minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Svět minerálů Praha - Holešovice
(den konání 11.-12.6. 2022)

burza

Pohled na výstavní plochy.


   Původně jsem měl za to, že letos na jaře/v létě už na žádnou mineralogickou burzu nepojedeme, ale jelikož se naskytla nabídka kamaráda Matěje na jeho prodejní výstavě v Holešovicích, tak jsme změnili názor. Martin totiž na tuto burzu pravidelně chodí jako návštěvník, jednou zde byl také jako vystavovatel a burzu/výstavu si pochvaloval. Matěj tuto burzu pořádá dvakrát ročně tuším už od roku 2014 nebo 2015, takže se vlastně už jedná o takovou klasickou akci v Praze.
burza

Burza se konala v malé sportovní hale na výstavišti Holešovice.



Krásná velká drúza zeleného fluoritu z Madagaskaru.
   My jsme sem letos dorazili ve třech a to ve složení Martin, Jirka (který byl obecně na burze jako vystavovatel vůbec poprvé) a já. Nabídku jsme měli klasickou, tedy Martin přebytky svých sběrů z Českého středohoří a Krušných hor, doplněné o nějaké ty vzorky z Madanu. Jirka naopak vytáhl pouze své přebytky především ze stejné oblasti (až na ten Madan), ale například i z naší loňské výpravy na Vysočinu. No a já jsem měl svou klasiku, tedy především sbírkové ukázky minerálů z Českého středohoří, východní a střední části Krušných hor a východního Podkrušnohoří, místy doplněné o další lokality různě po ČR.


   Tato prodejní výstava je přesně to, co si pod podobnou akcí asi představíte, tedy velkou masovou akcí, kde je k zakoupení velká řada různých materiálů od přírodních ukázek minerálů, zkamenělin a podobných materiálů přes různě upravované kameny (např. drahokamy, leštěné ukázky, …), různé podivnosti typu tromlovaných korálků různých barev či hodiny na leštěných a uměle barvených plátcích brazilských achátů až po naprosté esoterické blbosti typu křišťálového čistidla vody či šungitových pyramid apod…
burza

Někteří vystavovatelé sází na barevnou estetiku a především sekundární minerály mědi mají krásné zelené či modré barvy, které dnes táhnou.


burza

Petr Černý má nejlepší sbírkové ukázky schované za sklem jako například tento baryt z dolu Alexandr z Vrančic u Příbrami.
   A to byl za mě asi největší problém burzy, jelikož běžní sběratelé na takovýto typ burzy prostě nechce chodit, jelikož je často otravují až znechucují podobné výrobky. Výrazně by pomohlo například rozdělení výstavní plochy podle sortimentu na různé kategorie, aby člověk na první dobrou věděl, kam má jít, a kam to nemá smysl vůbec chodit. Na druhou stranu jsem díky tomu jako běžný sběratel přírodních ukázek minerálů a zkamenělin mohl vidět i opravdu unikátní a nejspíš do slepé uličky vedoucí podnikatelské záměry s některými materiály.


   Největší problém jsem tedy již napsal a teď druhý největší problém, kterým je něco co bych nazval „obecním problémem“ a to je fakt, že se lidem v takto ekonomicky a politicky vypjaté době prostě nechce moc utrácet. Například vystavovatelé od okolních stolů (jeden z Polska a druhý z Německa) si dokonce stěžovali na „špatné tržby“. Za to ale jak říkám nemůže burza jako taková, ale obecná ekonomická situace a fakt, že spousta lidí prostě šetří, jelikož neví přijde. Samozřejmě to nelze mít nikomu za zlé, je to naprosto přirozené, ale dnes to na burze bylo opravdu dobře vidět.
burza

Tomáš Petrám měl mimo vltavíny také leštěnky z Krušných hor.


burza

Pan Špalek u svých stolů.
   Co se týče nás, tak my jsme byli relativně spokojení. Osobně říkám, že když člověk z burzy odchází s nějakými novými vzorky a výdělek reálně pokryje náklady (tedy je tzv. „na nule“), tak je vše v pořádku. Pokud přeskočím všechny ty korálky a podobné věci, tak na burze byly k vidění i hezké ukázky minerálů a zkamenělin. Zaujaly mě například klasické české, ale i zahraniční ukázky minerálů u stánků Petra Černého a Jiřího Špalka. Podobně na tom byl například i Ivan Doležal. 


   Zmínit musím nabídku vltavínů, ale i minerálů kamaráda Tomáše Peltráma (což byl asi jediný vystavovatel vltavínů s dnes normálními cenami – u ostatních totální nesmysly). No a jako vždy potěšila nabídka Zdeňka Dvořáka, kde si člověk sbírající přírodní ukázky minerálů a zkamenělin vždy vybere pěkné vzorky za rozumné ceny. Na burze byla i řada dalších vystavovatelů, jejichž nabídky mě zaujaly, ale jména si buď nepamatuji, či je nechci komolit. :-) Co se týče přivezených vzorků, tak například Jirka nakoupil hlavně dárky pro rodinu, takže šel spíše právě po nějakým způsobem upravených minerálech (třpytivý vybroušený rubín zaujme přítelkyni jistě více než vzorek dyskrazitu z Příbrami :-) ). Martin si tuším nic nepořídil.
burza

 Levá část stolů Jiřího Špalka patřila českým vzorkům, kde jsem hledal co bych si koupil a nakonec jsem i našel.


burza

 Kamarádi Martin (vlevo) a Jirka (vpravo) u našich stolů.
   Já si dal jednoduché pravidlo – vzorky které bych chtěl, jsem si nejprve vytipoval a teprve až jsem si na ně vydělal prodejem vlastních vzorků, tak jsem si je šel koupit. Jelikož však na burze nebyl nějaký extra zájem o přírodní české minerály a zkameněliny, tak jsem tak nějak tušil, že na mě do sobotního pozdního odpoledne nejspíš počkají. A všechny tři vzorky na mě skutečně počkaly. Prvním koupený vzorek byl od Jiřího Špalka, kde jsem v rohu stolu našel typické české ukázky minerálů a mezi nimi jeden větší formát křemenné žíly s krystaly kasiteritu z Krupky – Preiselberku.


   Tento materiál se už dnes poměrně špatně shání a když, tak cena není úplně přívětivá. Proto jsem vzorek za 1300 Kč koupil a jak kamarád Jirka poznamenal: „Koupil jsis celou Afriku.“ (vzorek má skutečně tvar afrického kontinentu). Když vzorek viděl Martin, tak nechápal, že jej dokázal přehlédnout a že by si jej také koupil. Druhý a třetí vzorek jsem si pořídil u Zdeňka Dvořáka až v závěru dne. Je to za prvé vzorek fosilní pryskyřice duxitu v prokřemenělém fosilním dřevě z Bíliny, který mě stál 400 Kč a jedná se přesně o vzorek, jaký jsem u tohoto materiálu vždy chtěl mít (tedy aby byla vidět jak pryskyřice, tak i dřevo ze kterého pochází). 
kasiterit

 Drúza kasiteru na křemeni ve tvaru Afriky (Krupka - Preiselberk). Velikost vzorku 152 mm. Zakoupeno od J. Špalka za 1300 Kč.


duxit

Hladinka duxitu ve vzorku prokřemenělého dřeva (důl Bílina). Velikost vzorku 68 mm. Zakoupeno od Z. Dvořáka za 500 Kč.
   Za druhé to byl vzorek kousku uhlí se zubem sladkovodního krokodýla druhu Diplocynodon darwini z dolů Tušimice, který mě stál 500 Kč. O druhý vzorek následně projevili zájem i kolegové paleontologové na České geologické službě, takže možná se jeho fotka objeví někdy v budoucnu v nějakém článku apod. No a to bylo z koupených vzorků vše. Zájem jsem měl ještě o pár dalších vzorků, ale jak jsem psal výše – vázly prodeje a tím pádem vázly i nákupy (krásná ukázka špatně fungující ekonomiky). Burzu jsem si ale v zásadě užil a viděl jsem spoustu známých, se kterými se dobře debatovalo.


   Výstava pak probíhala ještě v neděli, ale jelikož jsem měl spoustu rodinných povinností, tak jsem se jí již nezúčastnil. Přesto jsem tu klukům nechal na stole 2/3 svých beden se vzorky a doufal jsem, že by se ještě něco mohlo udat, abych nakonec byl alespoň na nule i s kompletními náklady typu nafta a svačina. To se bohužel nakonec nepovedlo, jelikož dle kluků byla neděle téměř bez návštěvníků. Sečteno podtrženo – výstava se nesla v duchu nejasných zítřků. Jak sběratelé, tak esoterici, ale i běžní návštěvníci (kteří často šli z akce Svět knihy konané ve vedlejší budově) si zde nicméně mohli přijít na své a nabídka vzorků byla opravdu široká. 
zub

 Zub krokodýla Diplocynodon darwini (doly Nástup Tušimice). Velikost vzorku 43 mm. Zakoupeno od Z. Dvořáka za 500 Kč.


FOTO = Všechny fotky z této burzy včetně pořízených vzorků




Jakub Mysliveček ©