minj
Lokality

 Mineralogie 

Výpravy na Vysočinu v roce 2019 - 2. díl
(den konání 23.11. 2019)

jama
Čočka skončila a tak je třeba po sobě pořádně uklidit...


   Letos na jaře jsem využil nabídku od kamaráda z Brna (budeme mu prostě říkat hezky česky Honza, jelikož si nepřeje být jmenován), kdy mě pozval na kopání pegmatitu na Vysočině. Bohužel tato jarní akce, na kterou jsme vyrazili i s Martinem se moc nevydařila a po celodenním kopáním na dvou lokalitách jsme si odváželi jen pár střepů. Akce měla být dvoudenní, ale bohužel jaksi nebyla chuť pokračovat i do druhého dne a tak jsme se prostě první den večer sbalili a vyrazili zpět do Prahy. Na víkend 23.-24.11. jsem měl původně naplánovanou jinou akci, ale dva týdny před akcí se ozval „Honza“, jestli nechci dorazit na Vysočinu, že má objevenou pěknou žílu se záhnědami. Když jsem viděl fotky nalezených vzorků, tak jsem se rozhodl, že místo původně zamýšlené akce zkusím znovu štěstí na Vysočině a Martin se opět přidal.
kremen
První nálezy na sebe nenechaly dlouho čekat.


Drúza záhnědy (Borsko).
Velikost většího 50 mm.
   Počasí mělo být celý víkend poměrně nevlídné, tedy teploty mezi 0 - 5 °C, zataženo a se silným větrem. Na druhou stranu jsme doufali, že nás na poli aspoň nebude nikdo otravovat. Z Prahy jsme vyráželi ráno až v 7 hodin, jelikož Martin jel ještě z Ústí a i tak vstával velmi brzo. Mě ráno nebylo moc dobře, ale naštěstí se to po cestě dalo do kupy. Do Velkého Meziříčí jsme dorazili relativně rychle, nakoupili jsme a v 9:20 jsme byli na místě srazu nedaleko Borů. Honza za chvilku dorazil a ukázal nám co našel včera na Bobrůvce. Docela jsme nechápali, když vytáhl krásnou tmavou záhnědu až morion. V plánu jsme ale měli žílu nedaleko od místa, kde jsme parkovali.


   Převlékli jsme se do pracovního a přes pole se vydali asi 1 km na místo. Po cestě jsme zkoušeli lokalizovat nějaké další žíly. Pár zajímavých míst jsme našli, respektive hlavně Honza je našel. My jsme viděli jen pole souvisle pokryté úlomky živce a křemene. Martin po cestě našel také asi 10 cm velký krystal záhnědy, který nebyl ani moc pobitý. Když jsme dorazili na místo, tak jediné co prozrazovalo, že by zde mohlo něco zajímavého být, byla trochu narezlá půda a větší množství úlomků. Začali jsme pracovat hned vedle zahrabané jámy, kterou Honza zkusil před 14 dny. Práce nám šla pěkně od ruky a tak jsme se dostali do hloubky kolem metru asi po hodině práce.
zahneda
Drúza záhnědy (Borsko).
Velikost vzorku 65 mm.


zahneda
Žezlová záhněda s muskovitem (Borsko). Velikost vzorku 38 mm.
   V metru se začal ukazovat muskovit, úlomky pegmatitu a začaly lézt první záhnědy. Byly to jen drobné vzorečky o velikosti většinou nepřesahující 3 cm. Vypadalo to ale, že budou mít zajímavý žezlovitý vývoj. Podle Honzy se nejedná o klasický rozplav pegmatitu, ale o směs pegmatitu a alpské žíly, což bylo vidět také na jedné větší drúze, kterou jsem vytáhl. Krystaly křemene zde nasedají přímo na rulu. Pod tímto místem už ale žádné křemeny nebyly a proto jsme pokračovali do stran nad pevným rulovým bedrockem. Z rezidua jsme zde vybírali jeden krystal záhnědy za druhým, čas od času se poštěstil také poměrně pěkný krystal živce či drúzka muskovitu. Kolem půl třetí jsme již neměli kam dál jít. Narazili jsme na již dříve kopanou jámu a na druhé straně byla poloha již vybrána Honzou před 14 dny.


   Když se jáma navíc dost samovolně zasutila, tak jsme jámu zaházeli (samozřejmě tak aby nahoru přišla ornice). Zabalili jsme vzorky a Honza ještě o kus dál, jen tak v ornici, našel velký, poměrně pěkný a čistý krystal křemene. Sbalili jsme věci a vydali se zpět k autům. Měli jsme toho už plné zuby, hlavně té zimy a větru, které byly opravdu vlezlé. Přesto jsme přemýšleli co dál, protože za hodinu a půl již měla být tma. Nabízely se dvě možnosti. Zaprvé jet do lomu v Horních Borech a zadruhé využít ještě zbytek odpoledne a jet na místo, které o den dříve Honza našel na Bobrůvce. Nakonec díky zimě a vyčerpání jsme zvolili jednodušší variantu a to Horní Bory. K lomu jsme dorazili už celkem za šera, takže toho moc nebylo vidět, ale přesto jsme asi na půl hodiny vběhli do lomu.
zahneda
Drúzka s žezlovou záhnědou (Borsko).
 Velikost vzorku 55 mm.


zahneda
 Večerní návštěva lom v Horních Borech bohužel žádné vzorky nepřinesla.
   Samozřejmě jsme nic nenašli (tento lom nemám moc rád, protože jsem zde ještě nikdy nic nenašel kromě cordieritu a sem tam nějakého nic moc turmalínu). Divil jsem se ale, jak se lom rozrostl za těch 5 let co jsem zde nebyl. Poté jsme už jen nasedli do aut a zamířili přímo do Borů, kde jsme se ubytovali. Večer jsme pokecali u dobrého vína, jak jinak tak hlavně o šutrech, a Martin přišel s myšlenkou, že bychom mohli na tu Bobrůvku jet druhý den ráno. Já se toho chytil a naplánoval jsem, že vstaneme velmi brzo. To se klukům moc nelíbilo, ale souhlasili.

Pokračování zde.


FOTO = Výpravy na Vysočinu v roce 2019 (celé album)
FOTO 1 = Drúzky záhnědy
FOTO 2 = Drúzky záhnědy
FOTO 3 = Drúza záhnědy
FOTO 4 = Žezlová záhněda s muskovitem
FOTO 5 = Žezlová záhněda
FOTO 6 = Drúza záhnědy
FOTO 7 = Drúza záhnědy
FOTO 8 = Muskovit na ortoklasu
FOTO 9 = Krystal ortoklasu
FOTO 10 = Drúzka křemene s muskovitem
FOTO 11 = Záhnědy s muskovitem
FOTO 12 = Drúzka s žezlovou záhnědou




Jakub Mysliveček ©