minj
Lokality


Vestřev u Hostinného, Horka u Staré Paky
(den konání 24.10. 2015)

vestrev
Rybníček jako pozůstatek po těžbě granátů.


SBĚR MINERÁLŮ JE ZDE BOHUŽEL NOVĚ ZAKÁZÁN (2017)! KOLEM POTOKA JSOU NOVĚ ZÁKAZOVÉ CEDULE OHLEDNĚ SBĚRU MINERÁLŮ A NÁVŠTĚVU LOKALITY TAK NEMOHU DOPORUČIT!

   Čtvrteční vltavíny byly fajn a já se bál, že jsem vystřílel své šutrácké štěstí na zbytek roku. Proto jsem dnes ani moc nečekal, že objevím něco zajímavého, ale věřil jsem, že alespoň Zuzka si něco hezkého najde. A kam jsme jeli? Využili jsme hezkého počasí a vyrazili směr podkrkonoší. Už rok totiž máme v plánu zajít si zde na pole a pokusit se najít nějaké hezké acháty. Jenže jsme měli ještě jeden nesplněný plán tohoto roku a velmi rychle se blíží doba, kdy by byl neproveditelný. Mluvím o rýžovaní pyropů, které si Zuzka velice zamilovala. 
pyropy
 Pyropy (Vestřev u Hostinného). Velikost největšího zrna 4 mm.


mineraly
Pyropy i zlatinky na jedné pánvi nejsou na většině lokalit běžné.
   Po obědě v Horce u Staré Paky jsme tedy zamířili na lokalitu Vestřev nedaleko Hostinného, kde se dříve průmyslově těžili pyropy a dnes je lokalita zrekultivována. Přesto zde v místním regulovaném potoce, lze narýžovat pyropy Možná se divíte proč nepoužívám spojení Český granát, ale jsem přesvětčen (a dnešní výprava mě v tom jen utvrdila), že ty opravdové pyropy, které se dají nazvat Českými granáty se nacházejí pouze u nás v Českém středohoří, jelikož místní granáty za nimi kvalitou, především tedy průhledností, silně pokulhávají.


   My dorazili k místnímu potoku kolem třetí hodiny a nakonec jsme zde strávili hodinu a čtvrt. Sluníčko nám příjemně svítilo a hřálo, ale voda byla ledová, což by člověk neřekl na konci října. :) Přesto jsme dokázali každý narýžovat asi tři desítky pyropů s největšími zrny velkými 4 mm. Větší štěstí na granáty měla Zuzka. Jenže když na své pánvi objevila zlatinku, tak já naprosto přestal rýžovat granáty a jel jsem pouze zlato. A opravdu se mi na 3 rychlé pánve (klasická nejmenší Garrettka) podařilo vyrýžovat 7 malých zlatinek do 1 mm. Řekl bych slušný výsledek. Navíc se zde mezi těžkými minerály schovává také množství zajímavých věcí a tak mne zajímá co vše vyrýžuji. Jen si sem zajedeme někdy až bude tepleji. :)

horka
Pole s acháty bylo sklizené, ale nebylo zorané.


achat
Šedý achát (Horka u Staré Paky). Velikost vzorku 61 mm.
   Druhou lokalitou byly ty slíbené acháty. Vsadil jsem na známou lokalitu Horka u Staré Paky, kde jsme ale zjistili, že je sice sklizeno, ale ještě se neorlo. Měli jsme ale málo času, jelikož za hodinu měla být tma a tak jsme sbírali již zde. No co vám budu povídat, nálezy byly slabé a jednalo se především o klasické čisté chalcedony. Objevilo se však i pár kusů, které by mohli být místními typickými žlutými acháty a které si necháme říznout. Mě se nakonec již za šera povedl nález hezkého šedého chalcedonového achátu.
   Z pole jsme odjížděli téměř za tmy. Dnešní výletní šutrování bylo příjemné a hlavně jsem byl rád, že mne doprovázela Zuzka. :) A jak jsem poté oznámil při příjezdu domů: "Našli jsme pouze granáty, zlato a acháty." :D


VIDEO = Vestřev u Hostinného (24.10. 2015)
FOTO = Lokalita Vestřev u Hostinného
FOTO 1Pyropy
FOTO 2Další těžké minerály, převážně magnetit, rutil a také antropogenní materiál jako strusky
FOTO 3Zlatinky

FOTO = Lokalita Horka u Staré Paky
FOTO 1Jaspis v melafýru
FOTO 2Karneol
FOTO 3Chalcedon
FOTO 4Žlutý achát, který nechám říznout
FOTO 5Krystal křemene
FOTO 6Šedý achát




Jakub Mysliveček ©