minj
Lokality

 Mineralogie 

Květnová výprava do Krušných hor - 1. den
(den konání 4.5. 2018)

hradiste
Podoba lokality Hradiště na jaře 2018.


   Prodloužený víkend jsme s klukama plánovali již od ledna využít ke společné výpravě. Termín byl naplánovaný a lokalita také – chtěli jsme zapracovat v Krupce na žíle Lukáš a dokončit práci co jsme začali před rokem. Jenže, pak do toho jaksi vstoupili kluci, termín se musel přehodit na pátek a sobotu místo původně naplánované soboty až pondělí a z naplánované lokalit také jaksi sešlo a to v předvečer výpravy, kdy jsem měl již vše potřebné naložené v autě. Dodnes jsem nějak nepochopil, proč se lokality úplně změnily, ale za změnou termínu tak nějak mohlo více věcí. Každopádně počasí mělo být ideální, bez deště, polojasno a kolem 20 °C.
siderit
Větší dutina s krystaly sideritu
 (Hradiště u Kadaně).
Velikost vzorku 156 mm.


V tomto místě se nacházely nejlepší vzorky.
   V pátek ráno jsme s Martinem tedy vyrazili z Brné a Jirku jsme po cestě nevyzvedávali, jelikož jej vzal už Přemek, který vyrazil o hodinu dřív. První lokalita, na které jsme se sešli, bylo Hradiště u Kadaně. Zde se na podzim daly najít pěkné hematity, takže jsem si řekl, že výměna Lukášky za Hradiště vlastně není špatná. Navíc jsme mohli tedy zajet až na haldu a také jsme na ni zajeli. Přemýšleli jsme dokonce, že kdyby se nám na lokalitě dařilo, tak bychom mohli přímo na haldě přespat. Jenže … čas utíkal, práce šla dobře od ruky, ale nálezy téměř žádné. Jen Jirka nezklamal a našel moc pěknou ukázku hematitu a mě se ke konci pak povedla velká dutina s krystalky sideritu.


   Kolem druhé hodiny odpoledne to už začínalo být špatné a morálka se kazila. Proto jsme přemýšleli co dál. Samozřejmě Jirka navrhl, že bychom mohli zajet do Rokle. Já Rokli moc nemusím, jelikož nikdy nevím, kde tu kopat. Jirka mne ale přesvědčil, že když tu nedávno s Přemkem byli, tak našli velmi pěkné kusy, tak jsem nakonec souhlasil. Kluci nám ale jaksi ujeli a tak jsme jeli po vlastní ose. Přijeli jsme nad lom, ale kluci tu auto neměli. Raději jsem Jirkovi zavolal a zjistil jsem, že parkují úplně někde jinde a že nešli do lomu, ale na nějakou haldu.
martin
Martin při nálezu větší dutiny s kalcitem.


achat
Zajímavá "karbonátového achátu"
(Rokle u Kadaně).
Velikost vzorku 83 mm.
   S Martinem jsme tedy rychle vzali věci a vydali se za nimi. Halda se nacházela o značný kus níže a tak nám to chvíli trvalo, než jsme se tam dostali. Z druhé strany haldy bylo místo, kde se postupně odváží materiál ke zpracování na kočkolit. A právě v tomto místě se nacházely nejlepší nálezy. Hned krátce po příchodu našel Martin přímo pod stěnou velký kámen s opravdu velkou kalcitovou dutinou. Kalcit tvořil jakoby velké „lebníky“ a Martin prohlásil památnou hlášku: „Našel jsem primární lebník.“ Každopádně Jirkovi se také dařilo nacházet pěkné kusy určené k řezání a leštění. Přemek nacházel podobné kousky, jen trochu menší, ale hlavně se mu dařily pěkné aragonity. A já? Já opět nemohl vůbec nic lepšího najít. 


   V podstatě jsem sbíral jen kusy karbonátových pecek a doufal, že třeba až to nechám říznout by z toho něco mohlo být. Většinou to ale byly jen malé kousky. Některé dutinky co jsem našel byly celkem pěkné, ale prostě hrozně malé. Navíc začínalo být pěkné vedro, pralo do nás sluníčko a tak nějak mne to přestávalo bavit, spíš bych řekl, že mě to začínalo silně štvát. Štvala mne jak absence vlastních nálezů, tak také to, že jsme se nedokázali na ničem pořádně domluvit a ještě k tomu všemu jsem parkoval na druhé straně lomu a nechtělo se mi v tom vedru všechno táhnout tak daleko. 
flogopit
Krystal flogopitu zarostlý v bentonitu
(Rokle u Kadaně).
Velikost vzorku 80 mm.


achat
Pěkná ukázka "karbonátového achátu" (Rokle u Kadaně).
Velikost vzorku 152 mm.
   Nakonec jsem si tedy vzal klíče a řekl jsem si, že prostě projedu lomem a přijdu a k haldě. Jenže nemám teréňáka, mám jen oktávku, sice zvedou, ale pořád normální silniční auto. No lom jsem nakonec projel jen za cenu utrženého stabilizátoru (radím vám dobře, nemějte tak blbý nápady jako já…). Navíc kdyby nás v lomu někdo chytil, tak mohl být pěkný průšvih, ale to je něco co mi v tu dobu nedocházelo. Blížil se již pomalu večer a já byl stále bez pořádného nálezu (tedy alespoň jsem si to myslel). Nakonec se mi ale poštěstilo najít něco co kluci neměli a co asi všichni přehlíželi. Povedl se mi pěkný krystal flogopitu zarostlý v bentonitu. Není to sice věc co by všechny na první pohled uchvátila, ale mě se opravdu líbí.


   Večer jsme pak jen naházeli věci do auta a vydali jsme se na Horní Halži, kde jsme měli v plánu přespat. Jenže nahoře v Krušných horách foukal pěkně studený vítr a z Jirky najednou vypadlo, že nemá věci na převlečení ani spacák a že nepočítal s tím, že tu budeme spát. To nás s Martinem úplně zabilo. Půl roku plánování a pak z Jirky vypadne tahle informace. No nezbývalo nic jiného než narychlo sehnat nějaké ubytování. To se nám kupodivu povedlo v Kovářské, kam jsme dorazili kolem deváté večer. Ubytování bylo vlastně ale dost příjemné a člověk se po celém dni mohl v pohodě umýt a hlavně vyspat v měkké posteli místo na tvrdé karimatce ve stanu. Cena za ubytování byla také jen asi 300 Kč…

Pokračování zde.
achat
Sbírkový vzorek "karbonátového achátu" (Rokle u Kadaně).
Velikost vzorku 210 mm.


P.S. Věkteré vzorky kalcitu jsem získal darem od Martina a některé leštěné ukázky jsem o rok později koupil od Jirky, ale pocházejí z této výpravy.


FOTO = Lokalita Hradiště u Kadaně
FOTO 1 = Lebník hematitu
FOTO 2 = Dutina s krystaly sideritu
FOTO 3 = Větší dutina s krystaly sideritu

FOTO = Lokalita Rokle u Kadaně
FOTO 1 = Dutina s aragonitem a kalcitem
FOTO 2 = Vzorek kalcitu
FOTO 3 = Vzorek kalcitu
FOTO 4 = Krystal flogopitu zarostlý v bentonitu
FOTO 5 = Pěkná ukázka "karbonátového achátu"
FOTO 6 = "Karbonátový achát"
FOTO 7 = Zajímavá "karbonátového achátu"
FOTO 8 = Sbírkový vzorek "karbonátového achátu"
FOTO 9 = Sbírkový vzorek "karbonátového achátu"
FOTO 10 = Sbírkový vzorek "karbonátového achátu"




Jakub Mysliveček ©