírkové ukázky minerálů, ale pěkně jsem se prošel a nafotil nějaké učebnicové ukázky různých vulkanologických objektů.

Libochovany - Trabice   více


3.2. 2022

Slovo úvodem pro rok 2022

   Rok 2022 je již 13. kalendářním rokem, který zde na stránkách přibude. Již nyní na začátku roku však vím, že tento rok pro mě bude poměrně hodně náročný a to jak z důvodu osobních, tak pracovních. Na svá bedra jsem si toho letos přichystal opravdu hodně a musím říct, že vůbec nevím, zda-li se mi podaří při všech těch povinnostech také vůbec někdy vyrazit na šutry. Pokud k tomu přičtu také fakt, že z celkového počtu každoročních výprav je zde na stránkách publikovatelná sotva polovina, tak budu doufat, že se za tento rok na stránkách vůbec nějaké ty nové reportáže objeví. Pokud to ale bude možné, tak samozřejmě nějaké ty nové reportáže přibudou.

    Stejně tak jste si asi všimli, že letos nekonám soutěž o nejlepší nález loňského roku. Je to hned z několika důvodů. Zaprvé si nejsem jistý, kolik budu mít času a zda-li nějaký budu moci obětovat na pořádání a především vyhodnocení soutěže. Druhým faktem je to, že pro letošek opět z časových důvodů neplánuji žádné exkurze pro širokou veřejnost, takže bych reálně ani neměl žádné přijatelné ceny pro soutěžící, kteří by se umístili na 2. a 3. místě (v minulých letech byla cena za toto umístění bezplatná účast na jedné z našich jednodenních exkurzí).

    Má tedy vůbec smysl tyto stránky v roce 2022 sledovat? Rozhodně ano, jelikož sice nebude moc času na "velké" aktualizace, které zaberou spoustu času, nicméně nějaká ta čtvrthodinka po večerech se snad najde a tak bych chtěl konečně splnit jeden svůj dlouholetý cíl a udělat kompletní revizi textů na těchto stránkách. Postupně tak budu procházet jednu reportáž za druhou, opravovat překlepy či špatná slovní spojení, kontrolovat popisky obrázků, kontrolovat odkazy, opravovat nesmysly apod. Stejně tak projdou revizí všechny další texty. Takže pokud to dobře dopadne, tak by se stránky jako celek mohly poněkud zkvalitnit.

   Mimo to vám všem přeji mnoho krásných nálezů v tomto roce a především na sebe dávejte na lokalitách pozor, jelikož když nás chytně ten šutrácký mamon, tak si vůbec neuvědomujeme, že jsme například ohroženi vysokou a napraskanou skalní stěnou a podobně.

Zdař Bůh! :)

Autor stránek Jakub MyslivečekOptimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari

Jakub Mysliveček ©