minj
Lokality

 Mineralogická  burza

19. ročník amatérské burzy minerálů v Praze Strašnicích
(den konání 10.2. 2024)

burza

Vchod na burzu.


   Strašnická burza je pro mě něco jako takové symbolické zahájení nového sběratelského roku. Představovat tuto amatérskou burzu už asi nemá moc smysl, jelikož jsem ji na stránkách v minulosti již popisoval mnohokrát. Ve zkratce by se to dalo shrnout takto: Asi nejlepší amatérská burza v ČR bez korálků, barvených achátů a podobných šmuků všeho druhu. Díky omezení na počet stolů pro prodejce na maximálně 2 stoly je zde také velmi bohatá nabídka (logicky díky tomu dorazí více vystavovatelů a každý má něco jiného). Letos se konal již 19. ročník.
burza

Naše (Martinovi a mé) stoly.Krásný kousek antimonitu z Kremnice u Petra Černého.
   Samozřejmě jsme s Martinem nemohli chybět jako vystavovatelé. Naše nabídka byla opět stejná jako vždy. Martin tentokrát opět vytáhl nějaké nové kousky z již zavedených lokalit a já vytáhl opět to samé co na podzimní burzu v Příbrami a prosincovou burzu na Smíchově, samozřejmě doplněné o různé vzorky z daných lokalit, které se na předchozích burzách udaly. K tomu jsem ještě přibral jednu novou bedýnku, kde jsem měl především nějaké pro mě nové leštěnky z Krušných hor, především Pavlov.


   Dal jsem si ale na dnešek zákaz nakupovat, jelikož na poslední burze jsem se trošku plácnul přes kapsu a tak bylo třeba zase naplnit „burzovní peněženku“ na nějaké ty budoucí nákupy. Je to ale škoda, jelikož na burze jsem viděl dost pěkných vzorků, které by se hodily do sbírky, ale co se dá dělat – člověk musí znát své hranice. Navíc jsem doma konečně probral všechny své šutry, vyřadil si ty do sbírky a zbytek chci kompletně dát pryč, abych tu sbírku trochu ukočíroval, co se množství týče. Přesto jsem na burze jeden vzorek koupil, ale o tom až později.
natrolit

Zaujala mě tato pěkná "dvojdutina"  natrolitu z Malšovic tuším za 1200 Kč u pana Majera.


ametyst

 Neznám cenu tohoto vzorku ametystu z Bochovic, ale předpokládám řády tisíců Kč. Každopádně moc pěkný kousek.
   Ráno jsme s Martinem tedy natahaly bedny se vzorky k našim stolům, které byli tentokrát umístěné v pravé chodbě od vstupu, tedy na druhé straně, než vždy býváme. Já se stihl kolem čtvrt na devět rychle projít po této chodbě. Zaujaly mě tu pěkné drúzy křemenů a ametystů u V. Krtka úplně vzadu v chodbě, které můžete zkouknout v přiložené fotogalerii. Měl tu i pořádné kusy serpentinitů s pyropy z Linhorky. Vedle u pana Majera jsem si pak vyfotil pěknou dutinu s bílým natrolitem z Malšovic, tuším, že ji měl za 1200 Kč. A o kousek dál mě ještě zaujal stůl se vzorky z Markovic a samozřejmě stůl Petra Černého s pěknými klasikami z Příbrami a Kremnice, ale prostě dal jsem si zákaz, takže jsem nepokoupil nic.


   Pak už jsem se až do půl druhé nedostal od stolu. Martin ale nakupovat byl a nevím kolik toho vlastně pokoupil, ale ukazoval mi moc pěkný vzorek thomsonitu z jedné lokality u Cvikova, kde jsme zatím ještě nebyli a která nás díky tamním vzorkům celkem zaujala. Na burze jsem hlavně pokecal zase s hromadou lidí a v podstatě jsem se nezastavil. Hlavně se mě lidé chodili ptát na exkurze, jelikož se jaksi rozkřiklo, že je letos pravděpodobně opět obnovím (a obnovil :-) ). sadrovec

Úžasná růžice sádrovce z dolu Rudna u Polkowic v Polsku. Cena byla 2000 Kč.


albit

Pořádný (cca 20 cm velký) krystal mikroklinu z Polska.
   Kolem půl druhé jsem si ale řekl, že by bylo dobré jít se po burze ještě projít, aby do této reportáže vůbec bylo co dát. Takže jsem si vzal foťák a vyrazil. Burza je oficiálně do dvou hodin a už v těch půl druhé mě zarazilo, že především ve třídách už byla cca polovina (ale i méně) vystavovatelů. Myslím, že není nic strašného tu vydržet do dvou hodin (na rozdíl třeba od Pardubic, kde je vyžadováno být do 17:00) a někteří návštěvníci burzy, které jsem po cestě potkával dost nadávali, že si zaplatili vstup na poloprázdnou burzu. Já pokecal s pár známými, pofotil co mě zaujalo a pak se vrátil kolem druhé zpět sbalit si kameny a jet.


   Ale pojďme se podívat na to, co mě na poloprázdné burze zaujalo, jelikož jak jsem psal výše – určitě bylo co kupovat. Na místech, kde normálně býváme, jsem narazil na pana S. Horského ze Slovenska a právě slovenské minerály mě tu velice zaujaly. Hlavně se mi líbil baryt z Rožnavy, ale byl za 1200 Kč a já měl velké dilema, jestli si ho koupit nebo ne. Nakonec jsem si udělal aspoň fotku cedulky s kontaktem a možná se pánvi ozvu. Na stole měl ale i další pěkné slovenské minerály. burza

U dalšího polského vystavovatele se dalo pořídit pěkné Bulharsko.


baryt

Tenhle vzorek mě dostal - baryt v limonitu z Rožňavy. Vzorek stál 1200 Kč a já si ho nevzal, protože jsem měl zákaz! Ale mrzí mě to do teď.
   Hned vedle byl pán se vzorky především ze světa. Zde mě zaujalo, že pán zrovna balil vzorek boulangiritu tuším z Bulharska. Popravdě si nedokážu představit tyhle vzorky vozit na burzu – každý transport vzorek tvořený velmi jemnými jehlicovitými krystaly připomínající vlasy musí alespoň trochu poškodit. Úplně jsem zapomněl zmínit vzorky polského vystavovatele, který zde měl pěkně vystavené sádrovce, hality a další minerály z Polska. Mezi nimi také krásný velký krystal albitu.


   V poloprázdných třídách mě pak zaujala nabídka pána s pěknými vzorky klasických sulfidů (hlavně galenitu) z Příbrami. Kromě toho tu měl ale i klasická stříbra či dyskrazity a to kupodivu i za pěkné ceny. Kromě standartní nabídky, kterou vídám na burzách poslední dobou mě zaujala poměrně bohatá nabídka leštěnek z Telnice, taktéž za pěkné ceny a trochu jsem kroutil hlavou nad 3D modely trilobitů, ale vlastně proč né – třeba k výuce geologie na základky se to hodit může (ale dávám přednost pravým fosilkám :-) ). markazit

Pěkná cca 5 cm velká srostlice markazitu tuším z Bíliny u R. Grambličky.


apofylit

Krásná drúza krystalů apofylitu narůstající na růžový natrolit a tomu všemu vévodící krystal kalcitu (Mariánská skála v Ústí nad Labem). Velikost vzorku 99 mm. Zakoupeno za 90 Kč.
   No a v jedné z těchto poloprázdných tříd jsem pak koupil také jediný dnešní vzoreček a to krystal kalcitu narůstající na apofylity a to vše v natrolitové dutině oranžovorůžové barvy z Mariánské skály v Ústí nad Labem. Možná si říkáte, proč kupuju zrovna lokalitu, kterou jsem v minulosti tolik navštěvoval a určitě mám doma tuny vzorků. Důvod je jednoduchý – vzorek byl velmi dobré kvality a byl pouze za 90 Kč! Pán měl na stole více Mariánky, ale vzal jsem si jen tento jeden vzorek a do sbírky nejspíš poputuje, jelikož je opravdu dobrý. Další důvod je to, že se změnily poměry v lomu a teď už tam sběratelé vítáni nejsou, takže se tam už asi nikdy nepodívám.


   Nic dalšího jsem již nekoupil a vzhledem k tomu, že už i poslední vystavovatelé začali krátce před druhou balit, tak jsem se otočil a vydal zpět. S Martinem jsme se pak také pobalili, odtahali kameny do auta a vydali se domů. Burzu jsem si tedy dnes užil spíš jako prodejce než návštěvník co by kupoval, ale jsem spokojený a příště snad už zase pokoupím nějaké ty šutry jak pro sebe, tak třeba pro své studenty. Zapomněl jsem ještě zmínit, že Honza Loun daroval do naší školní sbírky 3 soudečkovité krystalky rubínů ze Sierra Leone. stribro

Velmi zajímavá ukázka stříbra vyrůstající z rudní žíly z Příbrami, která se dala pořídit za 8000 Kč.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)
Jakub Mysliveček ©