minj
Lokality

 Mineralogie 

Dolní Zálezly
(den konání 25.3. 2020)

zalezly
Před výpravou na lokalitu jsem ještě prozkoumal malé údolí poblíž lokality.


   Dnešní plán byl původně zajet do Žimi na rubelany a augity, ale jelikož jsem se včera zapomněl podívat na mapu a pořádně jsem nevěděl, kam tam vlastně jet, tak jsem zvolil trochu jistější lokalitu a to Dolní Zálezly, konkrétně „nové“ místo kam jezdím už od podzimu 2018. Minule když jsem tu byl s Jirkou, tak jsem našel docela zajímavou polohu s množstvím větších puklin s velkými čočkovitými srůsty chabazitu, tedy s fakolity. Od té doby jsem tu ale nebyl a jen jsem doufal, že se do tohoto místa ještě někdo nepustil. 
vychoz
Stačilo odkrýt kousek skály a už se ukázala puklina s krystaly fakolitu.


Bohatá drúza fakolitu zbarveného oxidy Fe (Dolní Zálezly).
Velikost vzorku 110 mm.
   V lese už začínalo jaro, ale v noci ještě mrzlo a tak byl potok potok po cestě ještě zamrzlý. Díky slunci se ale celkem rychle oteplovalo. Já jsem nejprve nechal v potoce namočit kladivo, aby mi zase nevypadávalo. Vzal jsem si foťák a šel jsem se nejprve projít kousek po okolí, jestli třeba nenajdu nějaký zajímavý výchoz. Všude jsou tu jen pyroklastika, ale našel jsem pěkný vodopád. Něco málo jsem pofotil a pak už jsem se vydal zpět pro věci a hurá do pěkného stoupání na místo určení. Hned po příchodu jsem poznal, že se tu někdo vrtal, ale moc toho nezvládl. Lokalitu jsem na podzim poradil kamarádovi, který na ní byl, tak možná kopl i zde, ale moc tomu nedal.


   Každopádně chvíli jsem přemýšlel kde vlastně začít. Míst bylo vícero a já pokračoval směrem doleva od minulého nejlepšího nálezu. Tady to bylo docela těžké a tak jsem si řekl, že na to půjdu z druhé strany „břicha“ výchozu asi o metr a půl vedle. Odtud to docela šlo a hlavně se mi podařilo velkým pajcrem uvolnit větší kameny. To pak jde práce pěkně od ruky a člověk rychle postupuje. Hned po prvních dvou velkých balvanech jsem narazil na puklinu s většími fakolity kolem 1 cm, ale krystaly byly značně zvětralé.
fakolit
Moment nálezu dalšího pěkného vzorku s fakolitem.


vysledek
Můj výsledek za 3 hodinky práce.
   Navíc jsem slyšel nějaké divné pisklavé zvuky. Říkal jsem si: „No snad jsem tam neskřípnul netopýra!“. Netopýr tam skutečně byl, ale při prohlížení skuliny za balvanem jsem jej neviděl. To až když se následně se proletěl vzduchem i s balvanem, ale naštěstí se mu nic nestalo (tomu netopýrovi :-) ). Byl jen trochu naštvaný, že jsem ho předčasně probudil. Opatrně jsem jej na kusu větve přenesl do stínu a netopýr si časem zalezl do nějaké další pukliny v místě, kde se nekope. Poté jsem střídavě shazoval větší kameny a procházel je. Občas se na mě usmálo štěstí a něco se ukázalo, ale vzorky to nebyly nic moc. 


   Potom jsem ale odvalil velký balvan a za ním byla puklina plná drúz fakolitu. Krystaly byly drobné do 3 mm, ale vzorky vypadaly dobře. Navíc zde byly i krystaly kalcitu. Místo jsem ale vybral poněkud rychle a stále jsem neměl nic co by mě potěšilo a co bych si dal do sbírky. Přemýšlel jsem co dál, když v tom si všimnu, že nade mnou v místě, které jsem odkryl včetně s netopýrem je celkem velká prasklina. Ta tam podle mě předtím nebyla, takže se kámen postupně hýbal a mohl kdykoliv vypadnout. Nebylo to zrovna málo materiálu a kdyby mi spadl nešikovně na hlavu, tak by mně zabil.
fakolit
Sbírkový vzorek drúzy fakolitu na bazanitu (Dolní Zálezly).
Velikost vzorku 157 mm.


fakolit
Krásný sbírkový vzorek fakolitu na bazanitu (Dolní Zálezly).
Velikost vzorku 162 mm.
   Vzal jsem si tedy velké páčidlo, trochu zabral a už to jelo. No jo, ale jak šutry spadly, tak jsem viděl, že jsou dost bohatě pokryté velkými asi 1 cm krystaly fakolitu. Z těchto balvanů jsem dnes získal nejlepší vzorky fakolitu. Doufám, že některé z nich budou sbírkové, ale vypadají dobře. Každopádně poté jsem ještě chvíli osekával výchoz, ale už se mi nechtělo pouštět do žádných velkých akcí a tak jsem si sbalil věci a vyrazil zpět k autu. Ještě jsem se jednou vracel, jelikož jsem zapomněl jeden větší vzorek přímo u stěny a pak už jsem frčel domů. Na lokalitě jsem zase nebyl moc dlouho (asi 3 hodiny čistého času), ale vzorků se urodilo dost. Snad i nějaký ten do sbírky…


FOTO = Lokality v okolí Dolních Zálezel
FOTO 1 = Vzorek s krystaly fakolitu na bazanitu místy s kalcitem
FOTO 2 = Bohatá drúza fakolitu zbarveného oxidy Fe
FOTO 3 = Pěkný vzorek fakolitu na bazanitu
FOTO 4 = Vzorek s krystaly fakolitu
FOTO 5 = Velký vzorek s množstvím krystalů fakolitu na starším phillipsitu
FOTO 6 = Sbírkový vzorek drúzy fakolitu na bazanitu
FOTO 7 = Velká drúza fakolitu na bazanitu
FOTO 8 = Krásný sbírkový vzorek fakolitu na bazanitu
Jakub Mysliveček ©