minj
Lokality

 Mineralogie 

Krušnohorská expedice - 2. den
(den konání 1.7. 2018)

ahnikov
V Ahníkově kluci nejdřív nechápali co to jako hledáme... 


   Druhý den ráno mi po probuzení nebylo úplně dobře, jelikož předchozí den jsem moc nejedl a večerní mastné buřty mi neudělali úplně dobře. Naštěstí mě zachránila Danča, která mi dala nějaký prášek proti žaludeční nevolnosti a tak během půl hodinky byl klid. Ráno jsem ještě Petrovi slavnostně předal emplektit z Krupky, který vyhrál v soutěži o nález roku 2017. Z Ústí jsme pak vyrazili směr první lokalita a tou byl Ahníkov. O Ahníkovu se v posledním roce říká, že lokalita je již zaniklá. My jsme zjistili, že na lokalitě je stále možnost sběru typických místních minerálů. Lokalita sice byla z velké části zavezena novým majitelem pozemku, ale část výchozu je stále přístupná a lze zde buď paběrkovat či přímo kopnout žíly s chalcedonem, který je zde velmi vyhledávaný fialový. 
blahunov
Blahuňov, kde se na boku haldy se zuřivě kope.


Tomášovi se mezitím co jsem procházel haldu povedl nález balvanu zeleného fluoritu s ametystem, který po rozbití vydal takovéto kousky.
   S Tomášem jsme chvíli dobývali jednu takovou žilku a třeba z toho po vyleštění něco bude. Ostatní sbírali především chryzotil  a chalcedon paběrkováním. Na lokalitě jsme pobyli asi hodinku a poté jsme se vydali na další lokalitu, která se nachází nedaleko a to na naše nejmenší kdysi těžené ložisko fluoritu Blahuňov. Na lokalitu jsme zkusili vyrazit jinou cestou od Vysoké Jedle a zjistili jsme, že je mnohem příjemnější, než běžná cesta kudy na lokalitu většina šutráků chodí směrem přímo od Blahuňova. V Blahuňově jsem byl poprvé a vlastně zatím naposledy v roce 2013. Dnes jsem se sem dost těšil, jelikož o návštěvě lokality přemýšlím již delší dobu. Překvapilo mě, jak moc je halda rozkopána. Ze spodní strany haldy minulý rok dokonce někdo využil škrabák a obnažil větší část haldy.


   Činnost sběratelů se však soustřeďuje hlavně na pravý bok haldy, kde se kope především kvůli nálezům fluoritu a barytu. Michal nám řekl, že můžeme kopnout i na jiném místě, které nám ukázal a Tomáš s Petrem na něm zapracovali. Já se potuloval všude možně a zkoušel najít nějaký ten karneol v zeleném fluoritu na leštění. Dokumentační materiál jsem našel, ale nic extra. Nakonec jsem se přesunul k Tomášovi, který našel krásný vzorek drúzy fluoritu s krystaly do 1 cm a velký balvan zeleného fluoritu s fialovým ametystem. Vzorky se mu velice povedly a tak jsem si řekl, že to tu taky zkusím, ale neměl jsem už moc času. Přesto jsem asi za 20 minut našel drúzu křemene, která snad po umytí bude zajímavá. 
kremen
Drúza krystalů křemene s hřebínky barytu po vyčištění (Blahuňov).
 Velikost vzorku 135 mm.


pavlov
 Lokalita Pavlov.
   Poté jsme se přesunuli zpět k autům a pokračovali jsme na lokalitu Pavlov. Tato lokalita mě zajímala ze všech lokalit v našem třídenním plánu asi nejvíc. Po její lokalizaci jsem se pídil delší dobu a teprve před týdnem jsem konečně zjistil, kde se nachází. V roce 2015 zde proběhla větší otvírka, kdy se zjistilo, že se nejedná o starou agrární haldu po těžbě železné rudy, ale o přírodní výchoz brekcie s žilkami chalcedonu a karneolu. K lokalitě se dá dostat mírně terénějším autem a je odtud opravdu krásný výhled. Doufal jsem, že si zde naberu trochu suroviny na řez, ale nějak jsem konečně dostal hlad a tak jsem se tu u výhledu na krajinu konečně najedl. Kluci ale paběrkovali v zarostlém výkopu a našli zajímavé ukázky ledvinitého karneolu v dutinách. Z lokality jsem si nakonec nic neodnášel, jelikož pro získání zajímavé suroviny by to chtělo zaprvé kbelík s vodou na umývání kamenů a také více času. 


   Poté následovaly ještě dvě lokality, ale o těch již psát nebudu, jelikož opět nejsou úplně ideální k publikaci na internetu, ale na první z nich jsme si všichni našli pěkné vzorky a na druhé jsme si sice nic nenašli, ale zase byla legrace. Ubytováni jsme byli na Božím Daru na terénní základně České geologické služby a na večeři jsme si skočili do Zeleného domu, jehož jídla mohu opravdu doporučit, jelikož po celém dni šutrování nemohlo být snad nic lepšího, než výborné a zároveň celkem levné knedlovepřozelo.  :)

Pokračování zde.
petr
 Petr s panoramatem
Doupovských hor.


FOTO = Šutrácký prázdninový trip s kamarády (30.7. - 1.7. 2018)




Jakub Mysliveček ©