minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Mineralogická burza KD Příbram (podzim 22)
(den konání 17.9. 2022)

burza

Mineralogická burza kolem půl desáté dopoledne, tedy v době kdy byl asi největší šrumec.


   Po parném létě a burzovní přestávky jsme se s kamarády Martinem a Jirkou podívali na podzimní burzu v kulturním domě v Příbrami, kterou pořádá Pavel Škácha. Na burzu jsme s Martinem a jeho přítelkyní Naty dorazili kolem půl osmé a už se pomalu nedalo nikde blízko vchodu zaparkovat. Jirka s přítelkyní Eliškou, kteří dorazili po vlastní ose asi o 20 minut později, už museli nést věci poměrně daleko z dolního parkoviště. Martin si od burzy na Smíchově sebou vozí světla na osvětlení stolů a já jsem si sebou také kdysi světla vozil a nakonec jsem je přestal brát, jelikož většinou bylo světla dost. V Příbrami ale světla ze sálových světel moc není a vzorky pak nejsou moc vidět, takže jsem si po dlouhé době také dvě světla vzal (a tak nějak to stejné doporučuji všem případným vystavovatelům, jelikož elektrická přípojka je v ceně stolu).
burza

Já jsem měl opět svůj obvyklý "sortiment", tedy vlastní sběry z českých lokalit. Tentokrát jsem ale stůl trošku vylepšil popiskami a také rozložením lokalit do beden tematicky.



Kompletní nabídka kamaráda Jirky. Jirka letos poprvé vyrazil na burzy a tato burza byla jeho druhá akce jakožto vystavovatel. Myslím, že se mu nabídka pěkně rozrůstá a také se mu bedýnky během dne pěkně proředily.
   Nabídku jsme měli stejnou jako vždy, tedy Martin měl jak své vlastní přebytky z Českého středohoří a Krušných hor, ale také řadu minerálů ze světa. Jirka si tentokrát nezapomněl polovinu vzorků doma (což se mu povedlo v Holešovicích) a měl především své přebytky z Českého středohoří (hlavně musím vyzdvihnout pěkné aragonity z Dolánek či křemeny z žíly Lukáš v Krupce), ale například také pár zkamenělin včetně žraločích zubů z Úpohlav. Já jsem tentokrát trochu přeuspořádal bedýnky se vzorky tak, aby byly rozdělené tematicky dle oblastí či lokalit. Vyvezl jsem také několik novinek (pro mě novinek) a to především několik vzorků scheelitů z Volyně u Výsluní, apatity z Loučné u Litvínova či sádrovce z Března u Loun.


   Ještě před otevřením burzy jsem rychle stihl proběhnout pár okolních stolů a také jsem si něco pokoupil (přestože jsem měl zase stejné pravidlo – nejdřív se mi musí něco udat, abych věděl, že si mohu něco pořídit a nebyl v mínusu). Mé první nákupy byly spíše vtipné, jelikož jsem na stole viděl vyskládané nějaké menší vzorečky arzenů z Příbrami a u nich cedulku „likvidace depozitu“. Ceny byly mezi číslovkami 10 – 20 bez udání měny. Tak jsem se zeptal vystavovatele: “ To je v eurech že?“ Odpověď byla: “Né, normálně v korunách. Proč?“ 
libethenit

Libethenit (Ľubietová). Velikost vzorku 44 mm. Zakoupeno za 20 Kč.


natrolit

Natrolit (Malšovice u Děčína). Velikost vzorku 77 mm. Rok nálezu 2022. Zakoupeno za 500 Kč.
   No, takže jsem si vzal dva arzeny z Příbrami celkem za 20 Kč, kuprit s mědí ze Studence za 20 Kč, dva libethenity z Ľubietové a jeden azurit z Piesků (opravdu pěkné vzorky na makrofocení) celkem za 70 Kč, jednu klasickou ukázku alterovaného melafýru s kupritem a mědí ze Studence za 20 Kč a nakonec drobnou zlatinku v křemeni z Jílového u Prahy za 170 Kč. Některé vzorky půjdou na doplnění školní sbírky, ale část jsem si pořídil pro sebe, přestože se možná nejedná o sbírkové ukázky, ale než seženu lepší, tak proč ne. Od Michala Filippiho jsem pořídil aragonit z Měrunic u Bíliny za 80 Kč. Vzorky se prý našli před dvěma lety a aragonity z Měrunic jsou prostě klasika, která se neobjevuje moc často.


   Ještě jsem pokecal o nově znovuobjevené lokalitě zeolitů Malšovice u Děčína, které jsem si všiml už v červnu v Holešovicích a tentokrát jsem rovnou pořídil jeden pěkný natrolit za 500 Kč. No, burza se mezitím v devět hodin otevřela veřejnosti a tak jsem upaloval zpět ke svému stolu, kde jsem pak nějakou dobu zůstal. Naštěstí se mi nákupy vrátili a ještě něco zbylo, takže jsem si říkal, že až se burza trochu vylidní, tak se ještě jednou půjdu projít a třeba ještě něco koupím. 
burza

A jako vždy u stejného vystavovatele pěkná nabídka kvalitních ukázek trilobitů Ellipsocephalus hoffi z JInců.


burza

Kamarád Lukáš Gubanec přišel opět se svými UV aktivními minerály.
   To se mi nakonec povedlo asi kolem jedné hodiny, tedy hodinku před koncem burzy. Vzorků, které bych si rád pořídil, bylo samozřejmě výrazně víc než co jsem si mohl dovolit. Na jaře jsem u jednoho vystavovatele viděl pěkné lherzolity (běžnými sběrateli často nazýváno olivínem) z Proseče, ale než jsem se k němu dostal, tak nejlepší vzorky zmizely. Proto když jsem stejného sběratele na burze viděl (a měl opět také vzorky z Proseče), tak jsem si hned jeden pěkný vzorek za 150 Kč do sbírky koupil. Úplně poslední koupený vzorek pak byl radioaktivní a jednalo se o puklinu v hornině porostlou drobnými krystalky křemene a na nich sem tam vyrůstaly tabulky torbernitu. Vzorek pochází z lokality Kladská (šachta č. 5) a stál mě 200 Kč.


   Jeden vzorek jsem pak vyměnil s kamarádem Jirkou Tesařem a to kus za kus, respektive já jsem měl zájem o velký krystal aragonitu z Dolánek a Jirka zase o pěkný krystal aragonitu ze Všechlap. :-) Martin tuším nic nepořídil. Opět jsem moc rád potkal a pokecal se známými i neznámými tvářemi, kamarády a kolegy. Vyměnil jsem spoustu informací o aktuálním stavu lokalit, a tak vím na která místa se do konce roku zaměřit a kam to nemá smysl jezdit. Odjížděl jsem nakonec „na nule“ a tak si myslím, že by to mělo pro sběratele být. Zkrátka dnes se výměny vzorků dějí přes peníze, ale princip zůstává stále stejný. Těším se zase na jarní burzu v Příbrami. :-)
torbernit

 Puklina s krystaly křemene místy posypanými tabulkami torbernitu (Kladská - šachta č. 5). Velikost vzorku 65 mm. Zakoupeno za 200 Kč.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených vzorků)




Jakub Mysliveček ©