minj
Lokality


Jeníkov u Duchcova
(den konání 13.3. 2015)

jenikov
Východní křemencová stěna.


   Byl pátek trináctého, teplota se držela kolem nuly, venku foukal nevlídný severní vítr a do toho všeho v noci pršelo, takže bylo vše mokré. Psa by ven nevyhnal a my jsme vyráželi na šutry. Měli jsme jet ve třech, ale Dominik nejel, protože se mu do toho počasí nechtělo, takže jsme jeli jen klasicky Martin a já. Cestou jsme se ještě stavili v železářství pro nějaké nové nářadí a už jsme jeli směr Jeníkov. Naposledy jsme zde totiž nechali odkrytou pěknou poměrně dobře dobyvatelnou puklinu s baryty v křemenci a tak jsme ji chtěli dnes dovykopat. 
baryt
Dvojice krystalů barytu na křemenci (Jeníkov u Duchcova).
Velikost vzorku 78 mm.


Pod křemenovými stěnami se často objevují takovéto poškozené drúzy barytu.
   Ihned po příjezdu na lokalitu se ukázalo, že Norové mají navzdoru našemu velmi drahému meteorologickému sstému Aladin mnodem lepší předpovědi počasí a tak se ukázala polojasná obloha, oteplilo se a hned bylo příjemněji.
   Minule jsem si při odchodu uvědomil, že jsme vlastně nikdy pořádně neprošli horní část lomu a jelikož jsme měli dost času, tak jsme se vydali na průzkum 2. křemencové etáže. Doteď jsem měl za to, že baryty jsou především ve spodní části lomu, ale přesvědčili jsme se o tom, že i v horní části je puklin s baryty požehnaně. Vzorky odsud sice nejsou tak pěkné jako ty z větších hloubek a převažuje zde spíše oranžový baryt nad tmavězeleným (radio)barytem, ale i tak je dobré vědět, že až stouající hladina zaplaví spodní patra, tak bude stále možné získat typické místní baryty.


   Po tomto průzkumu a získání pár poměrně hezkých vzorků jsme již zamířili níže za otevřenou barytovou puklinou. Cestou jsme se ještě pokusili najít žraločí zuby, ale opět nic. Aspoň nějaké ty pyrity deště vymyly, takže nějaký výsledek to naše plazení po čtyřech mělo.
   Při příchodu ke křemencovým stěnám jsem si všiml, že na místě, kde minule kopal Přemek nejspíš někdo od té doby kopnul a nechal ve stěně zajímavé oranžové baryty. Martin si je vzal vzal na starost a já pokračoval o kus dál v dobývání (radio)barytů. V Jeníkově je důležité puklinu s krystaly obkopat, aby se krystaly neponičili a kameny s krystaly vyndávat až jako poslední. Začal jsem tedy odkopávat velké křemencové bloky z boku a při tom jsem náhodou narazil na další puklinu s krystaly. Tato tvořila však poměrně širokou dutinu s většími krystaly do 3 cm.
baryt
Drúza krystalů barytu (Jeníkov u Duchcova). Velikost vzorku 80 mm.


radiobaryt
Velmi pěkná ukázka (radio)barytu na křemenci (Jeníkov u Duchcova). Velikost vzorku 221 mm.
   Martin mi po vybrání oranžových barytů přišel s tou nově otevřenou puklinou pomoct a tak jsme během hodinky a půl práce vydobyli velké množství vzorků. Všechny byly zanešeny rezavým jílem, ze kterého místy vyčuhovaly krystaly a nechávali tušit krásné vzorky.
   Z lokality jsme odcházeli před čtvrtou hodinou a tentokrát jsem měl vážné obavy o svoje záda zatížené narvaným batohem. Ten jsem navíc vyrovnával asi 30ti kily vzorků v kbelíku, který jsem pro jistotu nesl oběma rukama, aby se úchyt neutrhl. Počasí se zkazilo až při odjezdu a po umytí vzorků mohu jen říct, že takový pátek třináctého by mohl klidně být častěji. :)


FOTO = Lokalita
FOTO 1Vysrážené sole / sádrovec
FOTO 2 = Dvojice krystalů barytu na křemenci
FOTO 3(Radio)baryt na křemenci
FOTO 4Drúza krystalů barytu
FOTO 5
(Radio)baryt na křemenci
FOTO 6Velký vzorek (radio)baryt na křemenci
FOTO 7Velký vzorek (radio)barytu na křemenci
FOTO 8Velmi pěkná ukázka (radio)barytu na křemenci
Jakub Mysliveček ©