minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Předvánoční burza v Písku - 25. ročník
(den konání 10.12. 2022)

burza

Burza se jako vždy konala ve sportovní hale Elim v Písku.


   Po dlouhých 3 letech se konečně opět konala klasická předvánoční burza v Písku. Předchozí 2 roky byla akce bohužel zrušena z důvodu pandemie covidu, ale tenhle virus už lidi zřejmě přestal konečně zajímat, a tak se opět můžeme vrátit k předcovidovým akcím. Jednou z nich je právě burza v Písku, která je pro mě klasickou předvánoční akcí společně s malou burzou ve stanici přírodovědců v Praze na Smíchově. Smíchovská burza se letos pro jistotu konala již v květnu (a byla pro mě zatím tou nejlepší letošní burzou vůbec), ale Písek se konal ve svůj klasický termín 2. víkend v prosinci.
burza

Můj stůl v celé své kráse. Cedulky s lokalitami nacházející se v dané bedně se mi naposledy v Příbrami osvědčily, takže nemohly chybět ani v Písku.



Jako první zastávku jsem hned po přípravě stolu zamířil k Petrovi Paulišovi pro novou knihu o Krupce, Cínovci a Moldavě.
   Tentokrát jsem na burzu nevyrážel z Prahy, ale ze svého nového bydliště nedaleko Loun, takže čistá cesta mi zabrala 3 hodiny a to jsem po cestě ještě vyzvedával Martina na Žižkově. Na burzu jsme dorazili krátce po osmé hodině a jelikož jsme si již vypracovali systém na rychlé postavení vzorků na stoly, tak jsme v podstatě za 20 minut měli hotovo. Já jsem dnes měl jediný cíl a to koupit si novou knihu kolektivu autorů pod záštitou Petra Pauliše – Nerostné bohatství Krupky, Cínovce a Moldavy. Kniha je v podstatě obdobnou publikací jako před pár lety vydané Uranové minerály ČR a jejich naleziště, tedy je velice obsáhlá, plná kvalitních fotek minerálů, lokalit, ale například i mapy štol.


   Kniha měla křest jen před pár dny a dá se sehnat pouze u autorů za 1650 Kč (může se zdát jako dost peněz, ale stačí prolistovat pár stránek knihy a pochopíte, že toto prostě musíte mít). Knihu jsem koupil přímo od Petra Pauliše a už jsem upaloval zpět si ji pěkně uložit. Jelikož ale bylo ještě asi 20 minut do začátku burzy, tak jsem si vzal foťák a šel se projít po burze. Sice jsem dnes už neměl budget na nákup něčeho dalšího, ale říkal jsem si, že třeba mi něco „cvrnkne do nosu“. Bohužel, nenašel jsem nic co by mě ještě zaujalo. To samozřejmě neznamená, že na burze nebylo co kupovat, to vůbec né, jen jsem si v kapse žmoulal těch zbylých 350 Kč z dvoutisícovky za zaplacení knihy a nechtěl jsem je zatím pouštět.
burza

Můj hlavní úlovek - nová kniha "Nerostné bohatství Krupky, Cínovce a Moldavy.


burza

Stůl píseckého patriota Davida Ševčíka s místními klasikami, ale také například zajímavým brusem hořeneckého aragonitu.
   Na burze bylo přehršel bižu věcí typu korály, prstýnky apod, což jsou věci, které mě opravdu neberou. Na druhou stranu cca 2/3 burzy obsadily přírodní nebo jen řezem či brusem upravené přírodní minerály, zkameněliny, tektity, meteority, pomůcky pro sběratele, literatura apod. K vidění byly klasické nabídky klasických vystavovatelů jako p. Zeman, J. Zikeš, P. Pauliš, p. Toegel a mnozí další, ale především také přebytky místních mladých sběratelů soustředěných hlavně kolem Davida Ševčíka, takže nemohli chybět regionální klasiky z této oblasti jako lokality Obrázek, Milevsko, Bochovice, Jickovice, Bohouškovice, Krty, Ševětín apod. Na burze bylo obecně menší množství leštěnek než na jiných burzách (nebo mi to aspoň tak přišlo).


   Hojně se daly nakoupit také zkameněliny a to především trilobiti z Jinců (především Ellipsocephalus hoffi), ale také řada dalších věcí. Například kamarád Jirka Tesař měl opět pěkné ukázky zubů křídových žraloků z Úpohlav (kupodivu o ně nebyl zájem – spíš si myslím, že si jich nikdo pořádně nevšiml). Pěkné ukázky měli také Synkovi a to především krásné Krinoidy (Lililjice) z Maroka (silně jsem o nich přemýšlel a asi jsem si je měl koupit). K vidění byly ale také syntetické ukázky minerálů. Musím ale říct, že povětšinou byly správně označené jako syntetiky, což je jenom dobře. Bylo  vidění také velké množství tektitů (hlavně vltavínů) a meteoritů, přičemž nemohu nezmínit krásnou nabídku Tomáše Peltráma.
burza

V těchto bedýnkách bych si vybral i já (což jsem zjistil až po pozdějším projíždění fotek doma).


burza

Opět pěkná nabídka klasických českých Elipsíků z Jinců.
   Musím samozřejmě zmínit také sběratele jako M. Blážu, D. Fuku, M. Filippiho či J. Louna, kteří taktéž měli krásné ukázky všeho možného. U Michala Filippiho jsem si také nakonec koupit i jediný dnes zakoupený vzorek, který nakonec padl a to opět další krystal aragonitu z Hořence do Bíliny za krásných 100 Kč. Začíná to být už pomalu rituál, že si na každé burze od Michala koupím nějaký ten aragonit ze středohoří. :-D Jinak výše zmíněnou knihu jsme si nakonec koupili všichni tři, tedy Martin, Jirka i já. Martin si k tomu také ještě přikoupil pár dalších vzorků mezi nimiž asi nejvíce vyčníval pěkný brus aragonitu taktéž z Hořence.


   Co se zbytku burzy týče, tak jsem strávil většinu času za stolem a povídal si se všemi, kdo přišli prohodit řeč a to opravdu o všech možných tématech. Probírali jsme lokality, leptání minerálů, přístup k dnešní výuce geologie na školách, ale také více vědecké věci ohledně Českého středohoří (to hlavně s Michalem Filippim :-) ). Na konci burzy jsem měl opět hlasivky v kýblu a ze stolu se nakonec udalo 18 vzorků, což je takový běžný průměr, takže spokojenost. Trošku mě zpětně mrzí, že jsem nepokoupil víc šutrů, ale na druhou stranu se hodně těším na čtení nové knihy, kterou hned dnes večer načnu a něco mi říká, že těch 600 stran mi na nějakou dobu vystačí… :-)
burza

Můj jediný zakoupený minerál na této burze - klasický krystal vínově žlutého aragonitu (Hořenec u Bíliny). Velikost vzorku 50 mm. Rok nálezu 1993. Zakoupeno za 100 Kč od Michala Filippiho.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©