minj
Lokality

 Mineralogie 

Ahníkov u Chomutova, Rokle u Kadaně
(den konání 8.7. 2017)

chalcedon
Při paběrkování v Ahníkově se ještě něco najít dá.


   Nedávno jsme se dozvěděli o pro nás nové lokalitě poblíž Kadaně. Na lokalitě se měli údajně nacházet karbonátové acháty a velké kusy fosilních dřev. Přiznám se, že mě spíše zaujaly ty dřeva. Karel s Jirkou byli ale lom obhlédnout již začátkem července, a když jsem viděl jejich nálezy, tak jsem rychle přehodnotil situaci. V sobotu jsme se tedy na lokalitu jeli všichni společně znovu podívat. Počasí mělo být ale nepředvídatelné, takže jsme doufali, že nezmoknem. Při cestě jsem se ještě zastavil u Jirky, kde jsme počkali na Karla a teprve kolem desáté jsme vyráželi směr Kadaň. 
rokle
Spodní část těžebny bentonitu v Rokli, která je dnes již zavezena zeminou.


Leštěná ukázka "karbonátového achátu" (Rokle u Kadaně).
Velikost vzorku 67 mm.
   Po cestě jsme se však nejdříve zastavili na lokalitě Ahníkov, která byla nedávno z velké části zavezena. Přesto jsme zde pokusně kopli nějaké ty žilky s fialovým chalcedonem a možná že by se zde ještě dalo něco udělat. Pak už jsme konečně zamířili do Rokle. Kluci zde už byli a tak přesně věděli kam jet, abychom byli co možná nejblíže u lomu. Co mi kluci tak nějak zapomněli říct bylo to, že se jedná o těžebnu bentonitu, ze kterého se například vyrábí poblíž Prunéřova kočkolit. Takže spíše než lom šlo o jámu v ložisku bentonitu. 


   Po příchodu mi kluci ukázali, kde se co hledá a já naprosto nechápal, jak to mohli najít a taky kde budu kopat, jelikož vše bylo naprosto náhodně rozmístěné, tedy na většině lokalit, když se člověk zamyslí, tak prostě ví kde by něco mohlo být. Když už jsem se konečně rozhodl kopnout, tak se spustil déšť, který stále sílil. Během chvíle jsme byli durch. No a pak jsme poznali velkou nevýhodu bentonitu na vlastní kůži. Bentonit velmi dobře saje vodu a když je mokrý, tak vzniká pěkně lepivé bahýnko. No a zde byl bentonit všude. Až do večera se nám potom bentonit lepil na nářadí, boty i vše ostatní co s ním došlo ke kontaktu. 
aragonit
Aragonit (Rokle u Kadaně).
Velikost vzorku 105 mm.


dutina
Pohled na otevřenou dutinu. Škoda že vzorek nešel získat celý.
   Počasí se naštěstí po cca 15 minutách opět změnilo ve slunný den. Já pořád nemohl nic najít, Karel našel velkou cca 35 cm dutinu převážně s kalcitem na Mg-kalcitu. Jirka který kopal vedle Karla nemohl také na nic pořádného natrefit. Já se šel projít, po cestě jsem nasbíral něco málo na co jsem narazil a pak jsem se vrátil ke klukům. Už jsem chtěl pomalu jet (a to byly teprve 3 hodiny odpoledne). Ještě jsem ale chtěl zkusit dutinu, kterou našel Karel krátce po příchodu. Dutina nevypadala nijak moc nadějně, ale byla docela dobře odkrytá a tak jsem se rozhodl, že jí zkusím. Karel neměl nic proti, jelikož se hrabal v jiné dutině.


   Stačilo pár bouchnutí do majzlíku a otevření dutiny abych pochopil, že Karel mě nebude mít rád. :D Dutina byla cca 35-40 cm velká a na nejstarší vrstvu Mg-kalcitu zde narůstal aragonit, kalcit a poslední vrstvu tvořil křemen až křišťál v krystalech do max. 5 mm. Samozřejmě jsme z toho byli všichni paf. Karlovi jsem slíbil, že nějaké vzorky budou samozřejmě jeho. Snažil jsem se dutinu obkopat a získat z ní co možná největší kus, ale bohužel se mi to dost dobře nepovedlo a tak je z dutiny řada větších či menších vzorků. 
vzorky
Dutinu jsem dokopal a vzorků z ní bylo až až.


kremen
Sbírkový vzorek s Mg-kalcitem, aragonitem, kalcitem a krystaly křišťálu (Rokle u Kadaně).
Velikost vzorku 93 mm.
   Co ale čert nechtěl. Když pršelo, tak se Jirkovi rozvázala bandáž na prstu a aby mu se mu do rány nedostal bordel, tak jsem mu půjčil svou levou rukavici. No a při klepání dutiny jsem se samozřejmě tak blbě klepnul, že mi z toho praskl nehet na levém ukazováčku. No nadával jsem dost… Každopádně potom jsem si šel (tedy už pozdě) pro náhradní rukavice do auta, vyndal zbytek dutiny a kolem šesté jsem z lomu odcházel. Kluci ještě zůstali, jelikož se chtěli jít podívat dál do lomu. Mě čekala dlouhá cesta domu.


FOTO = Lokalita Ahníkov

FOTO = Lokalita Rokle u Kadaně
FOTO 1 = Leštěná ukázka "karbonátového achátu"
FOTO 2 = Leštěná ukázka "karbonátového achátu"
FOTO 3 = Aragonit
FOTO 4Leštěná ukázka "karbonátového achátu"
FOTO 5 = Aragonit
FOTO 6 = Dutina s Mg-kalcitem, aragonitem, kalcitem a krystaly křišťálu
FOTO 7 = Dutina s Mg-kalcitem, aragonitem, kalcitem a krystaly křišťálu
FOTO 8 = Vzorek s kaolinizovaným Mg-kalcitem
FOTO 9 = Vzorek kalcitu
FOTO 10 = Dutina s Mg-kalcitem, aragonitem a kalcitem
FOTO 11 = Vzorek s Mg-kalcitem, aragonitem, kalcitem a krystaly křišťálu
FOTO 12 = Vzorek s Mg-kalcitem, aragonitem, kalcitem a krystaly křišťál
FOTO 13 = Vzorek s Mg-kalcitem, aragonitem, kalcitem a krystaly křišťálu
FOTO 14 = Vzorek aragonitu
FOTO 15 = Vzorek s Mg-kalcitem
FOTO 16 = Leštěná ukázka "karbonátového achátu"
FOTO 17 = Sbírkový vzorek s Mg-kalcitem, aragonitem, kalcitem a krystaly křišťálu
FOTO 18 = Sbírkový vzorek s Mg-kalcitem, aragonitem, kalcitem a krystaly křišťálu




Jakub Mysliveček ©