minj
Lokality


Burza Praha - Smíchov
(den konání 13.12. 2015)

burza
Společně s Dominikem u stolů s našimi nabízenými přebytky.


   Vzhledem k faktu, že naše domovská Teplická burza je mi od letoška zapovězena, respektivě zakázána, tak jsem přemýšlel, na jakou burzu bych se letos podíval. Pražská amatérská burza na Smíchově, která se řadí mezi naše menší burzy se zdála být v tomto směru ideální volbou a dal jsem jí jednoznačnou přednost před akcí konanou týden předtím na Holešovicích, kde šlo o velkou komerční záležitost. S Honzou jsme se v září domluvili, že nám zde každému zamluví jeden stůl (tedy sobě, Martinovi, Dominikovi a mně) a že zde nabídneme své přebytky. Já byl samozřejmě natěšen na nové vzorky, které si na burze pořídím a tak jsem se den před burzou již nemohl dočkat až bude ráno. Ráno v šest hodin se mi zase až tak moc z pochopitelných důvodů na burzu nechtělo...
heulandit
 Krystaly heulanditu na ametystu
(Kozákov u Semil).
Velikost vzorku 128 mm.


wulfenit
Wulfenit
(Total Wreck Mine - Arizona USA).
Velikost vzorku 89 mm.
   Pražským MHD, které si jezdí jak se mu zlíbí jsem se nakonec včas dostal společně s kamarádem, kterého jsem potkal při přestupu, na místo konání burzy. Ta se konala jako každý rok ve Stanici přírodovědců na Smíchově v malé, avšak příjemné budově. Zde jsem se našel s Honzou, který mě zavedl do místnosti plné akvárií a terárií, kde jsme měli naše stoly. Byl jsem zde kromě Honzy, který jako jeden z pomocných organizátorů už lítal sem a tam, první z naší party. Připravil jsem si stůl, našeš přišel Dominik a nakonec kolem osmé i Martin se svou přítelkyní Naty. Připravili jsme stoly, vyskládali vzorky a než bylo vše připraveno, už chodili lidi.


   My neměli čas na to se jít podívat po burze a mezitím navíc přišel Petr, Ruda, Přemek a Michal (kamarádi šutráci) se kterými jsem se po dlouhou dobu zakecal. Bohužel i proto mi utekly pěkné vzorky z Báňské Štiavnice, které si návštěvníci burzy rozkoupili do jednoho. Na prohlídku stolů jsme se dostali až někdy kolem deváté hodiny. Nejdříve jsme se pořádně nezorientovali kde co je a tak nám unikla dobrá polovina stolů, které jsme prostě minuli. Martin prahnul po nějakých šutrech ze severu a já zase po něčem zajímavém relativně odkudkoliv z bývalého Československa. 
dlatko
Dlátko na preparaci vzorků.


pumpellyit
Pumpellyit s albitem na křišťálu
(Obří důl 1979).
Velikost vzorku 120 mm.
   Jak Martin, tak já jsme si počas burzy přišli na své. Martin sehnal hezkou ukázku natrolitu z Těchlovic ze 70. let a já mězitím rozfofroval svou týdenní výplatu. Prvním úlovkem byl heulandit na ametystu z Kozákova, který se dnes již v takové kvalitě špatně shání. Sehnal jsem jej u jednoho příjemného pána s malým synem za 150 Kč. Dále jsem koupil i cizinu a to wulfenit z Arizony, po kterém ale již dlouhou dobu toužím a když jsem viděl vzorek a cenu 50 Kč ihned byl můj. Zaujal mě i klasický vzorek jehlicovitého antimonitu z Kremnice u kamaráda Honzy za 600 Kč, který bych si okamžitě vzal, ale bohužel bych jej při cestě domů akorát zničil a tak jsem si musel nachat zajít chuť. 


   Největší radost jsem však měl z pumpellyitu s albitem na křišťálu z Obřího dolu, který sháním již velmi dlouho a sehnal jsem podle mne krásný sbírkový vzorek za 500 Kč. Poslední kámen, který jsem si koupil byl drahý opál pro mojí přítelkyni Zuzku, jehož cenu raději ani nebudu uvádět a vlastně jen díky němu jsem z burzy odcházel celkově v mínusu několika stovek, ale znáte to, co by jsme pro ty ženy neudělali... :) Prodejem jsem si nakonec totiž vydělal dost, abych zaplatil všechny věci, které jsem si koupil (krom toho opálu) a tak jsem byl spokojený. Zapomněl jsem ještě zmínit, že zde jeden pán prodával zajímavé nástroje vhodné k prepraci zkamenělin a některých minerálů, od kterého jsem si koupil jeden z těchto nástrojů z chirurgické oceli za krásných 70 Kč (normálně je toto zboží téměř nesehnatelné). pumpellyit
Detail předchozího vzorku.


opal
Drahý opál (Etiopie).
Velikost vzorku 21 mm, váha 2,15 g.
   Burza se mi tedy velmi líbila. Byla malá, ale to vůbec nevadilo a celkový počet návštěvníků byl něco málo přes 300, což vzhledem k malým prostorám bylo akorát. Jen mne trochu zamrzelo, že o severočeké zeolity především z Mariánské skály nebo Dobranky nebyl moc velký zájem a tak jsem se s těmi jehličkatými věcmi musel táhnout zase domů (nic se jim nestalo :) ). Kluci z burzy zase tak nadšeni nebyli, tak uvidíme co za měsíc ve Strašnicích. :)


FOTO = Burza
FOTO 1Wulfenit
FOTO 2Krystaly heulanditu na ametystu
FOTO 3Pumpellyit s albitem na křišťálu
FOTO 4Drahý opál
FOTO 5Dlátko na preparaci vzorků
Jakub Mysliveček ©