minj
Lokality


Dobrčice

dobrcice
Nejkrásnější výchoz porcelanitů v SHP (rok 2011).
   Bývalá těžebna porcelanitů s nejhezčím výchozem porcelanitů Severočeské hnědouhelné pánve (SHP) se nachází u hlavní silnice Praha - Most mezi obcemi Skršín - Dobrčice a Korozluky asi 700 m západně od obce Dobrčice. Na lokalitu se dá dostat po červěně zbarvené cestě (barva díky drceným porcelanitům) z obou obcí.


   Lokalita je tvořená třetihorními vypálenými jíly různých barev zvanými porcelanity, ve kterých jsou vypálené horniny buchyty až škváry. V minulosti se místní porcelanity používaly jako posypový materiál na cesty v povrchových hnědouhelných dolech a příležitostně na dekorativní účely. Areál porcelánovny byl původně větší, ale jeho západní část byla zrekultivována a sběr minerálů je zde tedy velmi omezen. Mineralogicky zajímavé jsou převážně tmavé vrstvy buchytů a škvár, ve kterých byl zjištěn hematit, magnesioferrit a mikroskopické krystaly melilitu, olivínu, anortitu a diopsidu. Tmavé polohy (buchity až škváry) tvořené hematitem obsahují dutiny, ve kterých příležitostně vyrůstají kulovité agregáty tohoto minerálu. dobrcice
A já jako měřítko na haldičce u stěny.


   Některé dobře vypálené porcelanity jsou také, hlavně pro oko, zajímavé a velice estetické jsou leštěné vzorky. Dalším místním minerálem je aragonit, tvořící povlaky některých dutin a vzácně tvoří i malé krystalky.
   Tato lokalita je také velice zajímavá paleontologicky, jelikož se ve vypálených jílech nachází spousta otisků listů či větví vlhkomilných třetihorních stromů (olše, vrby,..) a také zkaměnělé kusy dřev.


Možnosti sběru:
   Dobré - velká část polohy s tmavými buchyty byla již sběrately odtěžena, avšak stále se zde dají najít větší kusy buchytů na haldě pod stěnou a ve stěně se stále nějaké buchyty nachází.


buchit
Škvára (Dobrčice).
Velikost vzorku 78 mm.
porcelanit
Porcelanit (Dobrčice).
Velikost vzorku 89 mm.
magnesioferrit
Hematit (Dobrčice).
Velikost vzorku 147 mm.



dobrcice dobrcice





Jakub Mysliveček ©