minj
Lokality

 Mineralogie 

Vrchoslav u Teplic
(den konání 31.5. 2020)

dobyvka
Aktuální podoba lokality "Na Františku".


   Původně jsem měl na šutry vyhrazenou sobotu, ale jelikož jsme se kamarády nebyli schopni domluvit na lokalitě, kam by se vlastně jelo, tak jsme kupodivu nejeli nikam, respektive každý si jel tak nějak vlastní cestou. Já jsem si například udělal čas na rodinu a raději jsme jeli turisticky zkoumat opárenské krystalinikum a především vliv karbonátových hornin na kvalitu vinic u Velkých Žernosek. :) Martin mi ale v pátek říkal, že by v neděli mohl na ty šutry jet, když by se nejelo na celý den. Já v neděli také na celý den nemohl, jelikož večer jsem potřeboval jet do Prahy, takže jsme se rozhodovali jakou lokalitu navštívit. 
dobyvka
Aktuální podoba lokality "Na Františku".


Drobná drúzka fluoritu (Vrchoslav - dobývka "Na Františku").
Velikost vzorku 47 mm.
   Přemýšleli jsme mezi Libochovany a Vrchoslaví. Na obou lokalitách jsme už dlouho nebyli a nakonec to vyhrála Vrchoslav. Slyšel jsem, že se „Na Františku“ dá aktuálně celkem i něco najít a tak jsme si připomněli naše šutrácké začátky, zaparkovali jsme pod pilou Vrchoslav a šli jsme po cestě nahoru údolím kolem štoly 5. květen a František II. až dokud jsme nedorazili k propadlinám. Zde jsme se dali doleva podél propadlin a po pár desítkách metrech jsme došli na místo. Lokalitu jsem naposledy viděl na jaře 2018 a musím říct, že je celkem mazec vidět jak se lokalita stále více a více zasucuje. Když si člověk uvědomí, že zde ještě v roce 2014 byla možnost slanit se do dobývky hluboké přibližně 15 metrů, tak je to celkem dílo. 


   Z nadějné informace se nakonec vyklubala jedna vybraná dutina s „ošklivými nátekovými“ fluority. Já pro tento typ fluoritu nikdy neměl moc pochopení a už za produktivních let lokality jsem je tu většinou nechával. Martin ale tyto vzorky dvougeneračních fluoritů má celkem v oblibě. No, zkusili jsme se v dutině trochu povrtat, ale výsledky nevypadali moc dobře. Navíc jsme si dost neprozřetelně zapomněli čelovky v autě, takže vrtat se v dutině při svitu světla z mobilu byla pěkná blbost. Přibližně po hodině jsme to vzdali s tím, že toto místo to má definitivně za sebou a další pěkné drúzy fluoritu naházené v minulosti už asi neposkytne. Stále je však nadějná pro začínající sběratele, kteří si tu jistě nějaké dokumentační vzorky fluoritu v suti najdou. 
fluorit
Jeden z Martinových nálezů fluoritu.


baryt
Dutina s krystaly barytu
(Vrchoslav - pásmo František).
Šířka záběru cca 40 mm.
   Říkali jsme si co budeme dělat dál a napadlo nás jen jedno možné řešení – pokračovat podél propadlin a zkusit najít nějaké nadějné místo. Tak jsme tedy učinili a prodírali jsme se křovisky a lesem kolem propadlin. Na jednom místě jsem si všiml zajímavé textury horniny a říkám Martinovi: “Tady bych to možná na chvíli zkusil a uvidíme co padne. Snad ta propadlina nepadne s náma…“ Zde musím zmínit, že lézt do těchto propadlých fluoritových dobývek je velmi nebezpečné a je to vždy na vlastní nebezpečí. V případě, že by se propad dále uvolnil a člověk byl zrovna v něm, tak nemá šanci na přežití, pokud by však nebyl jištěný lanem. Dokonce koluje i jedna historka o jistém sběrateli, pod kterým se kdysi dobývka propadla a on zůstal viset na laně nad zející propadlinou.


   Sestoupili jsme tedy opatrně do dobývky, která je v tomto stavu již od mé první návštěvy této oblasti, takže minimálně od roku 2011. Zkusili jsme se povrtat v nápadně dutinatém místě, které nám dost připomínalo povrchovou propadlinu na Moldavě. A kupodivu, nějaké menší fluoritky tu padali. Respektive padali Martinovi a já byl téměř bez nálezu. Vrtali jsme se tu necelé dvě hodiny a já si odnášel 2 vzorečky nic moc fluoritů, ale Martin měl plný batoh celkem zajímavých fluoritů, místy dokonce s podivným jílovitým minerálem, o kterým z předchozích let víme, že je ze vzorků neodstranitelný, ale vypadá občas celkem zajímavě a našlo se i kupodivu dost barytu, především masivního, ale u několika ukázek také s krystaly narostlých do dutin.
baryt
Martinovi se povedl také vzoreček barytu.


vzorky
Martinovy nálezy za cca hodinku sběru.
   No, poté jsme procházeli dobývky dál, ale žádné zajímavé místo jsme už nenašli. V rámci nostalgie jsme zavzpomínali na několik míst, kde jsme dříve hledali. Především na místo s drúzovými dutinami křemene, do kterých zarůstali goethity, dále na místo „Pod břízami“, které je dnes již velmi zašlé a nakonec jsme navštívili také místo s nálezy pěkných barytových drúz, které je již také velmi zašlé a zasucené. Nakonec jsme to kolem půl třetí zapíchli a šli jsme k autu. U auta se pak konečně začalo dělat hezky, což nás trošku naštvalo, jelikož nám celý den jinak spíše poprchávalo a byla pěkná kosa… No Vrchoslav to tedy má nejspíš už asi za sebou, ale třeba by se ještě nějaké zajímavé místečko v budoucnu mohlo najít. 


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Drobná drúzka fluoritu
FOTO 2 = Drobná drúzka fluoritu
FOTO 3 = Dutina s krystaly barytu




Jakub Mysliveček ©