minj
Lokality


Horní Rokytnice
(den konání 26.7. 2015)

haldy
Haldy na spodním remízu.


   Dovolenou na Slovensku jsme nakonec zrušili a tak se letos nejspíš na haldy u Ľubietové nepodívám. Při výletu do Harrachova jsem ale přemýšlel, na kterou lokalitu v okolí se podívat a jelikož výšlap na Rýžoviště by byl na Zuzku příliš, tak jsme si zvolili haldy po dolování stříbra a mědi na Sachrově hřemeni v Horní Rokytnici. Na lokalitě jsem nebyl již 4 roky, jelikož mne tato lokalita příliš neoslovila, ale nedávno jsem se dozvěděl, že níže položený remíz je na nálezy poněkud bohatší a tak jsem o tuto lokalitu začal mít opět zájem. Lokalita je známa především díky bohatým nálezům měděných sekundárů, předeším chryzokolu a také nejlepšími ukázkami českých hemimorfitů.
wad
 Keříčky wadu (Horní Rokytnice). Velikost výřezu cca 40 mm.


chryzokol
Dutiny s chryzokolem v křemeni (Horní Rokytnice).
Velikost vzorku 63 mm.
   Na lokalitě jsem chtěl původně strávit alespoň 2 hodiny, ale ranní zdržení nás připravilo o hodinu času a tak jsem zde strávil jen hodinku v podvečer. V pět hodin jsme dorazili pod remízy a vydali se k níže položenému z nich. Zuzka byla již z dneška unavená a tak si na haldu jen sedla a čekala až něco najdu. Já zkusil nejdříve mělkou sondu na jednom místě haldy a následně se přesunul jinam, jelikož nálezy byly téměř stejné jako ve výše položeném remízu. Druhá sonda již doapdla mnohem lépe a cca po 30 cm jsem narazil na množství větších kamenů a především několik porézních křemenů. Velkou díru jsem nevykopal, ale vzorků bylo poměrně dost. Převládal všudypřítomný modrozelený chryzokol s žlutavým bindheimitem a vzácněji se objevily nálezy drobných krystalků hemimorfitu, žilky bornitu, drobné krystalky tetraedritu a tmavě modré "fleky" azuritu.


   Většinu křemenů jsem vzal v celku sebou a rozbil je až po omytí povrchu doma. To se ukázalo jako dobrý nápad, jelikož některé z nich měli dutiny s krystaly hemimorfity zvenčí.
   Vzorků bylo tedy poměrně dost i na to, že jsem zde kopal jen hodinku. Svůj výkop jsem po sobě uklidil a zahrnul. Při odchodu ale Zuzka učinila zajímavý nález hezkých bornitových žilek. Přemlouval jsem ji dlouho, zda-li by mi nechtěla vzorek věnovat, ale nedala se. :)

chryzokol
Chryzokol na křemeni
(Horní Rokytnice).
Velikost vzorku 59 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Keříčky wadu
FOTO 2Dutinka s chryzokolem v křemeni
FOTO 3
Dutiny s chryzokolem v křemeni
FOTO 4Chryzokol na křemeni
FOTO 5 = Dutina s hemimorfitem v křemeni
FOTO 6Žilky bornitu
FOTO 7Hezká ukázka bindheimitu
FOTO 8 = Chryzokol na křemeni
Jakub Mysliveček ©