minj
Lokality


Loučná pod Klínovcem, Ametystová Halže
(den konání 31.10. 2015)

loucna
Obec Loučná pod Klínovcem s německou stranou.


   Čtvrteční výprava do Krupky nevyšla, ale jelikož mělo být o víkendu hezky řekl jsem si, že Zuzce vynahradím absenci nálezu ametystu z minulého týdne, kdy jsme byli v podkrkonoší (reportáž zde) a tak že ji vezmu do Krušných hor na Ametystovou Halži, kde se dají najít hezké ametysty i bez kopání. Navíc se sem chci již od léta podívat, kdy jsme zde byly s klukama na letní šutrácké expedici a hodně jsme mluvili o Loučné, ale nakonec jsme místo Loučné jeli do Kovářské hledat haldu s fluority. A tak jsem dal dohromdy dnešní plán se začátkem v Loučné a následným přejezdem na ametysty.
pseudoleucity
 Právě nalezené tři krystaly pseudoleucitu v hornině.


pseudoleucit
Pseudoleucit
(Loučná pod Klínovcem).
Velikost vzorku 34 mm.
   První lokalita Loučná pod Klínovcem je světově známou lokalitou leucitu, tedy abych byl přesný pseudoleucitu. Jedná se vlastně o pseudomorfózy směsi živců a slíd po původních krystalech leucitů, které zde vykrystalizovaly v lávovém proudu a následnými procesy byla hmota vlastních leucitů nahražena. Vznikly ale dokonalé výlitky po leucitech se zachovalými původními krystalovými tvary a těmto dokonalým výlitkům říkáme pseudomorfózy. 


   Do Loučné jsme za krásného slunečného počasí dorazili asi v půl druhé. Už u auta jsme potkali další mladý pár sběratelů, kteří měli namířeno též na pseudoleucity. Já byl na lokalitě poprvé, ale díky nedávné medializaci lokaltiy jsem věděl kam mám jít. A očekávání mě nezklamalo. Lokalita byla vyzobána do posledního kloudného pseudoleucitu. Tak to bohužel dopadá, při příliš velké popularizaci malé lokality, ale vzhledem k tomu, že lokalita brzy zanikne díky stavbě domů je spíše dobře, že se zachrání co nejvíce vzorků, které se pak dostanou mezi sběratele na burzách.
halze
Nové kopání mezi starými pinkami na Ametystové Halži.


ametyst
Větší drúza ametystu
(Halže - ametystová).
Velikost vzorku 125 mm.
   Dlouho jsme nemohli nic nalézt a Zuzka to nakonec vzdala a hrála si se psem. Já se ale nevzdával, jelikož jsem toužil po hezké klasické ukázce pseudoleucitu. No a tak jsem po notné chvíli přivykl na maskované krystaly pseudoleucitů pod hlínou a začal si skládat hromádku nálezů. Za hodinku a půl jsem udělal hezkou hromadu vzorků a doufal jsem, že po umytí z nich vylezou krásné ukázky pseudoleucitů. Bohužel doma po umytí jsem zjistil, že jsem si nabral téměř výhradně ošklivé korodované krystaly a 90% přivezených vzorků jsem vyházel. V blízké době si ale na lokalitu chci ještě jednou zajet a příště budu sbírat jen vzorky s krystaly zbarvenými dorezava. Ty jsou totiž krásné a přesně po takových toužím.


   Druhou lokalitou byla Ametystová Halže, kde jsem byl poprvé v již výše vzpomínané letní expedici do Krušných hor s klukama začátkem srpna. Od minule zde nic nezměnilo kromě jedné nové díry, za kterou je pořádný "odval" materiálu z díry ze kterého díky dešti vypršeli zajímavé ukázky křemenů a ametystu. Zde jsme převracováním a roztloukáním kamenů strávili asi hodinu, za kterou jsme našli několik hezkých ukázek ametystů. Bohužel zdejší krystaly jsou velmi často znehodnoceny povlakem limonitu. Uvidíme co se bude dát vyleptat a pokud by se podařilo vrstvy limonitu odleptat vylezly by z toho moc hezké vzorky.
   Krušné hory jsou krásné a to nejen mineralogicky. Myslím, že se jejich vzdálenější částo západně od Krupky budeme muset věnovat více. :)
ametyst
Drúza ametystu (Halže - ametystová). Velikost vzorku 113 mm.FOTO = Lokalita Loučná pod Klínovcem
FOTO 1Srostlice pseudoleucitu
FOTO 2Pseudoleucit
FOTO 3Pseudoleucity v hornině
FOTO 4Srostlice pseudoleucitů na hornině
FOTO 5Krystal pseudoleucitu
FOTO 6Srostlice pseudoleucit
FOTO 7Pseudoleucit

FOTO = Lokalita Ametystová Halže
FOTO 1Křemen
FOTO 2Ametyst
FOTO 3Drúza ametystu
FOTO 4Ametyst
FOTO 5Ametyst
FOTO 6Drúzka ametystu
FOTO 7Větší drúza ametystu
Jakub Mysliveček ©