minj
Lokality

 Mineralogie 

Jezerní hora u Klášterce nad Ohří
(den konání 13.8. 2022)

jezernihora
Aktuální podoba lokality.


   Jelikož se v blízké době na kameny asi nějakou dobu z různých důvodů nepodívám (počítám tak měsíc), tak jsem si řekl, že dnes využiji jediného volné dne a někam vyrazím. Martin a Jirka M. nemohli, ale mohl Jirka T., tak jsme se domluvili na společné akci. Pro mě byla tato výprava navíc důležitá i z toho důvodu, že se jednalo o mou celkově 600. výpravu za šutry vůbec, a tak jsem doufal, že budu mít na co vzpomínat. :-) Domluvil jsem si předání nějaký vzorků v Klášterci nad Ohří, takže jsme lokalitu volili v okolí Klášterce. První co mě napadlo byla samozřejmě Jezerní hora a tamní thomsonity. Poprvé a zatím naposledy jsem na této lokalitě byl v roce 2019 a od té doby se na ní chci vrátit. Po třech letech to tedy konečně dnes vyšlo.
thomsonit
Jeden z vypaběrkovaných vzorků thomsonitu.


Poměrně pěkná ukázka thomsonitu na vulkanitu (Jezerní hora u Klášterce nad Ohří). Velikost vzorku 78 mm.
   Ráno jsme se tedy zastavili v Klášterci, předali vzorky a nakoupili si svačiny a už jsme byli pod kopcem. Měl jsem v hlavě uloženou cestu k lokalitě, která jak se později ukázalo, byla včetně hledání lokality v roce 2019. Tedy šli jsme zbytečně po svahu a lokalitu hledali stejně jako v roce 2019. Než mi to došlo, tak jsme takto ztratili cca půl hodiny. Každopádně lokalitu jsme nakonec našli a mohli začít sbírat. Lokalita se v podstatě po třech letech téměř nezměnila. Trocha práce zde vidět byla, ale moc jí nebylo, za což jistě může naprosto šílená houževnatost místní vulkanické horniny.


   Dle geologické mapy se jedná o foidit (nerozlišený, bezolivenický), přičemž samotná lokalita tvoří zvláštní brekcii, v jejíchž trhlinách a dutinách vykrystalizovaly minerály. Jedná se především o pěkné krystaly thomsonitu (až do 7 mm), ale dále také třeba kalcit či phillipsit. Hlavní minerál, který jsme ale chtěli najít byl thomsonit v nějaké pěkné ukázce. Díky houževnatosti horniny se spíš vyplatí na této lokalitě projít suť a trochu paběrkovat. Často se v suti najdou pěkné vzorky. Kdo chce ale sbírkové ukázky, tak musí do výchozu. I to jsme zkusili a asi po hodině jsme to vzdali. Hornina je opravdu hodně odolná a i přes několik odlomených kusů jsme nenašli nic co by za tu námahu stálo.
thomsonit
Krystaly thomsonitu - velikost krystalů 5 mm.


thomsonit
Nejlepší ukázka thomsonitu, která se mi toho dne povedla
(Jezerní hora u Klášterce nad Ohří).
Velikost vzorku 66 mm. .
   Proto jsme asi po hodině a půl zabalili pár nalezených vzorků a vydali jsme se zpět k autu. Lokalita by jistě nějaké pěkné vzorky poskytla, ale jak Jirka, tak já jsme dnes neměli úplně náladu na nějakou větší práci a spíš jsme chtěli nějakou oddychovou lokalitu. Proto jsme následně zamířili na úplně jiný typ lokality o řádný kus dál, ale o té již na stránkách psát nebudu, jelikož bych danou lokalitu nerad propálil. Ve zkratce jsme si ale splnili dnešní představu a po dobu asi 3 hodin strávených na lokalitě jsme si v klídku našli mnoho krásných nálezů. Takže rozhodně mám na co vzpomínat z mé 600. výpravy na šutry (ale sem to zatím napsat nemohu).


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Thomsonit
FOTO 2 = Krystaly thomsonitu v dutinkách vulkanické brekcie
FOTO 3 = Thomsonit
FOTO 4 = Krystaly thomsonitu v dutině vulkanické brekcie
FOTO 5 = Poměrně pěkná ukázka thomsonitu na vulkanitu
FOTO 6 = Nejlepší ukázka thomsonitu, která se mi toho dne povedla




Jakub Mysliveček ©