minj
Lokality

 Mineralogie 

Výpravy na Vysočinu v roce 2019 - 1. díl
(den konání 2.3. 2019)

skoryl
První nalezený vzorek, který se nám povedl byl tento turmalín. Bohužel se při zahrabávání jámy zřejmě připletl na lopatu a tak skončil tam odkud byl vzat.


   Před dvěma lety jsem vzal jednoho kamaráda z Brna (budeme mu prostě říkat hezky česky Honza, jelikož si nepřeje být jmenován) do Českého středohoří na jednu tajnou lokalitu. Výměnou za to mi Honza nabídl, že by mě provedl po Vysočině a já si říkal, že by mohlo být fajn si jednou za život zkusit najít nějaký ten křemen z pegmatitu. Kdo mě zná, tak ví, že mě tyto kameny nechávají chladným a mnohem víc mě z těchto pegmatitů zajímají živce, skoryly a apatity. Bohužel ani v roce 2017, ani loni nám nevycházel čas, kdy bychom tuto akci provedli a tento rok jsem si říkal, že už to musíme uskutečnit. S „Honzou“ jsme se tedy domluvili na první víkend v březnu a já sebou ještě vzal Martina, který měl také zájem o to kopnout nějaký ten pegmatit.
kremen
Srostlice křemene (Borsko).
Velikost vzorku 45 mm.


Srostlice záhnědy (Borsko).
Velikost vzorku 40 mm.
   Na akci jsme se těšili, vybavení bylo v autě a v sobotu ráno jsme ještě za tmy vyráželi z Prahy. Tankondrom D1 se kupodivu zrovna nikde neopravoval a tak jsme byli ve Velkém Meziříčí za 2 hodiny. Rychle jsme nakoupili a pak už jsme se vydali do Borů, kde jsme se potkali s Honzou. Probrali jsme kam dnes pojedeme a jako první lokalitu jsme zvolili Dolní Bory. Honza nás vzal na lokalitu a poté jsme chodili po širším okolí, kde nám Honza ukazoval různé věci. Například jak podle úlomků hledá žíly pegmatitu a také kudy vedou známé žíly z průzkumů. Nakonec jsme složili věci u jednoho místa, které Honza na podzim kopnul, a ze kterého měl několik moc pěkných vzorků záhněd se skoryly na živci.


   Rozhodli jsme se, že kopneme další pokračování této žíly pegmatitu a tak jsme také učinili. Práce nám šla rychle (bodejď by ne ve 3 lidech) a během chvilky jsme byli v necelých 2 metrech hloubky. Žílu jsme sice natrefili, ale bohužel křemenné jádro bylo plné a bez dutin. No a tak jsme z této jámy nevytáhli ani vzoreček. Přitom úlomky křemenů s krystalovými ploškami jsme při kopání nacházeli. Tak či onak z lokality jsme samozřejmě neodešli jen tak a jámu jsme pečlivě zahrabali, vrchní část překryly původní hlínou (tedy né horninovou sutí) a teprve potom jsme mohli sbalit věci a odejít. Honza mi ještě nabídl jeden vzoreček se záhnědami na živci, který si tu na podzim nechal. Byla to taková malá útěcha.
pole
Když byla možnost, tak jsem si prošel také kus pole u lokality. Kupodivu se zadařilo.


kremen
Krystal křišťálu v ornici.
   Poté jsme se přesunuli na druhou lokalitu, která se nacházela o pár kilometrů dál. Honza tu předchozí den udělal sondu a našel rozplav pěkných menších záhněd. My jsme zkusili udělat rýhu a při tom jsme nějaké záhnědy našli. Nebylo to ale nic moc. Nejlepší záhnědu rozsekl krumpáčem vejpůl Martin, jelikož ji neviděl (ony opravdu nejsou moc dobře vidět, dokud jí člověk nevezme krumpáčem). Já si našel 2 menší krystaly, jednu záhnědu a jeden obyčejný bílý křemen. Kupodivu nejlepší dva krystaly jsem našel na poli o kus dál když jsme šli k autu. Najednou koukám, že v ornici leží krystal křišťálu. O kousek dál ležel drobný skoryl, který jsem zde nechal a o dalších 2 metry dál ležel další krystal křišťálu.


   Oba nálezy jsou typické polní kusy, takže už dostaly sem tam nějaký ten pohlavek od pluhu. Každopádně kluci se celkem divili, když ty nálezy viděli. Část pole jsme poté všichni prošli, ale žádné další krystaly jsme již nenalezli. Předchozí rýhu jsme samozřejmě také zahrabali a poté jsme už šli k autům. Původně jsme chtěli zůstat na Vysočině do druhého dne a v neděli ještě něco zkusit, ale absence nálezů, pochmurné počasí a mé svědomí (za 3 dny jsem měl zkoušku z regionální geologie světa, na kterou jsem se dosud neučil) způsobily, že jsme to u aut zabalili a jeli jsme domů. Vysočina mě moc neoslovila, ale né každý den je posvícení. Věřím, že třeba někdy příště by mohlo něco padnout.

Pokračování zde.
kremen
 Krystal křišťálu (Borsko).
Velikost vzorku 58 mm.


FOTO = Výpravy na Vysočinu v roce 2019 (celé album)
FOTO 1 = Srostlice záhnědy
FOTO 2 = Srostlice křemene
FOTO 3 = Krystal křišťálu
Jakub Mysliveček ©