minj
Lokality

 Mineralogická  burza

13. amatérská burza minerálů a zkamenělin Teplice
(den konání 24.9. 2022)

burza

Budova teplického gymnázia, kde burza probíhá již od roku 2010.


   Na burzu v Teplicích se vždy těším z toho důvodu, že ráno na burze načerpám takovou tu šutráckou energii (nemyslím tím ezo…) a následně prostě chci jít někam do terénu najít si nějaký ten vzorek do sbírky. Samozřejmě je to ale vždy také o nakupování a jelikož se jedná o jednu z mála burz, na kterou mají zakázáno jezdit prodejci šmuků, korálků a syntetických minerálů, tak je v podstatě každý stůl něčím zajímavý. Navíc je to silně regionální burza v tom smyslu, že zde vystavují například i sběratelé, kteří ani na jiné burzy nejezdí, a tak lze některé záležitosti (a často i opravdové rarity) pořídit jen zde. Já osobně do Teplic nejezdím vystavovat z toho důvodu, že si chci burzu užít jako návštěvník, nechci zde být až do odpoledne a hlavně mám stejné vzorky co mají ostatní, takže bych neměl čím zaujmout.
burza

Pohled přes stoly vystavovatelů v hlavní chodbě.



Dutina s většími krystaly analcimu v bazaltu (Malšovice u Děčína). Velikost vzorku 73 mm. Zakoupeno za 300 Kč.
   Letos jsem se na burzu těšil stejně jako vždy. Problém ale nastal hned ráno, kdy jsem musel s přítelkyní na emergency. Samozřejmě burza byla to poslední co mě v té chvíli zajímalo. Naštěstí se vše relativně rychle vyřešilo a když už to vypadalo dobře, tak jsem si řekl, že sice na burzu dorazím dlouho po otvíračce, ale že na ni přecijen dorazím. Měl jsem navíc domluvené i nějaké předání vzorků, takže jsem vyrazil a na burze jsem byl tuším něco po 10. hodině (popravdě vůbec nevím, jak dlouho jsme byli v nemocnici). Burza byla v plném proudu, ale bylo už znát, že se postupně největší nával pomalu rozpouští.


   Tentokrát se burza díky konání voleb přesunula do 1. patra budovy teplického gymnázia. Tato změna byla vlastně docela dobrá, jelikož mi přišlo, že chodba od vstupu napravo v 1. patře byla rozhodně více prostorná než úzká chodba „za rohem“ v přízemí, kde je vždy problém projít. Mělo to ale i nevýhodu – asi 3 vystavovatelé neměli moc světla, takže byla nutná světla. Jako vždy se stoly nacházely jak na chodbách, tak v několika třídách. K vidění toho bylo mnoho, ke koupi také, ale člověk se musí trochu brzdit. Hned u vstupu se u organizátora Zdeňka Dvořáka daly koupit především pěkné ukázky minerálů z východní části Krušných hor, Českého středohoří a Mostecké pánve. Hojné pak byly taktéž zkameněliny z Mostecké pánve a regionálních lokalit České křídové pánve.
chabazit

Drúza chabazitu na bazanitu (Rytina soutěska). Velikost vzorku 91 mm. Zakoupeno u J. Svejkovského za 150 Kč.


burza

Byla zde částečně ukázána také dlouho očekávaná kniha o minerálech Krupky, Cínovce a Moldavy.
   Taktéž se zde daly jako obvykle pořídit různé knihy pojednávající o geologii regionu. Když se pak člověk dostal dál do chodby vlevo od vstupu, tak zde byla možnost si „předobjednat“ novou knihu, která by měla vyjít v říjnu a to „Nerostné bohatství Krupky, Cínovce a Moldavy“. Slyšel jsem, že ke knize měla být podobná výstava jako to bylo v případě knihy „Minerály Českého středohoří“ vydané v roce 2017, ale bohužel výstava nebude a bude vydáno jen 1000 výtisků, takže pokud má někdo o knihu již nyní zájem, tak doporučuji na nejbližší burze kontaktovat buď Petra Pauliše nebo Zdeňka Dvořáka (email duxit@seznam.cz) a jeden výtisk si zamluvit, případně rovnou zakoupit pokud již budou vytištěné. 


   Je jasné, že se rozhodně bude jednat o „must-have“ knihu pro zájemce o mineralogii, ale i těžbu nerostných surovin na těchto třech lokalitách s velkým množstvím zajímavých informací, historickými fotkami lokalit a především velmi pěknými fotkami minerálů od Petra Fuchse. Dál jsem pokračoval přes jednotlivé třídy a chodbou pak zpět ke vstupu. Tuším, že otevřené byly 4 třídy a rozhodně bylo co kupovat. Hodně jsem přemýšlel o gastropodech z dolu Merkur, o záhnědě z Vojtanova, tridymitu z Vechce a andraditu z Mědníku, ale nakonec jsem si tyto vzorky nepořídil a místo nich u mě skončil analcim z Malšovic u Děčína za 300 Kč, pěkná drúza chabazitu z Rytiny soutěsky za 150 Kč a kniha „Nejzajímavější mineralogická naleziště Čech – zeolity a doprovodná mineralizace (2. díl)“ od Petra Pauliše za 200 Kč.
burza

Letos byla zpřístupněna také chodba napravo od vstupu na burzu v 1. patře a tato chodba byla rozhodně více prostornější a světelnější než chodba "za rohem" v přízemí, kde se burza klasicky koná.


burza

Na burze se dalo sehnat i velké množství literatury a to i včetně skutečných vzácností jako například původní dílo J.E. Hibshe o geologii Českého středohoří.
   Mimochodem na burze se dala sehnat už dost velká rarita – kniha „Geologischer Führer durch das Böhmische Mittelgebirge“ od J.E. Hibshe z roku 1930. Jedná se v podstatě o takovou Bibli geologie Českého středohoří, nicméně člověk musí umět německy a hlavně číst typ písma zvaný švabach. Co se týče nabídky, tak nelze vše vyjmenovat. Zmíním snad jen klasické vzorky fluoritů z Vrchoslavi, hematity z Mýtinky, andradity z Mědníku, sádrovce z Bíliny, ferrierity z Libouše u Chomutova, novou lokalitu Malšovice u Děčína či leštěné ukázky z Halže, Údolíčka, Černého Potoka, Mýtinky, Telnice a dalších lokalit v Krušných horách, ale i acháty z Podkrkonoší (a mnohé další).


   Již méně hojné byly klasické karbonátové pseudoacháty z Rokle u Kadaně (ještě před rokem jich byly stovky, tentokrát již v podstatě desítky), vzorky ze Všechlap, baryty z Jeníkova či baryty z Děčína. Důvod je jasný – ony lokality již nejsou produktivní. Dále se daly sehnat knihy (např. u Petra Pauliše). Pan Zeman měl opět pěkné vzorky ze Slovenska a z oblasti Krkonoš a pěkné vzorky především ze středohoří od J. Svejkovského (od toho mám právě onen chabazit z Rytiny soutěsky). Po prohlédnutí první poloviny burzy jsem zamířil do chodby umístěné od vchodu vpravo. Zde byly vystavovatelé umístěni na poměrně prostorné chodbě a tuším ve 2 třídách.
burza

Stůl Luďka Šimčíka s pěknými vzorky především z Krásna, Slavkova, Mutěnína a německé části Krušných hor (a samozřejmě dalších míst).


burza

Daly se sehnat i pěkné leštěné ametysty ze Zvíkova. Říkal jsem si, že nějaký pořídím, když zbydou peníze, ale v posledních třídě se mi tento plán bohužel díky nákupu rozplynul.
   Hned na začátku měl stůl Luděk Šimčík s velmi pěknými vzorky almandinu a skorylu z Mutěnína, pěknými a poměrně vzácnými autunity, apatity, fluority, topazy a beryly z Krásna, kasiterity z Hubru, acháty z Halže, dále měl hojně zastoupený Jáchymov, a spoustu vzorků z německé části Krušných hor (lokality neznám a nesbírám, ale například u vzorku uranocircitu z Bergenu jsem opravdu hodně váhal). V další třídě jsem pak zahlédl Pavla Bednáře a to jsem k němu musel nutně zamířit, jelikož jsou ke koupi vždy pěkné věci z Příbrami za pár korun. V nabídce měl klasicky základní sulfidy a uhličitany, takže jsem si za 80 Kč koupil zajímavě krystalovaný sfalerit s dolomitem z Příbrami (šachta Vojtěch).


   Lákaly mě ale i uraninity, ale ty už byly značně probrané. No a vyfotit jsem si musel asi 7 cm vzorek ryzího příbramského stříbra. Ten stál ale už víc – 7500 Kč, nicméně byl to sbírkový vzorek a cena byla na dnešní dobu poměrně přívětivá. Hned u vedlejšího stolu jsem pořídil právě uraninit a to vzorek za 200 Kč z lokality Plavno. Ve stejné třídě jsem pak viděl velmi pěknou nabídku leštěných ametystů od Zvíkova. Nějakou jsem chtěl pořídit, kdyby zbyly peníze, ale nakonec se mi to nepovedlo. Ve vedlejší třídě jsem pak narazil na Tomáše Štefana, který má nabídku estetických světových minerálů, ale sbírá také České středohoří, takže tu měl i pěknou nabídku například natrolitů z Březin a Těchlovic.
burza

Stůl především s klasickými ukázkami z Příbrami u Pavla Bednáře.


uraninit

Uraninit (Plavno u Jáchymova).
 Velikost vzorku 59 mm.
Zakoupeno za 200 Kč.
   Hned vedle Tomáše jsem pak pořídil pro studenty lherzolit v bazaltu ze Smrčí za 30 Kč. No na to, že to dnes vypadalo, že na burzu ani nedorazím jsem měl docela slušně nakoupeno. Ještě jsem pak asi půl hodiny kecal s různými lidmi a úplně jsem zapomněl, že mám v batohu na zádech silně radioaktivní uraninit. No, tak jsem byl nakonec opravdu ozářen tou minerální energií … :-D Burza byla opět fajn a těším se na příští rok. Nakonec jsem dokonce i vyrazil za kamarády do terénu, v což jsem ráno už vůbec nedoufal. Kam jsme jeli ale nemohu zde na stránkách zatím napsat. Snad někdy v budoucnu až budu zveřejňovat již „bezproblémové“ lokality.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©