minj
Lokality


Dolní Třebonín, Korosecký Dvůr, Koroseky
(den konání 22.10. 2015)

trebonin
Pole se sporadickým výskytem vltavínů u Dolního Třebonína.


   Nějak se stalo, že jsme s Dominikem dostali do jižních Čech a to přío v průběhu podzimní vltavínové sezóny. Navíc předchozí dva dny pršelo, takže pole byla krásně omytá. Takové příznivé podmínky jsem zatím nikdy na vltavínech neměl a tak jsem doufal, že se mi tentokrát poštěstí něco hezkého najít. Původní plán byly pole v oblasti Korosecko-vrábečsko, ale po konzultaci s Petrem Třebínem jsme raději zamířili do Dolního Třebonína, jelikož pole u Korosek měla být totálně zdupána. Do Dolního Třebonína jsme dorazili cca v půl desáté a po poli už chodil jeden starý pán. 
vltavin
Jediný nález za 2 hodiny
od D. Třebonína.
Kleplý vltavín 2,9 g, délka 20 mm.


koroseckydvur
Pole u Koroseckého Dvora neskýtalo moc dobré možnosti sběru.
   Dolní Třebonín patří k těm polím s vltavíny, kde je nálezů málo a nálezy jsou spíše o tom, jak velká část pole se projde. Právě proto že je to zde na vltavíny chudé sem chodí málo lidí a tak se zde i v průběhu sezóny dají najít místa bez jedné stopy vedle druhé. Přesně takovou lokalitu jsme potřebovali. Vyrazili jsme tedy hledat a popovídli jsme si se starším pánem, který již šněroval pole. Prý byl na lokalitě již potřetí a ani jednou nic nenašel, ale zkouší to, jelikož je to málo prochozené pole. No tato skutečnost nám na morálce moc nepřidala a Dominik šel raději k autu. Já si řekl, že si dám ještě 2 linie po poli a půjdu taky. Po chvilce jsem našel první ulomený vltavín o velikosti 20 mm a váze 2,9 g, což byl také můj vůbec první letošní nález. Poté již nic jiného nevylezlo, starý pán také zmizel a tak jsem zamířil k autu. Na lokalitě jsme nakonec strávili 2 hodiny.


   Dále jsme přejeli na původně plánovaná pole u Korosek, kde jsme začali na Koroseckém Dvoře. Pole bylo opravdu silně zdupané a orba byla již staršího data. Navíc mohla být jen pouze 5 - 10 cm hluboká, takže řádky byly jako jedna velká rovina. Přesto jsme se šli podívat, zda-li něco nepadne. Na tomto poli vždy něco najdu, ale bohužel to platí pravděpodobně pouze u mě, jelikož Dominik za celé 2 hodiny, které jsme na poli strávili nenašel ani jeden vltavín či vltavínový střep. Já nacházel ze začátku pouze střepy do váhy 2 g, avšak bez omlácení pluhem. Ke konci se na mě ale opravdu usmálo štěstí. Posledním kamenem byl 2,1 g vážící vltavín se klasickou důlkovitou skulptací vrábečského typu. Říkáte si malý? To je to štěstí? To štěstí přišlo o jeden nález dříve a stálo to za to brzké ranní vstávání.
   
vltavin
Přesto se zde skrýval tento fešák...


vltavin
Krásný vltavín (Korosecký Dvůr). Velikost vzorku 40 mm, váha 18 g.
   To si takhle jdu napříč přes jednu linii stop vedle druhé a najednou nevěřím vlastním očím. Přímo mezi dvěma liniemi ležel na totálně vymytém a zdupaném poli krásný vltavín o váze 18 g s naprosto úžasnou skulptací. Zavolal jsem Dominika ať se taky podívá a taky nevěřil vlastním očím. Jak se mohl na takhle prošlém poli zachovat až do mého nalezení jsem si nakonec vysvětlil tak, že byl schovaný v nějaké větší hroudě písku a jílu, která se za ty dva dny, kdy pršelo vymyla. Jedná se o můj zatím vůbec největší a nejhezčí vltavín z této lokality i nejlepší vltavín, jaký jsem nalezl.
   Bohužel poté k našemu autu přijelo auto a vyskákali 3 policisté. Raději jsme to vzali k nim a bylo nám oznámeno, že pokud nechceme platit pokutu, tak máme vypadnout, jelikož sbírání vltavínů je zakázané a jsme na soukromém pozemku. No co vám budu povídat, nebudu se s 18g vltavínem v kapce hádat, že polní hledání je povolené. Navíc jsme na poli opravdu byli bez povolení ke vstupu od majitele a tak jsme se raději sbalili a vypadli.


   Zbývala ještě hodina času, než jsme se museli vrátit do Českých Budějovic a tak jsme zamířili na Koroseky. Nejdříve jsme ale prošli pole jv. od Vrábče-Hrozinky, kde jsme viděli hodně křemenných valounů a vzhledem k tomu, žezde byly i stopy, tak zde vltavíny mohly být. Zde konečně i Dominik našel svůj první a bohužel i poslední dnešní nález, což byl úplně nejmenší vltavín, jaký jsme dnes našli (nakonec jsem mu dal své první dva střípky, aby měl aspoň něco).
   Poslední pole, které jsme navštívili bylo klasické pole u Korosek, které je vždy naprosto zdupané a bez nálezů, ale i tak jsme to zkusili. Výsledek byl jak jsme očekávali nulový.
   Poté jsme již zamířili zpátky do Budějovic, ale při celé cestě domů jsem se musel čas od času podívat na ten úžasný nález vltavínu, jaký se mi dnes povedl. Po umytí vyšlo najevo, že je na 3 místech mírně odřený od pluhu, ale i tak je to skvělý nález a dokazuje, že i na prochozeném poli se něco najít dá. Důkazem dnešních 8 nálezů (7 já, 1 Dominik).
koroseky
Pole u Korosek bylo prošláplé jak na Václaváku...


FOTO = Lokalita Dolní Třebonín
FOTO 1Vltavín
FOTO 2Přeplavený opál

FOTO = Lokalita Korosecký Dvůr
FOTO 1Vltavín
FOTO 2Vltavín
FOTO 3
Vltavín s jamkovitou skulptací
FOTO 4Krásný vltavín
FOTO 5Předchozí vzorek z druhé strany

FOTO = Lokalita Koroseky
Jakub Mysliveček ©