minj
Lokality


SGA exkurze do Krušných hor - 2. den
(den konání 8.11. 2015)

loucna
Počasí mělo být dnes vynikající.


   Druhý den mě probudilo příjemné ranní slunce, které mi doslova svítilo do obličeje. Dnešní dne měl být narozdíl od deštivého včerejška slunečný, což bylo jedině dobře, jelikož jsme jej měli strávit celý v terénu. Z Božího Daru jsme vyráželi něco málo po půl deváté a první exkurzní lokalitou, kterou jsme prostě museli navštívit díky její blízkosti a stavu přestože se nejedná o ložisko, měla být Loučná pod Klínovcem.
loucna
 Účastníci SGA exkurze pokoušející se najít nějaký ten pseudoleucit.


pseudoleucit
Právě nalezená srostlice pseudoleucitu.
   V Loučné jsem byl před týdnem se Zuzkou a tak jsem přesně věděl kam jít a kde se pokusit něco najít. A vyplatilo se. Měl jsem sebou totiž malou polní lopatku, ze které jsem si udělal motyčku a jen jsem se přehrabával v jedné části haldym kterou zde u výkopu zanechali sběratelé. Netrvalo dlouho a začaly vyskakovat první pseudoleucity. Minule se mi zde moc nedařilo, jelikož valná většina krystalů, které jsem si přivezl byla zvětralá, ale dnes jsem vyhrabával jeden hezký omezený krystal za druhým. Když jsem měl pár vzorečků, tak jsem ostatní taky tak trochu navedl kde hledat a aspoň Honza si našel hezký cca 6 cm velký krystal dokonce větší než byly ty mé.


   Loučnou jsme asi po hodině hledání opustili a zamířili jsme opět do Německa na aktuálně rozváženou haldu Šachty 235 u Antonsthalu. Hlavní zde těženou surovinou byl ryzí bismut a uraninit. Bohužel jsem moc neposlouchal vyprávění Honzy Bubala o historii ložiska a věnoval se sběru, takže víc vám nepovím. Každopádně hned při příchodu jsem našel malou hroudu podezřele vypadajícího materiálu připomínající mi uraninit. Bohužel jsem sebou neměl svůj radiometr, takže jsem na místě nemohl vědět, že vzorek nezáří a nejspíše se jedná o ryzí arzen. 
235
Rozvážená halda Šachty 235 se nachází v krásném údolí.


dolomit
Krystaly dolomitu
(Antonsthal - Schacht 235).
Velikost vzorku 73 mm.
   Další nálezy na haldě byly poměrně sporadické a celkově mi halda přišla buď velmi chudá a nebo silně vysbíraná. Mezi dalšími minerály se našel křemen v menších drúzkách, dolomit, masivní i krystalický fluorit v zelené, fialové a mědové barvě a také zajímavé hematity-lebníky, avšak bez toho hezkého lesku, který má lebník mít. Po cca hodince jsme se tedy opět sbalili a vydali se cca 1,5 km k autobusu, u kterého jsme si dali oběd a přejeli zpět do Čech na poslední dnešní lokalitu, která opět nebyla ložisková a to Ahníkov.


   Lokalita Ahníkov byla objevena při stavbě vodního kanálu odvádějící vodu od blízkého hnědouhelného dolu Nástup. Nachází se zde silně zvětralé serpentinity křídového stáří, ve kterých vznikly vyloužením chalcedonové žíly. Místní chalcedon má bílou, šedou, fialovou a nazelenalou barvu a mezi sběrateli je známý spíše v leštěných ukázkách. Na chalcedonových žilách se čas od času objeví naduření, ve kterých lze nalézt krystaly křišťálu, ametystu či karbonátů. Zajímavostí je také výskyt často zvětralého chryzotilu zelené barvy, který je především ve svých nezvětralých ukázkách velmi efektním minerálem.  ahnikov
Lokalita Ahníkov, která byla nedávno bagrována.


chalcedon
Fialový chalcedon v jehož dutině jsou drobné xx křemene (Ahníkov).
 Velikost vzorku 80 mm.
   Nebudu lhát. Lokalita mne vůbec neoslovila a osobně nechápu po čem zde sběratelé nebo spíše obchodníci tak touží, že zde tak mohutně hrabou bagrem. Myslím že v dvaceti lidech jsme celkem dobře pokryly nálezy, které jsou z lokality popsané a jediné co se mi zde líbilo byly dutinky ve fialovém chalcedonu s drobnými krystalky křemene. Zajímavé byly také chryzotily, ale po uschnutí vzorky poněkud zašly, takže jsem si nechal jen jeden.
   Přestože naše terénní výpravy nebyly moc úspěšné nějaké vzorky jsme našli. SGA exkurze jsou ale hlavně o tom vidět něco zajímavého a to především první den splnil, takže e už těším na další takovou exkurzi.


FOTO = Lokalita Loučná pod Klínovcem
FOTO 1Pseudoleucit
FOTO 2Pseudoleucit v hornině
FOTO 3Pseudoleucit
FOTO 4Krystal pseudoleucitu
FOTO 5Pseudoleucit
FOTO 6Hezká ukázka srostlic pseudoleucitu

VIDEO = Antonstahl - Schacht 235 (8.11. 2015)
FOTO = Lokalita Antonsthal (Schacht 235)
FOTO 1Z předpokládaného uraninitu se vyklubal nejspíš ryzí arzen
FOTO 2Krystaly dolomitu
FOTO 3Čočka se zeleným fluoritem
FOTO 4Dutina s xx křemene a slídami
FOTO 5Křemenná drúza

FOTO = Lokalita Ahníkov
FOTO 1Porézní hornina v jejíž dutinách je vykrystalizovaný kalcit, chalcedon a xx křišťálu
FOTO 2Chalcedon
FOTO 3Dutina na žilce chalcedonu s drobnými xx křemene a vedle chryzotil
FOTO 4Dutiny s drobnými xx křemene a kalcitu
FOTO 5Fialový chalcedon v jehož dutině jsou drobné xx křemene
Jakub Mysliveček ©