minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Odložená burza v Praze na Smíchově
(den konání 7.5. 2022)

burza
Mineralogická burza se konala opět ve stanici přírodovědců především v těchto třech budovách.


   Díky covidu byla řada burz zrušena či posunuta. Týkalo se to především roku 2020, ale i v roce 2021 byla řada akcí zrušena. No a díky tomu jsme teprve letos začali s Martinem zase jezdit po burzách a to později ne bychom chtěli (raději chodíme po šutrech když je venku hezky, než abychom postávali někde na burze). Nicméně jednu burzu jsme si nechtěli nechat ujít a to burzu na Smíchově ve Stanici přírodovědců, která se koná vždy před Vánoci, ale tentokrát byla poprvé konána až v květnu díky přesunutí předvánočního termínu.
burza
Martinovy a mé stoly ještě ve fázi příprav.


Má nabídka se sestávala především jako obvykle z vlastních přebytků z Českého středohoří a východních Krušných hor.
   Byl to poněkud nezvyk přijet na burzu za slunného rána, jelikož v předvánoční čas sem vždy přijedeme za úplné tmy. Chvilku jsme počkali, než se budovy otevřou a pak už jsme nosili bedny se vzorky ke stolům. Tentokrát jsme si s Martinem řekli, že už nechceme být ve skleníku, a tak jsme organizátorku poprosili o umístění do „velkého“ sálu (kam se vejde asi 15 stolů) za což moc děkujeme. Já měl stoly připravené brzy, a tak jsem řekl Martinovi, že se jdu projít po burze. Pro mě je to v poslední době celkem nezvyk, jelikož to většinou nestihnu a pak se jdu po burze projít až po největším návalu lidí, takže je většina pěkných vzorků dávno pryč. 


   Tentokrát jsem udělal dobře. V podstatě jsem se zasekl hned na prvním stanovišti a to v prvním patře první budovy směrem ke vchodu. Jeden z vystavovatelů zde měl leštěné ukázky křemenných hmot a mezi nimi ležela bedna s čistými řezy bez leštění. Byly zde různé lokality, ale mě zaujaly dva vzorky. Jeden z Klášterecké Jeseně a druhý z Mýtinky. Jeden vzorek stál 80 Kč, takže jsem si je vzal a ještě si je musím nechat vyleštit. Hned vedle měl stoly Pavel Bednář, k jehož stolům se na burzách nikdy nedostanu přes nával lidí. 
burza
V prvním patře první budovy ještě před otvířačkou. Pan Pavel Bednář ještě na stole neměl ani půlku vzorků a už jsem tu slídil. Větší vzorek sideritu se sfaleritem z Příbrami viditelný na fotce jsem nakonec ulovil.


siderit
 Siderit se sfaleritem (Příbram - Lill).
 Velikost vzorku 126 mm.
Zakoupeno za 200 Kč  od P. Bednáře.
   Tentokrát zde ale nikdo nebyl (zbývalo asi 10 minut do otvíračky) a pan Bednář teprve vyndával vzorky na stůl. Všiml jsem si jednoho velkého vzorku sideritu se sfaleritem – typického materiálu z Příbrami. Říkal jsem si, že to je moc pěkný vzorek, ale asi bude pěkně „mastný“. Když jsem jej zvedl a podíval se na cedulku, tak jsem nevěřil vlastním očím. Vzorek stál 200 Kč! Okamžitě jsem jej bral a nechal si jej zabalit. Z tohoto vzorku mám dnes největší radost, jelikož je to prostě příbramská klasika a já ve sbírce do teď měl jen jeden takový menší nic moc vzorek (který mě mimochodem stál před rokem 260 Kč).


   Hned vedle jsem narazil na stůl pana Toegela. Jelikož jsem nepřehlédl letošní podzimní fiasko se vzorky z Krásného u Šumperka, tak jsem spíš jen pokukoval. Ale když jsem uviděl známý materiál aragonitů z Hořence, tak jsem si jeden koupil. Vzal jsem ten nejlepší, který stál 200 Kč a byl údajně z roku 1998, což se shoduje s rokem, kdy zde dělal oficiální výkopové práce Michal Filippi. U vedlejšího stolu měli ještě pěkné leštěné Bochovice, ale jelikož jsem nevěděl, jak se mi dnes na burze povede, tak jsem je nechal být a vrátil jsem se již ke svým stolům.
aragonit
Aragonit (Hořenec u Bíliny).
Velikost vzorku 31 mm.
Zakoupeno za 200 Kč  od p. Ziegela.


burza
U vedlejšího stolu byly tyto pěkné Bochovice. A já nevím proč jsem si žádné nekoupil.
   Martin si mezitím vše připravil a musím říct, že to tentokrát pojal ve velkém stylu. Měl nová světla (ze kterých mě pak půlku burzy bolela hlava) a mimo vzorků minerálů nabízel také příslušenství pro sběratele, především pak lupy, digitální váhy a krabičky na minerály osazené pantem (které si nechal sám na zakázku vyrobit). Já se držím při zemi a mám pouze přebytky svých sběrů minerálů a občas se připlete nějaký ten koupený vzorek, který jsem se rozhodl vyřadit. Jako vždy jsem měl nabídku z Českého středohoří a Krušných hor doplněnou a Podkrušnohoří a pár dalších lokalit po ČR.


   Nově jsem na burze měl také více vzorků z lokality, kterou jsem znovuobjevil před rokem v Ústí nad Labem. Vzorky jsem ještě nechtěl nabízet, ale bohužel jeden obchodníček, který tyto stránky nejspíš rád čte a čerpá informace, danou lokalitu vystopoval a ihned propálil na internetu. Nejspíš ho k tomu vede zášť, jelikož lokalitu, kterou by našel on, by takto nikdy nepropálil. Lokalitu jsem na stránkách popsal schválně tak, aby ji zvídavý sběratel našel, ale nečekal jsem, že tím prvním bude zrovna člověk, který se prodejem minerálů živí… No takže jsem na burzu vzal pár vzorků, jelikož lokalita je očividně už propálená.
burza
Fotky z výprav místního mineralogického kroužku.


burza
Nejlepší vzorky měl ale kamarád Alexej Medikus právě u achátů z Podkrkonoší.
   Po otevření burzy veřejnosti jsem se od stolu už v podstatě nedostal. V jednu chvíli jsem nechápal, co se to děje a nestíhal jsem ani balit vzorky, o které byl zájem. Díky tomu jsem věděl, že ranní nákupy se mi již zaplatili, pak se mi zaplatili i stoly a nakonec i práce kolem přípravy na burzu. No a jelikož jsem byl ještě v plusu, tak jsem se ještě kolem dvanácté hodiny šel po burze znovu projít. Pár zajímavých vzorků, o kterých jsem uvažoval, jsem ještě našel, ale nakonec jsem si valnou většinu nekoupil. 


   Jednu z výjimek jsem udělal u kamaráda Honzy Louna, který má vždy velmi pěknou a bohatou nabídku vzorků. Tentokrát mě zaujalo vícero vzorků, ale nakonec jsem si musel koupit vzorek kalcitu z lomu „Na Marjánce“ u Stříbrné Skalice (či pokud chcete Skalice hor Stříbrných :-) ). Vzorek stál pouhých 150 Kč a je naprosto nepotlučený. O kousek vedle měl Honza ještě slušný wavelit z Třenice za pouhých 50 Kč, o kterém jsem také přemýšlel, ale jelikož mám ve sbírce menší a o otrochu lepší kousek, tak jsem jej tu nechal pro někoho jiného. Zaujal mě tu taky bohatý vzorek smaragdu z Číny (popravdě jsem o smaragdech z Číny ještě neslyšel), ale svět nesbírám, takže jsem si jen udělal fotku do prezentace pro své studenty.
achat
Achát (Staropacká hora).
Velikost vzorku 48 mm.
Rok nálezu 2022.
Zakoupeno za 300 Kč od A. Medikuse.


burza
Ve skleníku je vždy ještě nějakých 6-7 stolů, ale letos jich byla jen polovina (druhý vystavovatel totiž nedorazil).
   Obecně se na burze ukázaly vzorky z jedné podzimní akce na Dobrance u Dobrné, thomsonitu z Pustého vrchu u Folknářů, spousta leštěné Rokle u Kadaně, hromada zahraničních vzorků a hromada leštěných ukázek snad odevšad. Výjimku jsem udělal ve třetí budově v 1. patře, kde jsem narazil na kamaráda Alexeje Medikuse, se kterým jsem před lety měnil nějaké vzorky (Nebo kupoval? Už ani nevím, ale vím že šlo o šutry ze Studence a pár achátů z Podkrkonoší :-D ). Každopádně měl na stole mimo jiné pěkné acháty z jeho revíru, tedy z Podkrkonoší. 


   Nabídka sice byla dost probraná, ale zaujaly mě tu tři vzorky. Zaprvé to byl větší „šeďák“ z Doubravice za 600 Kč (ten jsem si nakonec nevzal), zadruhé šedobílý achát ze Staropacké hory za 400 Kč a zatřetí klasický „červeňák“ z Doubravice za 300 Kč. Chvíli jsem se rozhodoval mezi druhým a třetím vzorkem a když mi Alexej slevil o stovku, tak jsem vzal oba tedy za 600 Kč. Nakonec jsem pak ještě zamířil do skleníku, kde normálně bývají ještě stoly vystavovatelů, ale letos zde byl jen Pavel Kaule se synem a jinak zde byly prázdné stoly (Kuba Malý opět nedorazil :-D ). 
burza
Burza se také netradičně konala v květnu v plném květu šeříků.


burza
Kosman zakrslý v místním výběhu.
   Já jsem si ještě pofotil místního krokodýla a další zvířectvo jako Kajmanku, různé další želvy, megaropuchy či varana a nemohl jsem zapomenout na naprosto dokonalé Kosmany zakrslé. Jsou to strašně vtipné opičky, které často dělají různé ksichtíky a pro fotografa je to ideální objekt zájmu. :-) Sečteno podtrženo – burza byla tentokrát super. Byl to sice poměrně nezvyk se zde sejít v květnu když je celá zahrada zelená a kvete, ale s Martinem jsme se shodli na tom, že je to možná lepší, než v onen předvánoční čas, jelikož především děti návštěvníků si návštěvu burzy očividně užívali ještě více, než normálně a mohli běhat venku, když je už kameny omrzeli, zatímco rodiče mohli nerušeně procházet stoly a vybírat si ty své úlovky z burzy. :-)


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©