minj
Lokality

 Mineralogie 

Hořenec u Bíliny, Linhorka u Staré
(den konání 27.11. 2022)

stredohori
Typické listopadové České středohoří - všude mlha, jen místy z ní vyčuhují vrcholky přívodních vulkanických drah bývalých sopek.


   Když Jirka T. v pátek večer napsal dotaz na naší společnou šutráckou konverzaci, jestli náhodou někdo o víkendu nebudeme mít čas na šutry, tak se to ve mně pralo. Zaprvé jsem od minulého týdne nemocný a nemoc se mě stále ještě celkem držela, ale za druhé jsem už opravdu potřeboval někam vypadnout na šutry, jelikož letos je to opravdu s výpravami špatné. No, nakonec jsme se domluvili, že si dáme vědět v sobotu a v neděli, že bychom někam případně vyrazili na pár hodin, abych se úplně neodrovnal. No a nakonec jsme to tak udělali. 
horenec
Vrch Číčov, dříve Spitzberg v pozdně podzimním hávu.


Srostlé drobné krystalky aragonitu s ukončením (Hořenec u Bíliny).
Velikost vzorku 13 mm.
   V neděli jsem musel ještě ráno něco vyřídit, respektive odstěhovat, takže jsem Jirkovi řekl, že se potkáme přímo na lokalitě a že tam prostě dorazím kolem jedenácté. Nakonec jsem na lokalitu dorazil v půl dvanácté a ještě jsem čekal na Jirku s Eliškou do dvanácti, jelikož oni byli teprve na cestě. Jako první cíl jsme si vybrali Hořenec, respektive aragonity na Číčově. Samozřejmě lokalita je to problematická, kameny by tam byli, ale je to o průser. Žíly jsou ale i mimo chráněné území, a tak se může po orbě celkem úspěšně stát, že se někde nějaká nadějná žilka vyloupne. My jsme ale dnes neměli úplně náladu na procházení rozblácených polí.


   Byl krásný slunečný den, respektive všude okolo nás byla hustá mlha, ale zrovna kolem Hořence bylo krásně. No, a tak jsme se vydali ke starým lůmkům a zkusili jsme tu asi hodinku paběrkovat v místě, kde očividně vychází na povrch pěkná žíla aragonitu a i v suti se dají čas od času ajít pěkné i ukončené krystalky aragonitu. Největší nález našel Jirka v podobě asi 2,5 cm dokonale čistého vínově žlutého aragonitu. Já našel dva menší ukončené krystaly o délce cca 2 cm. Eliška ani popravdě nevím co vlastně našla. Následně jsme ještě zkoukli druhý starý lůmek, ale tam to na nálezy bez kopání nebylo.
linhorka
Hlavní známý výchoz na lokalitě Linhorka.


peridotit
Peridotit s pyropy (Linhorka u Staré). Velikost vzorku 46 mm.
   Já jsem začínal pociťovat, že nemoc si začíná vybírat svou daň a začínal jsem tedy být dost unavený. Původní plán byl, že ještě zkusíme Linhorku, ale tahle myšlenka se mi začínala zdát jako blbost a spíš jsem si říkal, že pojedu domů. Nakonec jsme se ale domluvili, že Jirkovi s Eliškou ukážu, kde se lokalita nachází a pak pofrčím. Jenže asi to znáte, jak jsme dorazili k lokalitě, tak jsem si řekl, že když už tu jsem, tak si vezmu náčiní a chviličku tu hrábnu. Z chviličky se staly nakonec necelé dvě hodiny. Lokalita je moc pěkná i pozdně listopadové době. Hodně pomohlo, že i zde svítilo slunce, ale postupně se okolní krajina halila do husté mlhy.


   Co se nálezů týče, tak jsme zkoušeli kopat přímo ve výchozu vulkanoklastik (přijde mi, že je to čistý vulkanický popel a budu si o Linhorce muset něco nastudovat) kousek vedle pole s hojnými nálezy pyropů. Jirka peridotit s granáty neviděl, Eliška ano, ale měla štěstí spíš na menší kousky a já jsem si neuváženě vzal jen velký krumpáč, takže s mojí vyčerpaností se nedalo moc práce udělat (měl jsem si spíš malý krumpáček nebo cepín). Přesto jsem měl docela štěstí na nálezy. Největší kus má určitě přes 10 cm, valná většina nálezů je ale pod 3 cm. Našel jsem peridotit v různém stádiu serpentinizace. Jeden kousek je dokonale zelený s červenými zrny pyropu.
peridotit
Silně serpentinizovaný peridotit s pyropy (Linhorka u Staré).
Velikost vzorku 61 mm.


linhorka
Při odchodu z lokality se už i toto místo halilo do mlhy.
   Nálezy jsou většinou dost špatně vidět, jelikož jsou obalené bílým povlakem a ten se dá dobře odstranit až po umytí, takže jsem prostě balil vše co vypadalo nadějně. Za ty necelé dvě hodinky kopání toho bylo popravdě docela dost. Doma jsem pak vzorky umyl a valná většina byla opravdu peridotit, případně serpentinit s pyropy. Jen tedy se všechny dost rozpadají, což je bohužel známá věc na této lokalitě. Určitě bych se na lokalitu rád brzy vrátil a zkusil si najít nějaký ten trochu méně rozpadavý materiál. Z lokality jako takové jsem odcházel kolem třetí hodiny a Jirka s Eliškou tu ještě zůstávali. Já jsem už cítil, že pokud bych neodešel teď, tak by to pak mohlo být špatné a asi jsem dobře udělal. Nálezy jsem umyl až následující den a doma jsem raději volil klid v křesle s šálkem horkého čaje.


FOTO = Lokalita Hořenec u Bíliny
FOTO 1 = Krystal aragonitu
FOTO 2 = Fragment krystalu aragonitu
FOTO 3 = Krystal aragonitu
FOTO 4 = Srostlé drobné krystalky aragonitu s ukončením

FOTO = Lokalita Linhorka u Staré
FOTO 1 = Silně serpentinizovaný peridotit s pyropy
FOTO 2 = Větší silně rozpraskaný kus peridotitu s pyropy
FOTO 3 = Peridotit s pyropy
FOTO 4 = Serpentinizovaný peridotit s pyropy




Jakub Mysliveček ©