minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Mineralogická burza KD Příbram (jaro 22)
(den konání 23.4. 2022)

burza

Burza se konala v kulturním domě v Příbrami.


   Kde bych s dnešní reportáží začal? No možná tím, že s dnešní burzou v Příbrami jsme se už konečně trefili do té správné příbramské burzy. :-D Burza před měsícem byla sice zajímavá, ale popravdě jsem si na ní nekoupil ani jeden vzorek, jelikož prostě nebylo co kupovat, aniž bych se nezrujnoval. Dnes už jsme s Martinem zamířili na tu správnou burzu plnou sběratelsky zajímavých vzorků i místy za poměrně dobré ceny. Na burzu jsme se dostali až krátce před osmou hodinou, ale na druhou stranu se dalo zaparkovat přímo u vchodu a vyložit vzorky. Pavel Škácha má burzu dobře organizovanou, takže jsme hned věděli kam jít a stoly jsme hned našli. Počet stolů také seděl s tím, kolik jsme nahlásili v přihlášce (což poslední dobou nebývá úplně standartem, jak jsme si již všimli). 
burza

Hlavní sál, kde byl asi největší šrumec.



Stůl pana Zemana s klasickými ukázkami minerálů z území Československa. Zde vždy zbystřím...
      Své stoly jsme měli připraveny rychle. Jen tedy jsme nemohli být umístěni vedle sebe, což byl celkem problém, jelikož jsme si nemohli pohlídat vzorky a jít se bez problému projít. Hlavně díky tomu jsem se šel po burze podívat až teprve krátce před koncem ve čtvrt na dvě. Co se týče mé nabídky, tak byla klasická – tedy zeolity a další minerály z Českého středohoří, všechno možné z východních Krušných hor a Podkrušnohoří a sem tam doplněné dalšími lokalitami z ČR. Valná většina vzorků byla opět z mých vlastních sběrů a přebytků. 


   Po prodejní stránce to sice asi až do jedenácté hodiny nevypadalo moc dobře (jakože bych si ani nevydělal na stoly s naftou), ale to se poté naštěstí změnilo. A jelikož jsem si i něco vydělal, tak jsem si mohl dovolit i nějaké ty vzorky pořídit. Jenže jak jsem již psal výše – vydal jsem se po burze až dost pozdě kdy byla většina dobrých kamenů dávno pryč. Přesto se vždy i takto pozdě dá něco sehnat. Chtěl jsem sehnat především nějaké vzorky na doplnění školní sbírky, což se mi nakonec povedlo. Jelikož už dost lidí balilo, tak jsem nestihl ani projít všechny stoly. 
burza

U tohoto stolu bylo třeba zbystřit, jelikož v drobných krabičkách byla spousta zajímavých minerálů.


burza

Pohled do speciálního "black-boxu" s UV aktivními minerály, který na burzu přivezl kamarád Lukáš Gubanec.
   Přesto jsem se zastavil například u pana Zemana z Jičína, kde mě hned zaujal vzorek křemene až křišťálu z klasické slovenské lokality Banská Belá. Vzorek bohatých krystalů stál pouhých 300 Kč, takže jsem si jej koupil do sbírky. Dále mě zaujaly polské minerály (především pěkné baryty na křemenech či hezké krystalované soli), ale víte, jak to je s polskými minerály… Člověk nikdy neví, co je pravé a co syntetika či nějak upravované. Navíc svět prostě až na výjimky nesbírám. Hned vedlejší stůl byl ale už zajímavější. Byly zde samé plastové krabičky plné zajímavých minerálů včetně těch systémových. 


   Chvíli jsem se zde probíral vzorky a nakonec jsem si nic nevzal. Až doma jsem pak samozřejmě na fotkách našel několik zajímavých vzorků, které bych hned bral do školní sbírky, ale třeba i pro sebe do sbírky. Tak třeba příště… Další stůl, který mě zaujal byl Zdeňka Dvořáka. Zde je třeba vždy zpozornit, jelikož člověk tu vždy nějakou zajímavost najde. Dnes mě zaujaly pěkné malé ukázky markazitu z dolu Bílina a jeden jsem si za 70 Kč vzal pro své studenty, respektive na doplnění školní sbírky. Pak už ale pomalu všichni začínali balit a já neměl proběhnutou ani třetinu burzy. 
burza

Má nabídka vzorků se jako vždy sestávala především z přebytků získaných vlastním sběrem a to od nás z Českého středohoří, Krušných hor, ale i odjinud z ČR.


galenit

Galenit na sfaleritu pořízený do školní sbírky (Polsko - Olkusz). Velikost vzorku 41 mm. Zakoupeno od M. Filippiho za 80 Kč.
   Takže jsem rychle proběhl vstupní halu, kde mě ale nic nezaujalo a zadní místnost, kde byly třeba zajímavé leštěné Halže. Bohužel tyto vzorky byly bez cenovek a popravdě tam kde nejsou cedulky, tak to mě nezajímá, jelikož prodejce má být jasně transparentní. Určitě nemám chuť ptát se na každý kámen kolik stojí. No a pak už jsem se jen zastavil u Michala Filippiho, kde se zastavím vždycky když je Michal na burze.  Má totiž hezké vzorky za pěkné ceny, takže jsem si zde opět vzal jednu ukázku na doplnění školní sbírky a to hezký krystalovaný galenit na sfaleritu z Polska za 80 Kč. 


   Původně jsem pro své studenty vzal také drúzku křemene s pyrity a chalkopyrity z Banské Štiavnice za 200 Kč, jenže když jsem se pak doma na vzorek díval, tak je mi jasné, že by se mi vrátil poškozený, takže si jej raději nechám a budu muset sehnat nějaký bytelnější chalkopyrit. :-) No a tím jsem s nakupováním skončil, jelikož už byla půlka stolů sbalená. Měl jsem ještě v plánu pořídit do školní sbírky nějaký pěkný větší xenolit peridotitu s olivíny ze Smrčí, ale bohužel mě někdo u vedlejšího stolu předběhl.
markazit

 Markazit určený pro doplnění školní sbírky (důl Bílina). Velikost vzorku 39 mm. Zakoupeno od Z. Dvořáka za 70 Kč.


stiavnice

 Drúzka křemene s krystaly pyritu, galenitu a chalkopyritu (Banská Štiavnice). Velikost vzorku 79 mm. Zakoupeno od M. Filippiho za 200 Kč.
   Ještě jsem se ale stihl zastavit u kamaráda Lukáše Gubance, který je známý díky své „úchylce“ na UV aktivní minerály. Nahlédl jsem do jeho „Black-boxu“, který sám vytvořil a kde se může kdokoliv podívat na krásu minerálů v UV světle. Je to prostě věc na kterou spoustu sběratelů moc nemyslí a přitom je to estetická paráda. Jen tedy UV světlo není úplně zdravé pro lidský organismus a je třeba s ním správně pracovat.


   Sečteno podtrženo byla burza velmi pěkná. Škoda že jsme nemohli být s Martinem vedle sebe, abychom si mohli pohlídat stoly, ale nedalo se nic dělat. Příští rok se určitě zase rádi zúčastníme a organizátorovi Pavlovi Škáchovi patří velký dík za to, že tuto burzu organizuje. Jen by to možná chtělo méně šmuků, ale na druhou stranu na burzu přijde spousta návštěvníků jen kvůli těmto věcem, což bylo dobře vidět podle návštěvnosti stolů s těmito podivnostmi. 
kremen

 Vzorek křemene až křišťálu (Banská Belá). Velikost vzorku 103 mm. Zakoupeno od p. Zemana za 300 Kč.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených vzorků)




Jakub Mysliveček ©