minj
Lokality

 Mineralogie 

Hořenec, Měrunice, Všechlapy, Loučná pod Klínovcem
(den konání 24.7. 2017)

merunice
Měrunice jsou aktuálně tří etážovým lomem se zásobami kameniva na dlouhá léta dopředu.


   Na dnešní den jsem se docela těšil, jelikož mě můj školitel a kolega Vláďa Rapprich měl vzít do dvou lomů, kam jsem se vždy chtěl podívat, ale bohužel sběratelé zde mají vstup zakázaný. Původní plán byl sejít se v devět hodin v Měrunicích, ale Vláďa měl zpoždění a tak jsem se zajel ještě před Měrunicemi podívat na Číčov u Hořence. Překvapilo mě, že pole jsou zde nově obdělávána a tak počkám na orbu a deště s nadějí na nějaký pěkný nález aragonitu. 
vsechlapy
Podoba lomu při naší návštěvě.


Leštěná ukázka "opálové" hlízy
 (Všechlapy u Teplic).
Velikost vzorku 158 mm.
   Poté jsem se už přemístil k vrátnici u lomu Měrunice a počkal na Vláďu. Nejprve jsem byl představen vedoucímu lomu a pak už jsme pokračovali přímo do lomu, kde jsme se podívali hlavně na nadložní vrstvy miocenního křemence. Dá se říct, že celá návštěva lomu byla spíš obhlídka geologie a tak minerály tentokrát nebyly (až na pár žilek se stébelnatým aragonitem). Přecijen byli jsme zde hlavně pracovně… Pak jsme se přesunuli do lomu poblíž Všechlap. Do tohoto lomu jsem se vždy chtěl podívat a minerály zde jsou krásné. V lomu jsme ale taktéž moc dlouho nepobyli, jelikož jsme zde měli domluvené jednání, které se trochu protáhlo. Já si alespoň stihl z jedné haldy nasbírat pěkné hlízy opálu se zelenooranžovou barvou a tak doufám, že mi je Karel řízne a budou pěkné.


   No a poslední místo, které jsme dnes měli navštívit mi bylo tajeno. Nevěděl jsem kam pojedeme až do konce práce ve Všechlapech. Měli jsme jet do Loučné pod Klínovcem, kde od pondělí do čtvrtka probíhalo velké bagrování žíly s pseudoleucity. Celou akci platilo především Národní muzeum. Samozřejmě mě to velice zajímalo, ale bohužel se strhl prudký déšť a tak když jsme dorazili do Loučné, tak jsme 20 minut čekali v autech a pak jsme na 45 minut vyrazili nahoru k výkopu. Zde už probíhal čilý ruch kolem hromady vzorků a krásně odkryté žíly fonolitu.
loucna
Záchranný výzkum NM a ČGS na lokalitě Loučná pod Klínovcem.


nalezy
Vedle jámy byla hromada nalezených vzorků.
   Potkal jsem zde spoustu známých tváří jak z řad akademiků, tak z řad sběratelů. Tak či onak jména psát nebudu a o tomto se nejspíše dozvíte teprve v době, kdy na místě již stojí nějaký dům. Slíbil jsem, že o všem pomlčím. Ve čtvrtek bylo místo zahrnuto a v blízké době zde bude pravděpodobně postaven zmíněný dům. Nicméně tolik vzorků pseudoleucitu jsem v životě neviděl. Bohužel jsem neměl mnoho času a také mi bylo blbý brát zde vzorky, když jsem nic neplatil a tak jsem pouze posbíral co se válelo nad výkopem a díky dešti opršelo. Většinou šlo o zvětralé bílé vyrostlice pseudoleucitu ve fonolitu, ale také o pár desek, u kterých jsem přemýšlel, jak by vypadali po říznutí.


   V půl sedmé jsem již musel jet a tak jsem se rozloučil a vyrazil k autu. Moje z poloviny plná přepravka se celkem pronesla a já doufal, že po umytí ze vzorků něco bude. U auta začalo opět lít jak z konve a cesta domů byla dosti adrenalinová s pár smyky a běžným aquaplaningem. Druhý den jsem vzorky umyl a něco si i nechám. :-) Jsem hlavně zvědavý na jeden kus horniny s krystaly, který chci preparovat a budu doufat v nějakou pěknou ukázku krystalů na podložce. :-) Každopádně jsem opravdu hodně rád, že jsem se akce v Loučné mohl alespoň na chvíli jako divák zúčastnit.
pseudoleucity
Leštěná ukázka fonolitu se zarostlými krystaly pseudoleucitu (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 210 mm.


FOTO = Lokalita Měrunice


FOTO = Lokalita Všechlapy
FOTO 1 = Leštěná ukázka "opálové" hlízy
FOTO 2 = Leštěná ukázka "opálové" hlízy
FOTO 3 = Leštěná ukázka "opálové" hlízy


FOTO = Lokalita Loučná pod Klínovcem
FOTO 1 = Leštěná ukázka fonolitu se zarostlými krystaly pseudoleucitu
FOTO 2 = Leštěná ukázka fonolitu se zarostlými krystaly pseudoleucitu




Jakub Mysliveček ©