minj
Lokality


Moravice
(den konání 12.8. 2015)

louky
Pohled na oblast severně od usedlosti.


   Druhá letošní výprava na Moravici. Tentokrát jsem nechtěl sázet na průzkumy a raději jsem si zašel na místa, kde vím, že se v minulosti našly hezké vzorky. Přesto jsem poodešel o kus dál a pokoušel se chvíli najít nějakou starou ještě nepřekopanou hromadnici. A opravdu se mi to podařilo. Nalezená hromadnice byla krásně porostlá mechem, takže nebylo téměř vidět, že se jedná o hromadu kamení, ale rostly na ní cca metr a půl velké kopřivy. 
kremen
A tohle jsem hledal - křemen s lištami kyanitu.


kyanit
Velký vzorek kyanitu (Moravice). Velikost vzorku 143 mm.
   Vzal jsem si tedy rukavice, zahrál si trochu na zahradníka a kopřivy vytrhal. Poté jsem začal přehrabovat haldu a opravdu se po chvíli objevily první křemeny s lištami kyanitu a občas sillimanitem. Křemenů jsem vyhrabal dost, ale při jejich rozbíjení jsem zjistil, že ani jeden z nich v sobě nemá takový kyanit jaký jsem chtěl najít. Haldu jsem tedy zahrábl a přesunul se o kus dál na místo, kde jsem před třemi lety kyanity nacházel. Zde jsem však žádné další hromadnice nenašel a tak jsem se pomalu vracel k autu a cestou jsem se ještě zastavil na místě, kde se vždy něco najde.


   A ani letos mne toto místo uprostřed luk kolem staré cesty nezklamalo. Objevil jsem malou hromadku křemenů, které předemnou ještě nikdo nerozbíjel a na kterých byly vidět modré lišty kyanitu. Několik vzorků jsem takto získal, ale opět to nebyla žádná hitparáda. Jeden menší vzorek má ale hezky modou lištu a do sbírky si ho nejspíš zařadím, přestože se nedá srovnat s nálezy z let 2012 a 2013. Za poslední dobu je to ale asi nejlepší vzorek.
   Z místa mě nakonec vyhnalo přibližující se stádo krav a já se navíc musel ještě učit na ztřejší písemku, takže jsem zamířil k autu a jel domů.
kyanit
Hezký vzorek sytě modrého kyanitu (Moravice). Velikost vzorku 86 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Kyanit v křemeni
FOTO 2 = Kyanit v křemeni
FOTO 3 =
Velký vzorek kyanitu
FOTO 4 = Hezký vzorek sytě modrého kyanitu
Jakub Mysliveček ©