minj
Lokality

 Mineralogie 

Znovuobjevená mineralogická lokalita u Ústí nad Labem
(den konání 5.3. 2022)

stena
Průzkum dalšího potenciálního výchozu v okolí lokality. Bohužel jsme zde nenašli žádné zajímavé minerály.


   Po 2 měsících jsme se konečně někam podívali na šutry! Musím říct, že nedostatek času je teď opravdu šílený a na šutry mi nezbývá už vůbec. Kamarádi jsou na tom pak podobně. No a mezitím mě pak ještě skolil covid, takže proto takto velký časový rozdíl od poslední výpravy (kterou navíc nemohu na stránkách publikovat). Na dnešní akci jsme se domluvili s Martinem a Jirkou („malým Jirkou“). „Velký“ Jirka dnes bohužel nemohl. Volba lokality byla nakonec poměrně rychlá, jelikož cena nafty je teď šílená, a tak jsme chtěli jet jen někam blízko k Ústí. Ústí jsme nakonec vůbec neopustili a vyrazili jsme na lokalitu, kterou jsem „znovuobjevil“ v dubnu minulého roku.
puklina
Asi 10 minut po příchodu na lokalitu se mi podařilo natrefit na trhlinu s množstvím krystalů chabazitu (var. fakolit).


Drúza čistých fakolitů
(staronová lokalita na ústecku).
Velikost vzorku 85 mm.
   Naším dnešním cílem bylo prozkoumat další pokračování svahu, kde se vyskytují zajímavé výchozy hornin a ideálně zde natrefit na mineralizaci, která je popisována ve starší literatuře. Cesta byla náročná (vždy když najdu nějakou lokalitu, tak ta cesta k ní je zážitek…). Nakonec jsme ale prošli území, které jsme měli dnes v hledáčku. Bohužel jediné, co jsme zde našli, byli pěkné ukázky strusek (klasických bazaltických strusek) a nehezké analcimy s fakolity na puklinách bazaltu. Vulkanologicky to sice bylo zajímavé území, ale mineralogicky bohužel moc ne. Každopádně začínají již vylézat devětsily, takže jaro se pomalu ale jistě blíží.


   No a jelikož to tedy nevyšlo, tak jsme se vydali na místo, kde se minerály skutečně vyskytují, a kde se nám před rokem povedla 1,5 metru velká dutina s drúzami kalcitu. Dutina ještě nebyla úplně dobraná, ale jelikož odtud mám už vzorků až až, tak jsem nechal zbytky dutiny Martinovi s Jirkou a zkusil jsem místo o kus více vlevo, kde jsem doufal v další zajímavé nálezy. A ty se mi skutečně povedly. Narazil jsem zde na dvě trhliny se zeolity. První trhlina měla přibližně 30 cm délky a byla bohatá na krystaly fakolitu o velikosti do 5 mm. 
kalcit
Drúzka s krystaly kalcitu
(staronová lokalita na ústecku).
Velikost vzorku 61 mm.


Větší drúza s fakolity
(staronová lokalita na ústecku).
Velikost vzorku 120 mm.  
   O pár centimetrů dále se pak objevila další trhlina, tentokrát jen kolem 20 cm dlouhá, kde se nacházely opět malé krystalky fakolitu do 3 mm a na ně nasedají jednotlivé drobné jehličky natrolitu. Tento materiál mě dost překvapil. Pak už se mi zde nechtělo moc pracovat, a tak jsem se připojil k Martinovi, který se šel nasvačit. Jirka pak zmizel a za chvíli přišel se zajímavým nálezem. Vzorek, který přinesl, byl sice dokumentační kvality, ale nejspíše se jedná o nějakou směs s chalcedonem. Celkem jsme kroutili hlavami. Samozřejmě se pak Jirka vydal na další průzkum místa, kde vzorek našel, ale kromě velkých krystalů fakolitu již další podobný materiál nenašel.


   Martin zase našel zajímavé okrové tetraedry o velikosti hluboko pod 1 mm, což bude nejspíš phillipsit, ale raději jsem vzal malý kus na analýzu. Člověk nikdy neví, na co může narazit… Já jsem se nakonec přesunul vpravo od Martina a zkusil jsem zvláštní pokračování polohy s kalcity. V této části výchozu se nachází krásné skalenoedry kalcitu. Vzorky jsou zde krásné, ale strašně křehké. Už jen práce v okolí drúz často způsobní, že buď krystaly prasknou nebo se rovnou zlomí. Takto jsem bohužel přišel o asi nejhezčí vzorek, který jsem našel. Naštěstí se pak povedla ještě jedna pěkná ukázka.
kalcit
Martinův velmi pěkný nález kalcitu .


Krásná drúza se skalenoedry kalcitu narůstající na drobné fakolity (staronová lokalita na ústecku). Velikost vzorku 137 mm.
   Blížila se již čtvrtá hodina, a tak jsme se začali balit. Já jsem ještě o kus dál rozbil jeden silně dutinatý bazalt, který měl ve svých dutinách zvláštní modrozelený minerál (nejspíš nějaký jílovitý minerál), ale také krystaly čirých phillipsitu a o velikosti až 3 mm. Tyto phillipsity jsou opravdu krásné a doufám, že se mi zde jednou povede nějaká opravdu bombová ukázka. Určitě se zde nachází, ale zatím jsme moc místní balvany nezkoušeli a zaměřovali jsme se hlavně na výchoz s kalcity. Nakonec jsme se pak stáhli zpět k autu a odvezl jsem kluky zpět domů. Každopádně lokalita bude ještě zajímavá a doufám, že se na ní brzy vrátíme.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Hezká ukázka vulkanické strusky nalezená na lokalitě
FOTO 2 = Drobná ukázka s krystaly kalcitu a krystaly fakolitu
FOTO 3 = Dutina bohatá krystaly fakolitu, které porůstá natrolit a místy také kalcit
FOTO 4 = Krystal kalcitu vyčuhující z drúzky fakolitu
FOTO 5 = Drúza čistých fakolitů místy porostlých kalcity
FOTO 6 = Krystal kalcitu narůstající do dutiny s fakolity
FOTO 7 = Drúza fakolitu
FOTO 8 = Drúza čistých fakolitů
FOTO 9 = Větší drúza čistých fakolitů
FOTO 10 = Drúza čistých fakolitů
FOTO 11 = Větší drúza čistých fakolitů
FOTO 12 = Větší drúza s fakolity
FOTO 13 = Drúzka s krystaly kalcitu
FOTO 14 = Krásná drúza se skalenoedry kalcitu narůstající na drobné fakolity




Jakub Mysliveček ©