minj
Lokality

 Mineralogická  burza

16. ročník amatérské burzy minerálů v Praze Strašnicích
(den konání 25.1. 2020)

burza
Tentokrát se vystavovalo i v pravé chodbě a burza tak byla pěkně roztáhlá. Chození v úzké chodbě během největšího návalu byl zážitek...


   V sobotu koncem ledna se velká část sběratelské obce sjede na jednu z nejoblíbenějších mineralogických burz u nás a to do Prahy, kde v základní škole Brigádníků probíhá jedna z prvních burz roku. Burza je mezi sběrateli známá také pod označením „amatérská burza“, což má naznačit, že své nálezy zde prezentují a nabízí především amatérští sběratelé a neměli by zde být firmy nabízející minerály či hromadu korálků a cetek. Já mám tuto burzu velice rád, ikdyž má řadu nedostatků. Jeden z největších je celkově málo místa, kdy se člověk musí nutně cpát skrz dav návštěvníků a často se přes hromadu lidí ani nepodívá ke všem stolům.
burza
Mé stoly a nabídka minerálů. Opět jsem měl své sběry z Českého středohoří a Krušných hor. :-)


Krabice s chabazity z Maglovce. Na volném místě byl ještě před chvíli chabazit z Fintic za 10 euro, který jsem ukořistil.
   Toto je bohužel hlavní omezení burzy, ale je způsobeno prostorami základní školy, kde se burza koná. Díky oblíbenosti a věhlasu je pak každým rokem hojně navštěvována a můj odhad návštěvnosti je mezi 1 – 3 tisící lidí. Když takové množství lidí naženete do úzkých chodem, tak je to pak velmi znát. Letos jsem přímo v přihlášce zažádal o to, abychom byli umístěni na chodbě, jelikož minulý rok jsme byli ve třídě a tam se většinou nedá vůbec dýchat, pokud někdo neotevře okno. Na lépe větrané chodbě se dá celkem obstojně přežít. Letos jsem se na burzu připravoval již dva týdny předem a dobře jsem udělal, jelikož týden před burzou jsem chytil chřipku a to už bych nezvládl udělat nic. Do burzy jsem se ale tak tak vyléčil a mohl jsem se tedy zúčastnit.


   Letos se burza konala již po šestnácté a novinkou bylo rozšíření vystavovatelského prostoru do pravé části chodby (normálně je přístupná pouze levá část chodby a třídy). Další a myslím velmi chytrou a dobrou novinkou bylo, že každý vystavovatel mohl získat maximálně 2 stoly. Díky tomuto opatření se tak na burzu mohlo dostat více jednotlivých vystavovatelů a tím pádem i více nabízeného materiálu. Rozhodně se tak zvětšila různorodost a nabídka vzorků a toto opatření tedy velmi oceňuji. Zároveň tak obchodníci, kteří se na burzu i přes její „amatérskou“ pověst dostali nemohli zastavět hromady stolů svými vzorky, ikdyž se toto opatření dalo trochu sabotovat například přihlášením další osoby, která s vystavovatelem přijela a jeden vyčůraný člověk měl tak rázem až 4 stoly, což bylo hodně okaté a bylo dobře vidět, kdo takto více stolů získal.
burza
Pěkná nabídka "loděnických ráčků" Aulacopleura konincki.


alaucopleura
 Aulacopleura konincki (Loděnice). Velikost vzorku 52 mm.
Zakoupeno za 300 Kč.
   Trochu zamrzelo, že především vstupní část burzy byla hodně „obchodní“ a s amatéry neměla moc co do činění. Vraťme se ale zpět k vystavovaným vzorkům. Na burze bylo k vidění mnoho ukázek z oblasti Vysočiny a leštěné ukázky křemenných hmot z celé ČR (především Rokycansko, Krušné hory, Slavkovský les, Milevsko). Tyto ukázky na burze velkou mírou nad tuzemskými ukázkami převládly. Mě osobně z tohoto materiálu zaujal pěkný vzorek karneolových pseudomorfóz po krystalech kalcitu z Údolíčka a jeden achátek z Levína. Karneol stál 500 Kč a achát pak 200 Kč. Nabídka achátů u Petra Bílého byla vskutku bohatá, velmi pěkná a kvalitní. Pěkné větší acháty z Doubravice se zde daly zakoupit za krásnou cenu 400 Kč. Z krušnohorských lokalit převládala lokalit Klášterecká Jeseň, bylo také k vidění dost Horní Halže (většinou tzv. „Černé“).


   Zaujalo mě také dost vzorků ze Slovenska, především pak drahé opály z Dubníku. U jednoho vystavovatele jsem si prohlížel chabazity z Maglovce a najednou koukám, že v krabici je také jeden pěkný vzoreček chabazitu z vedlejší lokality Fintice za 10 euro, který jsem si musel hned koupit. Ze slovenských vzorků pak stojí za zmínku pěkné antimonity z Kremnice a nové nálezy pěkných vějířovitých malachitů z lokality Hnilčík, jejichž ceny se ale pohybovaly v dost vysokých hladinách. Konečně jsem také sehnal pěkný vzorek leštěného serpentinizovaného peridotitu s pyropy z vrchu Linhorka u Staré, který byl za celkem normální cenu 500 Kč. peridotit
Serpentinizovaný peridotit s pyropy (Linhorka u Staré). Velikost vzorku 88 mm. Zakoupeno za 500 Kč.


burza
 Tady jsem se musel zastavit i já - krásné kvalitní acháty z Levína.
   A nákup leštěných vzorků jsem zakončil koupí velmi pěkného chalcedonu z Ahníkova od kamaráda Přemka Němce, který stál 700 Kč. O tento vzorek mělo zájem více lidí, ale když jej hlavní zájemce odmítl, tak se to nějak přihodilo a já šel zrovna kolem. Vzorky z Ahníkova se mi kromě chryzotilu moc nelíbí, ale musím uznat, že tohle byl asi nejlepší kámen (a také nejdražší), který jsem dnes koupil. Posledním vzorkem kterým jsem si pořídil byl další přírůstek do mí skromné sbírky českých trilobitů a to jedinec druhu Aulacopleura konincki z lokality Loděnice, který mě stál 300 Kč (později jsem si říkal, že to bylo za tak malý vzoreček dost a že jsem mohl o ceně trochu diskutovat, ale co už). Nabídka vystavovatele, který je měl na stole byla velmi bohatá a kvalitní. 


   Zaujalo mě také pár dalších kamenů, například pěkný dyskrazit z Příbrami za 5000 Kč, ale to bych by už ve značném mínusu, takže jsem jej nechal být. Obecně příbramských vzorků bylo na burze mnoho a třeba Martin pořídil pěknou sametku za 2000 Kč. Burza je ale rozsáhlá a když zde má člověk stůl, tak prostě nemá dost času na to, aby si detailně proběhl všechny stoly. Díky tomu jsem spoustu stolů ani neviděl (nebo jsem se k nim nedostal přes davy lidí), ale alespoň jsem ušetřil. Především jsem byl rád, že jsem se mohl zase po nějaké době setkat s kamarády, se kterými jsem si příjemně pokecal. Pobavil mě kamarád Jindra, který šel okolo zrovna ve chvíli, kdy jsem jedné paní vysvětloval nějaké mineralogické náležitosti ohledně barytů a poznamenal:“ No jo, u Kuby je to vždycky i s přednáškou!“ achat
 Karneolový achát s pseudomorfózami po krystalech kalcitu (Údolíčko). Velikost vzorku 157 mm.
Zakoupeno za 500 Kč.


ahnikov
 Chalcedon (Ahníkov u Chomutova). Velikost vzorku 134 mm.
Zakoupeno za 700 Kč.
   Celkově burzu hodnotím velmi pozitivně. Rozhodně bylo na co koukat, případně co si pořídit. Potěšil mě i Ivo Vašina, se kterým jsme provedli také výměnu vzorků a myslím, že i přes davy lidí si každý pořídil nějaký ten pěkný vzoreček do sbírky. Už teď jsem zvědavý na příští rok. :-) Snad se na burzu opět dostanu, jelikož o stoly je vždycky obrovský zájem a do týdne od začátku přihlašování jsou všechny zabrané.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©