minj
Lokality


Řepčice u Litoměřic
(den konání 4.12. 2015)

dutina
Právě nalezená dutina s xx chabazitu.


   V průběhu listopadu jsem se byl na této mé kdysi nejoblíbenější lokalitě pokusně podívat. Nebyl jsem zde více než 2 roky a tak jsem byl zvědavý na stav lokality. Zkrácene se dá říci, že známý mineralogický výkop je zasypán a odepsán. Při pátrání po okolí jsem však vytipovl zajímavé místo ve starém lůmku, kde na mě po malém kopání vypadlo několik dutin se zničenými chabazity. Proto jsem se rozhodl, že to zde někdy pořádně prověřím.
   Začátkem prosince jsme lokalitu za mlžného a studeného dne navštívili se Zuzkou, konečně se navrátivším Martinem a dále Jirkou a Karlem toto místo prověřili. Ze 4 hodinového kopání, kdy Martin nekopal a já jsem se střdal s Karlem jsme vykopali cca 3 dutiny s chabazitem větších přes 5 cm.
dutina
 Jediná lepší dutina s chabazitem, kterou jsem vykopal a odnesl si ji.


Hezká dutina s xx chabazitu až přes 1 cm velkými (Řepčice).
Velikost dutiny 80 mm.
   Samozřejmě nejlepší z nich se rozbila při formátování. Jirka si nakonec nic neodnesl a Martin s Karlem si jeho prasklou dutinu rozdělili. Já si vykopal svou dutinu velkou 8 cm, která po umytí překvapila. Je totiž plná bílých i přes 1 cm velkých x chabazitu.
   Dutiny v tomto místě nejsou kdovíjak běžné, ale vzorek s chabazitem se zde udělat dá. Při kopání jsme též narazili na dutiny s kalcitem, který buď zaplňuje celou dutinu a nebo vytváří povlak stěnách dutiny, na který narůstají chabazity.
   Lokalita je stále nadějná, ale chce to kopat a mít štěstí. Doporučuji návštěvu ve všední zimní den, jelikož přes víkend zde vyhání majitel pozemku.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Dutina, na jejíž stěny narůstá kůra kalcitu, na který nasedají xx chabazitu
FOTO 2Hezká dutina s xx chabazitu až přes 1 cm velkými


Jakub Mysliveček ©