minj
Lokality


Moravice
(den konání 9.8. 2015)

rybnik
Pohled od rybníka k samotě Moravice - zde musí kyanity také být.


   První lokalitou při mé letošní návštěvě Lipenska byla  má oblíbená Moravice. Dnešní návštěva byla již 14 a já jsem od konce roku 2013 žádný pěkný kyanit nenašel, takže jsem dnes chtěl udělat vše pro nějaký dobrý nález.
   No jo ale ihned po mém příjezdu na lokalitu se objevili bouřkové mraky. Doufal jsem že mne nechytne liják a pokračoval dál.
sillimanit
Sillimanit s biotitem (Moravice). Velikost vzorku 91 mm.


kyanit
Kyanit v křemeni (Moravice).
Velikost vzorku 78 mm.
   Hned na kraji lesa jsem našel první zarostlou haldičku plnou křemenů a ihned jsem ji prozkoumal. Přestože jsem byl v oblasti výskytu  místních minerálů a kameny musely být z pole, které se dříve rozkladálo blíže k samotě Moravice, tak se neobjevil žádný nález ani jedné z forem Al2SiO5. Řekl jsem si, že nebudu ztrácet čas a šel jsem dál. Čím jižněji jsem šel tím více křemenů přibývalo. Některé z nich byly také porozbíjené od sběratelů, takže kyanity zde musely být, ale já jsem nenašel žádný.


   Nakonec se zadařilo na velké hromadnici, kde bylo spoustu křemnů zarostlých pod vysokou trávou. Na jednom takovém kameni jsem si všiml lišt kyanitu do 8 cm. Po rozbití kamene ale přišlo další zklamání, jelikož vzorky nebyly moc hezké. Přesto jsem je vzal a hned ten den je později udal dětem (moje nebyly :D ). Začalo krápat a já byl relativně blízko auta, tak jsem si sbalil batoh a rychle zamířil k autu. Nakonec jsem tedy nezmokl, ale žádný lepší nález jsem nenašel. Uvidíme jestli se sem ještě letos podívám a zda-li se příště něco najde.
potok
Železem zbarvený pramen, který o kus výš protéká starou železnou trubkou.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Sillimanit s biotitem
FOTO 2Kyanit v křemeni
Jakub Mysliveček ©