minj
Lokality

 Mineralogie 

Krupka - žíla Lukáš
(den konání 25.5. 2018)

lukaska
Lokalita "Nad seníkem".


   Tato reportáž je součástí dvoudílného dílu, kdy jsme si s kamarády Martinem a Standou řekli, že se pokusíme trošku vylepšit vícedenní výpravu, která nám na začátku května jaksi nevyšla úplně na výbornou (můžete číst zde). První den jsme strávili na zeolitových lokalitách, o kterých zatím nechci psát, ale druhý den jsme se vydali do Krupky a o tomto dni je následující reportáž. Pro lepší kontext a uvedení do děje řeknu to, že předchozí den se nám na šutrech moc nevedlo a Martin se od nás se Standou večer odpojil, zatímco my jsme si udělali táborák, opekli buřty a zapili to sklenkou whisky při kvalitní debatě o všem možném.
senik
Martin se Standou přemýšlejí, kde bychom tu mohli zkusit sondu.


Martin obhlíží situaci na Lukášce: "Vybral tu dutinu někdo nebo ne?" 
   Druhý den jsme věděli, že dnes to bude celkem záhul. Už ráno bylo totiž neskutečné vedro. Martin se trochu cukal, když se ráno dozvěděl, že jsme se rozhodli jet do Krupky na žílu Lukáš, ale nakonec řekl, že pojede. Od poslední návštěvy lokality totiž věděl, že zde ještě ve svém výkopu, který zatím nezahrabával ještě něco bude. Já věděl, že budu muset zkusit nějaké jiné místo, jelikož výkop, který jsem hloubil před rokem jsem po sobě po nezdaru zaházel sutí. V hlavě nám s Martinem ale vrtalo ještě jedno místo a to tzv. „Nad seníkem“. Tato část žíly, která tektonicky ujela od zbytku žíly o necelý kilometr dále a druhé části zastižené na Knöttelu, se totiž nachází úplně mimo staré haldy, dobývky a štoly a tak jsme zde ještě nikdy nebyli. 


   Horníky tato žíla nezajímala, jelikož byla tzv. hluchá. Kasiterit se v ní téměř nenachází a hlavní význam má pouze pro sběratele díky krásným drúzám křemene, zeleného apatitu, krystalům ortoklasu a zeleného i fialového fluoritu. Lokalita jak již název napovídá je umístěna nad jedním seníkem nebo spíše krmelcem a celkově je velmi zašlá. Poslední větší práce sběratelů zde proběhli před mnoha lety (tuším tak rok 2007) a hlavní otevření žíly proběhlo ještě dříve. Rýhy se navíc špatně hledají díky vysoké trávě, která zde všude roste a celkově celý prostor vypadá stejně, takže najít zde pár starých děr a rýh je celkem oříšek, když zde člověk ještě nikdy nebyl. 
kremen
Drúza křemene (Krupka - žíla Lukáš). Velikost vzorku 103 mm.


kremen
Krystal křemene zbarvený oxidy Fe v paragenezi s fialovými fluority
(Krupka - žíla Lukáš).
Velikost vzorku 65 mm
   No a i nám to chvíli trvalo, než jsme lokalitu našli. Totálně zpocení jsme se rozhodli, že zkusíme hrábnout nejdříve zde a pak se uvidí. No co Vám budu povídat. Bylo takové vedro, že jsme se vždy po pár minutách kopání museli střídat. Sonda se slibně zahlubovala, ale vykopaný materiál slibně nevypadal. Byl moc světlý, hodně hlinitý a po čase jsme narazili na relikt ohniště, takže místo bylo už vykopané. Když jsme konečně narazili na naházené velké balvany, které obvykle bývají na dně zaházené díry, tak jsme ale našli také starou plechovku od paštiky a tak jsme se rozhodli to vzdát. Další práce neměli smysl, jelikož pokud byla žíla vykopaná do více jak dvou metrů museli bychom zde strávit více jak jeden den k otvírce žíly, navíc s nejistým výsledkem, jelikož nalezené křemeny byly v podstatě masivní a bez dutin. 


   Po tomto nezdaru jsme se přesunuli dále k místu, které je už dobře známé a kde se na mineralogický potenciál této žíly ze strany sběratelů vlastně zjistil úplně nejdříve. My zde provedli 5 větších akcí minulý rok a u 4 z nich jsem byl. Za tu dobu jsme zde otevřeli nevykopanou část žíly, která začínala jen asi metr pod původním terénem. V hlavním výkopu pracovali Jirka s Martinem a oba našli dvě v podstatě velice odlišné dutiny. Martin měl cca metrovou dutinu plnou jílu a od jílu silně olezlých krystalů křemene. Sem tam se našel apatit a fluorit.U Jirky o kus dále byla dutina menší asi půl metrová, ale nacházely se v ní sice limonitem znehodnocené, ale pěkné krystaly a drúzy křemene (nic co by se nedalo spravit lázní v kyselině). 
kasiterit
Drúzka křemene s krystalky kasiteritu
(Krupka - žíla Lukáš).
Velikost vzorku 37 mm.


kasiterit
Detail předchozího vzorku.
    Hlavní ale bylo velké množství krystalů apatitu, bohužel však většinou volných. Já o kus dále po 3 celodenních akcích nenašel nic, jelikož jsem kopal v již překopaném a to do hloubky 2,5 metru. Dále jsem odmítl jít a díru jsem po sobě zahrabal. Na tomto místě jsem byl ve středu (tedy dva dny před tímto dnem), když jsem zde provázel exkurzi ložiskových geologů z organizace SGA. Samozřejmě jsem obhlédl situaci a řekl jsem si, že jedno místo vypadá velmi nadějně a né moc kople. V podstatě vypadalo stejně jako místo o kus dále, kde jsme s klukama před rokem dělali a tak jsem si řekl, že zde dnes kopnu a pokusím se dostat na primár. Martin kopal tam co minule a Standa tak nějak paběrkoval a pokoušel se pomáhat Martinovi.


   Nejotravnější část je vždy dostat se na primár skrze suť. Nikdy totiž člověk neví, jestli mu zbývá metr, dva nebo víc. Navíc se může klidně stát, že když se na primár dokopete a žílu zastihnete, tak bude masivní a bez dutin. Na lokalitě jsme mimochodem potkali dalšího sběratele, který zde s námi pak vydržel celý den a který se pouze přehraboval v již x krát přebraném materiálu, ale věřím, že i tam něco našel. Já se po pár hodinách konečně dostal k něčemu co vypadalo jako primár. Sice částečně vykopaný, ale nakonec ponechaný. Žíla vypadala dost masivně, ale byla také poměrně silná (kolem 20 cm). Na větší otvírku jsem už neměl síly ani čas a tak jsem místo zahrabal, aby si někdo nepřišel k připravenému a rozhodl jsem se, že sem v blízké době zajedu místo pořádně otevřít a kopnout žílu (P.S. To se už nikdy nestalo.) 
apatit
Drúza apatitu (Krupka - žíla Lukáš).
Velikost vzorku 98 mm.


lukaska
Velmi nenápadné maskování otevřené dutiny...
   Martin o kus dále vyndával pobyté a samostatné krystaly křemene a to v dost šílené pozici, jelikož byl líný si pokračování dutiny pořádně otevřít. Kdyby zde s námi byl Jirka, tak by nadával, že to akorát zničí, ale já raději mlčel. :D Standa si něco málo napaběrkoval a já se ještě trochu podíval po haldě co jsem vykopal a raději rozbil velké kusy křemenné žiloviny. Na jednom vzorku bylo hnízdo drobných krystalků apatitu, ale neměl jsem sebou vodu, tak jsem vzorek raději vzal domů na omytí. Tím našel dvoudenní výprava skončila. Standovi se to líbilo, Martin moc nadšený nebyl a já si našel jeden lepší vzorek o den dříve na jiné lokalitě. Tak zase někdy příště.  :-) 


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Drúzka křemene s krystalky kasiteritu
FOTO 2 = Drúza křemene
FOTO 3 = Krystal křemene zbarvený oxidy Fe v paragenezi s fialovými fluority
FOTO 4 = Drúza apatitu




Jakub Mysliveček ©