minj
Lokality

 Mineralogie 

Loučná pod Klínovcem
(den konání 12.11. 2015)

loucna
Pěkný pohled na německý Oberwiesenthal.


   Tuto reportáž jsem musel také dopisovat z mých vzpomínek až v roce 2020, jelikož v roce 2015 kdy se tato výprava konala, jsem si ještě reportáže z výprav nepsal do wordu. Reportáže které se tedy nepsali přímo na stránky, tak bohužel nemám archivované. Omlouvám se také za kvalitu fotografií vzorků, jelikož jsme vše fotil jen narychlo po umytí za nevhodného světla a navíc mobilem. K doplnění to však bude stačit.
stena
Pohled na stěnu s pseudoleucity. Pouze její malá část poskytovala kvalitní ukázky pseudoleucitu.


Při práci v jámě pod elektrickým kabelem.
   V roce 2015 se na YouTube dostalo jisté video popisující lokalitu Loučná pod Klínovcem a tamní nálezy pseudoleucitů. Už tenkrát jsem si říkal, že je to nějaké divné, jelikož o lokalitě jsem věděl to, ž se je zde dlouhodobě problém se sběrem minerálů a hrozí zde popotahovačky s majitelem pozemku. No a jelikož jsme v tom roce už ta nějak věděli, jak dopadají takto zpopularitované lokality, tak jsme na ni raději vyjeli jakmile jsme mohli, abychom si také něco našli, než půjde celá lokalita do háje… A udělali jsme dobře, jelikož tato výprava byla nakonec jedinou, která přinesla celkem dobré vlastní nálezy. Účastnil jsem se jí nakonec s Jirkou a Dominikem. Martin nemohl a myslím, že této neúčasti asi ještě stále lituje, jelikož si tam již nic pěkného nikdy nenašel. 


   Byl opravdu ošklivý a sychravý listopadový den roku 2015, kdy jsme se rozhodli zajet do Loučné pod Klínovcem a zkusit najít nějaké ty pseudoleucity. Dominik s Jirkou na lokalitě předním ještě nikdy nebyli a doufali jsme, že se tu ještě bude dát něco pěkného najít. Po příjezdu do Loučné jsme zaparkovali u starých tenisových kurtů, o kterých jsem věděl, že se při jejich stavbě lokalita vlastně kdysi objevila. Pseudoleucity jsou vlastně pseudomorfózy směsi živců a slíd po krystalech původního leucitu. Jejich velikosti na této lokalitě dosahují až 10 cm a jsou vázány na tenké žíly fonolitu přibližně S – J směru.
pseudoleucit
Krystaly pseudoleucitu na fonolitu (Loučná pod Klínovcem).
Velikost vzorku 88 mm.


pseudoleucit
Jeden ze dvou mých nejlepších vzorků pseudoleucitu z toho dne.
   Žil fonolitu je zde více, ale při přípravě pozemku pro místní zástavbu byla jedna z těchto žil odkryta zářezem cesty. Sběratelé toho samozřejmě rychle využili a informace by se zřejmě nikdy tolik nerozkřikla, nebýt jednoho videa na YouTube. Celý loučenský kopec je součástí Loučensko-Oberwiesenthalského vulkanického centra, svým vznikem vázanému k propagaci oháreckého riftu. Loučenský kopec je pak tvořen především bazalty, trachybazalty, místy s hojnými xenolity pyroxenitu a je místy protkaný žilami výše zmíněného fonolitu. Né všechny žíly fonolitu jsou však také s pseudoleucity.


   My jsme došli až k místu, kde byla žíla odkryta a kde podle videa mělo být možno bez problému sbírat „celé tašky“ pseudoleucitů. Realita byla taková, že na cestě nebylo naprosto nic a vedle cesty byl sběratelský výkop, kde se žíla obnažila a odkud všechny kvalitnější vzorky pocházel, ale který byl v té době již zaházený (pravděpodobně majitelem pozemku někdy na podzim 2015). O kus výše byl další výkop, kde byla žíla stále dobře kopatelná. O stavu lokality jsem věděl již z mé předchozí výpravy, jelikož jsem se sem v závěru října podíval s přítelkyní. Proto jsme také raději dnes využili ošklivého podzimního dne, aby nás tu nikdo nechytil, tedy abychom tu pravděpodobnost alespoň snížili.
vzorky
Nakonec to byla produktivní výprava.


pseudoleucit
Můj nejlepší vzorek pseudolecitu nalezený toho dne (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 78 mm.
   Ihned po příchodu jsme začali žílu odhalovat. Její mocnost byla kolem 30 – 40 cm a byla plná pseudoleucitů. Vypadalo to na pohled opravdu dobře. Samozřejmě se sem nemohli vejít všichni a tak jsme se střídali. Většinu času byl v jámě Jirka, jelikož mu šla práce nejlépe od ruky. Vzorky jsme dávali stranou s tím, že si je nakonec rozdělíme. Dominik byl asi nevyspalý, jelikož když zrovna nepracoval, tak usínal. Ke konci se dokonce ukázalo i slunce, ale to pro nás zase moc dobré nebylo, jelikož by někdo mohl přijít. Z nálezů lze konstatovat, že většina jich byla volných krystalů pseudoleucitu a několik málo vzorků se jsme dokázali získat na hornině. 


   Krystaly pseudoleucitů se často rozpadávali, jelikož byla celá žíla tektonicky postižena. Po rozdělení jsem si domů odvážel asi padesátku vzorků, většina však byla volnými krystaly či srostlicemi do 3 cm. Mám však také pár lepších vzorečků za které jsem dodnes moc rád a vzhledem k tomu, že je lokalita dnes již v podstatě zaniklá, tak se jich ani nezbavuji. Nejlepší vzorek si odvážel Jirka a to asi 8 cm velký single krystal. Lokalitu pak Jirka ještě navštěvoval a podařilo se mu zde najít velmi pěkné kusy. Pro mne a asi i Dominika to však byla jediná akce, kdy jsme si tu reálně něco sbírkového našli vlastním sběrem. Žíla ze které jsme všechny vzorky měli je dnes vykopána téměř v celé své délce do hloubky minimálně 4 m, o čemž si můžete přečíst v jiné reportáži na těchto stránkách.
jirka
"Jirka a jablko" 2015 - kolorizováno ...


   Za kvalitu fotek vzorků se omlouvám - byly foceny jen mobilem po umytí a částečném oschnutí a znovu jsem je již nepřefotil, jelikož jsem si myslel, že tuto reportáž na stránky nikdy neumístím.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Krystal pseudoleucitu na fonolitu
FOTO 2 = Krystal pseudoleucitu na fonolitu
FOTO 3 = Krystaly pseudoleucitu na fonolitu
FOTO 4 = Krystal pseudoleucitu na fonolitu
FOTO 5 = Krystal pseudoleucitu
FOTO 6 = Srostlice pseudoleucitu ve fonolitu
FOTO 7 = Krystal pseudoleucitu na fonolitu
FOTO 8 = Pěkný vzorek srostlice dvou krystalů pseudoleucitů na podložce
FOTO 9 = Můj nejlepší vzorek pseudolecitu nalezený toho dne




Jakub Mysliveček ©