minj
Lokality

 Mineralogie 

Blahuňov, Rokle u Kadaně, Klínovec - "Na Skalách"
(den konání 14.7. 2018)

fluorit
Moment nálezu Jirkova sbírkového vzorku fluoritu.


   Od poslední návštěvy Blahuňova před 14 dny mi pořád vrtalo toto místo v hlavě. Michal navíc po týdnu opět na lokalitu vyrazil a jeho nálezy mě přesvědčili o tom, že by se tu ještě nějaký sbírkový kámen udělat dal. Proto jsme se domluvili s Jirkou a Martinem na tom, že se sem společně podíváme. Michal nakonec psal, že možná také dorazí. Vyráželi jsme brzo ráno, aby nás nikdo nepředběhl a my si mohli v klidu kopat na místě, kde jsme chtěli. Kolem půl osmé jsme již byli v obci Vysoká Jedle, odkud jsme se už vydali směr bývalý fluoritový důl. Michal už tu měl zaparkované auto, takže musel dorazil chvíli před námi. 
fluorit
Drúza fluoritu
(Blahuňov u Chomutova).
Velikost vzorku 79 mm.


Nález žilky s karneolem po omytí.
   Na lokalitě jsme se s Michalem potkali a hned jsme začali pracovat. Jirka pokračoval tam co minule skončit Tomáš, Michal hrabal vedle něj a pak chodil kolem a zkoušel různá místa, já kopnul tam co minule a Martin jaksi nevěděl kde kopat, tak se potuloval po okolí. Jirka nacházel hned od začátku pěkné drúzky béžovozeleného fluoritu s hranami krychlí kolem 5 mm, ale našel také vzorek s hranou přes 1 cm. Já si nejdříve vyhrabal to co jsem si minule po sobě zakopal a pokračoval jsem dál, ale nálezy byly už velmi sporadické a v podstatě o ničem a tak jsem se přesunul o kus dál, kde jakmile jsem kopl začaly padat drúzky s fluoritem a vzácněji i s křemenem. 


   Michalovi se moc nedařilo, ale nakonec si taky našel co chtěl a Martin se nakonec přesunul vedle mě. Kolem půl dvanácté jsme si říkali, že vzorků již máme dost. Nejlepší kus vypadl jak jinak než Jirkovi, který našel vzorek cca 20 x 13 cm s medovými krychličkami fluoritu. My ostatní jsme byli tak nějak spokojeni. Poté jsme se radili co dál a nakonec jsme se rozhodli, že se přesuneme o kus níže pod haldu, kde se dají najít skromné úlomky fluoritové žiloviny s červeným karneolem. A opravdu, bylo jich tu celkem dost, nicméně běžná velikost byla max. do 4 cm a to nás moc nezajímalo.
kremen
Drúza křemene po čištění v kysleině šťavelové (Blahuňov u Chomutova). Velikost vzorku 82 mm.


klinovec
Lokalita se kupodivu nachází na skalách...
   Navíc se jedná o materiál, který je sem pravděpodobně nějak spadaný či shrnutý z haldy a tak se haldovina vyskytuje jen v asi 20 cm mocné vrstvě hned pod listím. V podstatě jsme se zde jen přehrabovali, ale Jirka i já jsme si našli trochu větší kusy (kolem 10 cm), které by se dali zabrousit a mohly by z nich být celkem dobré kusy. Potom už jsme se přesunuli zpět k autu a řešili jsme kam vyrazíme dále. Nakonec padl výběr na lokalitu rutilů „Na skalách“. Ta se nachází v masivu Klínovce a ten byl poměrně daleko od nás, takže Martin, který chtěl být spíše dřív doma nebyl úplně rád. 


   Na lokalitě jsme nikdo zatím nebyli a veškeré naše informace, které jsme měli byly že lokalita se jmenuje „Na skalách“ což je oblast kousek od Klínovce dohledatelná v turistické mapě a také to, že se zde nacházejí rutily. Už začátkem července jsme si cestu k lokalitě byli očíhnout s Michalem, ale na průzkum nedošlo. Tentokrát jsme se tedy vydali přímo po cestě k lokalitě a po cca 2 km jsme se dostali až do dané oblasti. Skály jsme našli hned a rutily vlastně také. Nálezy zde nejsou v žádném případě hojné a v podstatě jsme nenašli žádný pěkný sbírkový rutil. Naše nálezy byly spíše dokumentační kromě jednoho krystalu zarostlého ve velkém balvanu, který ale bez správného nářadí nešel ven a tak zůstal tam kde byl. 
rutil
Krystal rutilu zarostlý v rule.


aktinolit
Větší vzorek aktinolitu
(Klínovec - "Na Skalách").
Velikost vzorku 142 mm.
   Na lokalitě jsme našli také zajímavý zelenomodrý minerál, který jsme původně měli za kyanit, ale jedná se o nějaký amfibol, nejspíš aktinolit-hornblendového složení. Oba zajímavé místní minerály jsou vázány na čočky bílého sekrečního křemene vyskytující se v podobné metamorfované hornině, kterou jsem nedokázal identifikovat a podle toho co jsem dohledal se jedná o metamorfované eklogity. Nakonec jsme ale neodcházeli s prázdnou, jelikož v lesích kolem lokality roste mnoho borůvek a hřibů. Poté jsme se již přesunuli zpět k autům, rozloučili se s Michalem a vydali se na další dnes již poslední lokalitu. 


   Poslední lokalitou, kterou jsme již bez Michala navštívili byla Rokle u Kadaně, kam jezdíme v posledním roce velmi často a pravidelně. Hlavní těžebna s nálezy dutin karbonátů je dnes již bohužel zavezena a tak jediným zbývajícím místem, kde se dá něco najít, zůstala halda se zrajícím bentonitem umístěná u vrátnice lomu. Tato halda je postupně rozvážena a tak se na světlo světa dostávají stále nové a nové ukázky minerálů. Mě se tato lokalita nikdy moc nelíbila, tedy až dodnes. Pokaždé jsem zde totiž měl smůlu a v podstatě si vždy něco pěkného našli kluci, ale já nic (kromě první návštěvy, která byla celkem dobrá). 
rokle
Poslední lokalitou byla Rokle u Kadaně.


kalcit
Dutina kalcitu v bentonitu
(Rokle u Kadaně).
Velikost vzorku 78 mm.
   Tentokrát jsem však přišel na to, jak zde hledat, což mě sice stálo zlomenou násadu od palice, ale našel jsem si pár pěkný vzorků vhodných k leštění. Jednoduše jsem místo ploché části palice používal ostrou horní hranu a větší bentonitové balvany se lámaly jedna radost. Martin si však toho dne nic moc nenašel a Jirka také ne. Poté jsme se již přesunuli k autu a vyrazili směr Ústí. Po cestě se mi ještě rozsvítila kontrolka motoru, takže auto muselo jít v týdnu do servisu (a to jsem ještě nevěděl co mě bude čekat za 14 dní při cestě na Slovensko…), ale den to byl celkem povedený.


FOTO = Lokalita Blahuňov u Chomutova
FOTO 1 = Vzorek karneolu
FOTO 2 = Drúza fluoritu
FOTO 3 = Drúza fluoritu
FOTO 4 = Drúza fluoritu
FOTO 5 = Drúza fluoritu
FOTO 6 = Drúzka fluoritu s barytem
FOTO 7 = Drúza fluoritu
FOTO 8 = Drúza fluoritu
FOTO 9 = Pobitá drúza barytu
FOTO 10 = Karneolový pásek v křemeni
FOTO 11 = Drúza křemene
FOTO 12 = Drúza křemene po čištění v kyselině šťavelové


FOTO = Lokalita Klínovec "Na Skalách"
FOTO 1 = Vzorek aktinolitu
FOTO 2 = Krystal rutilu zarostlý v sekrečním křemeni
FOTO 3 = Krystal rutilu zarostlý v sekrečním křemeni
FOTO 4 = Větší vzorek aktinolitu


FOTO = Lokalita Rokle u Kadaně
FOTO 1 = Dutina po dřevě vyplněná kalcitem a aragonitem
FOTO 2 = Dutina po dřevě vyplněná kalcitem a aragonitem
FOTO 3 = Aragonit
FOTO 4 = Dutina kalcitu v bentonitu
FOTO 5 = Dutina kalcitu v bentonitu
FOTO 6 = Dutina kalcitu v bentonitu
FOTO 7 = "Karbonátový achát"
FOTO 8 = "Karbonátový achát"
FOTO 9 = "Karbonátový achát"




Jakub Mysliveček ©