minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde píši reportáže z navštívených lokalit. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.Lokality

- v sekci "Historie" naleznete reportáže z výprav
- v sekci "Lokality ČR" naleznete přehledně zpracované informace o některých českých lokalitách
- v sekci "Databáze minerálů" naleznete encyklopedii minerálů z oblasti severních Čech, které se mi podařilo najít
- v sekci "Články" naleznete různě tematicky zameřené články o lokalitách, minerálech a sběratelství


Galerie

- v sekci "Videa" naleznete videa z lokalit a videa nalezených vzorků
- v sekci "Fotky lokalit" naleznete galerii mnou navštívených lokalit
- v sekci "Minerály lokalit" naleznete galerii vzorků z mnou navštívených lokalit
- v sekci "Zkameněliny lokalit" naleznete galerii vzorků z mnou navštívených lokalit
- vzorky které jsem vyměnil či koupil naleznete v sekci "Z výměny a koupě"


Další

- výměna / prodej: zde nabízím své přebytky
- doporučená literatura: literatura, která by se vám mohla hodit
- časté dotazy: dotazy od vás čtenářů, které mi často přistávají ve schránce
- o mně: zde naleznete mou charakteristiku + historii stránek
- oblíbené weby: další šutrácké stránky
Historie 20238.3. 2023
soutez

Soutěž "Nález roku 2022"


   Letošní nominace do soutěže o nález loňského roku je tu! Letos se do soutěže přihlásilo slušných 19 soutěžících s celkem 30 vzorky, což je zatím nejvyšší účast od začátku konání soutěže na těchto stránkách (od roku 2013). Vzorky budou opět hodnotili 4 porotci a to ve třech kategoriích: kvalita, estetika a vzácnost.

 Edit 17.3. 2023 = již známe vítězné vzorky :-)

NOMINACE DO SOUTĚŽE                                VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE


2.2. 2023

linhorka

   Koncem roku 2022 jsme se s kamarády byli v rychlosti podívat na dvě lokality a to na Hořenec u Bíliny a Linhorku u Staré. Původně jsem o této výpravě ani nechtěl psát, ale jelikož publikovatelného obsahu je skutečně málo, takže jsem si řekl, že se s touto výpravou podělím. Je to zároveň poslední reportáž z loňského roku.

Hořenecu Bíliny, Linhorka u Staré   více


22.1. 2023

Soutěž: Nález roku 2022


   Jako i v předchozích letech vyhlašuji soutěž o nejlepší nález minulého roku. Opět jako v roce 2021 jsem k soutěži vytvořil i video, kde je vysvětleno to nejdůležitejší a jsou v detailu ukázány hlavní ceny. Video najdete zde.

Pravidla soutěže:

   Soutěže se může zúčastnit kdokoliv. Každý sběratel může poslat fotky max. 2 vzorků (pokud chcete poslat více fotek od stejného vzorku, není problém). Vzorky musí být nalezeny během roku 2022 a musí se jednat o vlastní nálezy! Můžete posílat jen vzorky nalezené v České republice! U fotky musí být uveden název minerálu/ů a lokalita. Nálezy vltavínů jsou tolerovány, zkameněliny prosím neposílejte, jelikož se špatně hodnotí vedle sebe stojící vzorky minerálů a zkamenělin. Vzorky bude hodnotit čtyřčlenná porota a budou hodnocena tři kritéria:

1. kvalita = jak vzorek vypadá po stránce poškození při nálezu (poškození krystalů apod)
2. estetika = vizuální dojem
3. vzácnost = zde jsou brány v potaz možnosti nálezu na dané lokalitě či vzácnost výskytu daného minerálu

   V rámci fair-play do soutěže nebudou přibráni soutěžící, kteří se již účastnili jiných soutěží o nejlepší nález minulého roku na jiných sběratelských webech, respektive v nominacích budou, ale ve vyhlášení nebudou umístěni, aby dostali šanci i další soutěžící.

   Letos pro vás tato soutěž bude jistě zajímavé i díky tomu, že máme hend 3 atraktivní ceny díky kamarádovi Martinovi Pluhařovi, který soutěž zasponzoroval skrze svůj eshop www.prokameny.cz . Výherce nejlepší ukázky vyhraje tuto základní sadu pro rýžování minerálů, kde najdete opravdu veškeré základní potřebné vybavení pro tuto sběratelskou disciplínu. Cena za umístění na druhém místě je pak tento krumpáček, který se hodí především pro prospekční výpravy, pro méně náročné sběratele či prostě na lokality, kde není dobré na sebe příliš upozorňovat krumpáčem koukajícím z batohu. Za třetí místo pak získáte tento výborný atlas Hornin a minenrálů. Tuto knihu mám velice rád, jelikož mě přivedla ke sběru minerálů. Letos je to tedy na ceny opravdu bohaté a věřím, že díky tomu bude i vyšší účast. :-)


   Fotky mi posílejte na mail mysli.warp@seznam.cz. Uzávěrka soutěže je 28. února 2023 a vyhlášení bude začátkem března. Všechny přihlášené fotky vzorků budou zobrazeny zde na stránkách i se jmény nálezců. Všichni soutěžící jsou vřele vítáni!


20.1. 2023

Slovo úvodem pro rok 2023

   Máme tu další rok a další šutráckou sezónu před námi. Loni jste si museli všimnout, že co se aktivity na stránkách týče, tak nebyla úplně skvělá. Ve stejné první zprávě z loňského roku, jako právě teď čtete, jsem vše vysvětloval a bohužel se vše vyplnilo, takže času bylo skutečně málo. Letos by to s mým volným časem mělo být o kousek lepší, ale bohužel né o moc. Přesto se pokusím čas od času stránky aktualizovat. Stále probíhá kompletní revize textů na stránkách a loni již byla část textů opravena, o čemž jsem postupně informoval na hlavní stránce. Letos tato hloubková revize především textů ze sekce "Historie" bude nadále pokračovat. A samozřejmě proběhl také novoroční edit stránek. Byla přidána záložka Historie 2023, kterou právě čtete, ale nemohlo chybět každoroční doplnění galerie a to konkrétně sekcí "Fotky lokalit" a "Minerály lokalit" (byly doplněny nově navštívené lokality z minulého roku) a aktualizována byla také sekce "O mně". Zajímavou novinkou je pak přepracování záložky "Vyměněné / zakoupené" nově přejmenované na "Z výměny a koupě", přičemž uvnitř této záložky nově najdete galerie vzorků, které jsem nezískal vlastním sběrem, ale zároveň jsou tyto vzorky rozděleny podle let, kdy jsem je získal (do teď vedl odkaz do jediné silně nepřehledné galerie vzorků získaných do roku 2020).
   
   Navíc mám pro vás letos připravenou opravdu zajímavou aktualizaci plánovanou na 13. výročí stránek 1.7. 2023. Nechci zatím moc prozrazovat oč se bude jednat, ale práce na této aktualizaci začali již v létě roku 2021 (pak asi tak na rok byly odsunuty na později a od listopadu minulého roku na ní téměř každý den neúnavně pracuji). Bude se jednat o opravdu kompletní předělávku jedné části stránek a věřím, že tím získají tyto stránky zase další body navíc.

   Nakonec vám všem jako každý rok přeji mnoho štěstí na lokalitách, tedy abyste si našli krásné sbírkové ukázky minerálů, zkamenělin, tektitů či všeho možného co sbíráte a co vám dělá radost. A při tomto honu za vzorky na sebe samozřejmě nepřestávejte dávat pozor!

Zdař Bůh! :)

Autor stránek Jakub MyslivečekOptimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari

Jakub Mysliveček ©