minj
Lokality

 Mineralogie 

Krušnohorská expedice - 3. den
(den konání 2.7. 2018)

parta
Naše skupinové foto na Loučné.


   Poslední den naší společné šutroakce již nebyl tak nabitý jako den předchozí. Ráno jsme vyrazili z Božího Daru v devět hodin a první lokalitu, na kterou jsme se vydali byla Loučná pod Klínovcem. Tomáš s Petrem zde nikdy nebyly a chtěli ji vidět. My ostatní jsme věděli, že to asi už nebude mít ani smysl brát kladívko. Před rokem zde totiž proběhlo finální bagrování lokality, po kterém došlo k zarovnání pozemku a možnosti nálezu se tedy aktuálně soustředí pouze na zbytky starého výkopu. Běžným paběrkováním si kluci něco málo našli a my ostatní jsme se především kochali krásným pohledem do kraiiny a vegetili. Poté jsme se přesunuli dále a po cestě jsem si ještě něco ověřil (samozřejmě nebudu psát co :) ). 
pseudoleucit
Přes dnešní stav lokality jsme při troše paběrkování našli několik kusů pseudoleucitu.


Druhou lokalitou byla epidotová Mýtinka.
   Na finální parkování jsme dorazili před půl dvanáctou a to k lokalitě Epidotová Mýtinka. Já u auta samozřejmě zjistil, že jsem si zapomněl veškeré jídlo na Božím Daru a tak jsem se vracel zpět, zatímco ostatní šli na lokalitu. Po příjezdu a rychlém obědu jsem pak začal také sbírat nějaké ty paběrky a nakonec došlo i na práci v masivu. Nálezy byly hojné a poměrně dobré. Především šlo o krystaly epidotu, krystalické vějíře aktinolitu a krystaly ortoklasu. Běžný byl také masivní kalcit. Zkrátka skarnové těleso, které podle mě ještě stále může vydat sbírkové vzorky.


   V plánu jsme měli samozřejmě všechny 3 známé Mýtinky a to epidotovou, hematitovou a ametystovou. Po epidotové jsme tedy zamířili směr hematitová Mýtinka, na které jsem ještě nikdy nebyl a kam se také dlouho chci podívat. Lokalita mě celkem překvapila. Zaprvé jsem měl za to, že se nachází na mýtině… :D Nicméně nachází se v lese a jedná se o staré pásmo haldiček. Rozhodli jsme se, že budeme paběrkovat na vrchní části pásma. A zde měl největší štěstí Petr, který si sedl na místo, které vypadalo, že je již dáno překopáno, nicméně zde tahal jeden hematit za druhým. Vzorky byly jak masivní tak lebníky. Štěstí zde měl také Michal a Danča. My s Tomášem jsme se tentokrát trochu trápili.  
aktinolit
Vzorek aktinolitu
(Epidotová Mýtinka).
Velikost vzorku 49 mm.


mytinka
 Hematitová Mýtinka.
   Tomáš nakonec hrábnul vedle Petra a začal nacházet. Předtím sbíral se mnou o kus dál, kde to již na 100% bylo překopané, ale i tak jsme něco málo nacházeli. Nicméně vše spíše dokumentační materiál. Já ať hrábl kdekoliv, tak prostě nic. Nakonec se mi povedla drúzka křemene, ale ta bude dost pobytá. Danča která tou dobou již seděla a čekala na nás až si sbalíme vzorky se jen tak přehrabovala kladívkem na povrchu překopané haldy a našla asi nejlepší vzorek lebníku hematitu. Já si byl docela zklamaný, že se mi za celé tři dny asi nepodaří najít nic do sbírky a tak jsem začal sbírat houby při přesunu na další a již poslední lokalitu – Ametystovou Mýtinku. 


   Na té jsem byl také podruhé v životě a překvapilo mě, že se zde kope. Celkově se mi totiž místní materiál moc nelíbí, nicméně Michal zde našel kusy s opravdu zajímavou kresbou podobnou trochu Červené Halži. No já si sebral 3 vzorky, které vypadali trochu zajímavě, abych si je nechal zpracovat a měl odtud vlastní sběry. Poté jsem se vydal na houby a borůvky a musím říct, že to byl dobrý nápad! Našel jsem hromadu hub během chvilky a borůvky ty byly jak vraní oka… Kolem páté jsme pak vyráželi zpět k autům, kde jsme ještě klukům poradili jaké lokality navštívit další den a pak už jsme se rozloučili a vydali se směr zpátky do Ústí. Celkově byla akce velmi povedená, ikdyž tedy že bych si přivezl něco do sbírky to se zatím říct nedá. Možná po umytí či nabroušení něco vykoukne. :) Každopádně doufám, že příští rok uděláme opět další podobnou akci!
lebník
 Hematit - lebník z Mýtinky, který jsem na lokallitě dostal od Michala. Šířka záběru cca 70 mm.


FOTO = Šutrácký prázdninový trip s kamarády (30.7. - 1.7. 2018)
Jakub Mysliveček ©