minj
Lokality

 Mineralogie 

Výpravy na Vysočinu v roce 2019 - 3. díl
(den konání 24.11. 2019)

zahneda
Moment nálezu tmavé záhnědy na podložce.


   Druhý den ráno jsme vstávali ve 4:15 (já chtěl vstávat ve 4:00, ale kluci remcali, ať ten čas posunu, tak jsem jim dal ještě 15 minut :D ). Když zazvonil budík, tak to moc nevypadalo, že by kluci chtěli vstávat, ale jakmile jsem v pokoji rozsvítil, tak jim došlo, že to myslím vážně. Trvalo jim to ale dlouho a z ubytka jsme vyráželi asi až o hodinu později, takže jsme ztratili dost času. Na Bobrůvku jsme dorazili kolem půl šesté a venku pěkně foukalo. Přiznám se, že v té době jsem si říkal, že jsem blbec a měl jsem zůstat v posteli a spát…
nalez
Honzův nález o 2 dny dříve...


Krystal záhnědy (Bobrůvka).
Velikost vzorku 50 mm.
   Každopádně už jsme zde byli, takže jsme si vzali vybavení a vyrazili přes pole k místu, kde jsme chtěli pracovat. Místo jsme našli snadno. Honza nás varoval, že to tu bude docela dost tvrdé kvůli množství ruly, ale že to bude tak hodně komplikované, to jsem opravdu netušil. Hned krátce po začátku kopání jsem zaregistroval lesk na hraně jámy v ornici. Když jsem se podíval co to je, tak jsem silně nechápal a kluci také ne. Šlo o velký krystal záhnědy velký kolem 8 cm. Původně jsem doufal, že kolem osmé budeme jámu zahazovat, abychom stihli ještě nějaké další lokality, což se rozhodně nekonalo.


   Přes velké balvany ruly se dostávalo opravdu velmi obtížně. Na polohu se záhnědami jsme se dostali až kolem osmé hodiny. Snažili jsme se z místa dostat co nejvíc. Ze země jsme tahali pěkné, velmi tmavé krystaly záhněd, ale bohužel většina byla nějak poškozená. Jejich velikosti málokdy překonaly 4 cm, ale objevilo se i pár větších vzorečků, především tedy kousků na podložce. Po zahrabání jámy jsme si pak v lese za Bobrůvkou roztřídili vykopané kameny. Ty byly bohužel neumyté a tak jsem při výběru moc šťastnou ruku neměl. Tři pěkné vzorky ale mám a i kdyby byl jen jediný kus do sbírky, tak se akce vyplatila. 
zahneda
Drúza záhnědy (Bobrůvka).
Velikost vzorku 59 mm.


zahneda
Velmi pěkný krystal záhnědy (Bobrůvka). Velikost vzorku 80 mm.
   Přemýšleli jsme co dál a napadlo nás, že bychom mohli jet do Dřínové do lomu a pak se koukmout do Galerie Patriot. Do Dřínové jsme dorazili kolem jedenácté hodiny a s Martinem nás zarazila laxnost místních sběratelů, kdy v lomu probíhá měření pohybu stěn pracovníky lomu a mezi tím se probíhají sběratelé. Každopádně my jsme zamířili na 2. etáž, kde se vyskytují baryty. Bohužel zde bylo lidí jak na Václaváku. Člověk pořádně nevěděl, kde kopnout, jelikož to vypadalo, že i místa kde zrovna nikdo není jsou obsazena díky vyskládaným vzorkům či ponechanému nářadí. Nějak nás to i díky množství lidí nebavilo a tak jsme se alespoň zabavili házením kamenů do rezavého bahna, kterého je v lomu až až.


   Honza mezitím u stěny zkoušel nějaké ty baryty a nakonec nám každému jeden vzorek přinesl ať nejdeme s prázdnou. S Honzou jsem pak zamířil ještě na 1. etáž, kde to vypadalo, že se poloha s baryty může ještě vyskytovat, ale nic zajímavého jsme nenašli. Martin procházel zbytek 2. a 3. etáže. Pak jsme zamířili k autům s tím, že se převlékneme a vyrazíme do Galerie Patriot. Samozřejmostí je se předem ohlásit a tak jsme bohužel zjistili, že se Galerie právě upravuje a není možné se sem podívat. No takže jsme se před druhou hodinou rozloučili. Tato druhá akce na Vysočinu byla rozhodně povedenější než jarní akce. Bohužel jsme ale v rozsypech s křemeny a živci nenašli žádný zeolit, takže to nebylo nic moc. :D
drinova
Lom Dřínová focený z 2. etáže.


FOTO = Výpravy na Vysočinu v roce 2019 (celé album)
FOTO 1 = Krystaly záhnědy
FOTO 2 = Krystal záhnědy s muskovitem
FOTO 3 = Krystal záhnědy
FOTO 4 = Krystal záhnědy
FOTO 5 = Krystal záhnědy
FOTO 6 = Krystal záhnědy
FOTO 7 = Záhněda s muskovitem
FOTO 8 = Krystaly záhnědy narostlé na živce
FOTO 9 = Drúza záhnědy
FOTO 10 = Velmi pěkný krystal záhnědy
Jakub Mysliveček ©