minj
Lokality

 Mineralogie 

Žežice, Dolní Zálezly
(den konání 8.9. 2019)

zezice
Drobné dutinky se zeolity v Žežicích - zde analcim.


   Před týdnem jsme s Jirkou slušně zmokli v Suleticích a dnes jsme doufali, že nic takého hrozit nebude. Počasí už se ustálilo a tak meteorologové slibovali sice až 27 stupňů, nicméně mělo být větrno a svítit sluníčko. Nakonec bylo celý den příjemně, že se dalo vydržet v tričku a dlouhých kalhotách. Původně jsme dnes plánovali návštěvu jedné speciální lokality v Krušných horách, které se teď věnujeme, nicméně ani Karel, ani Přemek, ba dokonce ani Martin nemohli a tak jsme s Jirkou opět vyrazili do středohoří. 
zezice
Drobné dutinky se zeolity v Žežicích - zde chabazit.


Výchoz brekcie s dutinami s krystaly fakolitu.
   Tentokrát jsme měli v plánu navštívit lokalitu, kde jsem nikdy nic nenašel, ale kam se chceme podívat snad už od roku 2016 (naposledy jsem zde byl v roce 2015). Jedná se o Žežice, které se nacházejí kousek od Ústí nad Labem. Jirka zde někdy před deseti lety sbíral a dokonce i našel legendární místní levyny, které jsou nejkvalitnější v Evropě a dosahují vzácně až 7 mm. Bohužel není známo, odkud balvany s levyny pocházejí, jelikož výchoz zde nikde není a tak je primár pravděpodobně schován někde na svahu Farského vrchu. Jenže lokalita je známá už řadu let a tak přestože jsme dnes procházeli celé zájmové území a vlezli jsme do každého křoví, odvalili každý kámen a potrhali se snad o každý trn, tak jsme žádné levyny neobjevili. 


   Jirkovi se podařilo najít dvě hladičky, kde se však nějaký nadějný materiál našel. Na první jsme v drobných maximálně 1 cm velkých dutinkách našli krystalky phillipsitu a chabazitu. Na druhém místě pak velmi pěkná, ale bohužel také velmi drobná sluníčka thomsonitu zbarvená do oranžova oxidy železa. Sluníčka dosahovala až 1 mm, takže jsme je tu nechali.  Na lokalitě jsme nakonec pobyli asi dvě hodiny a pak jsme zamířili dále. Dnes jsme totiž měli hlavně v plánu jednu úplně jinou lokalitu. Zamířili jsme do Dolních Zálezel, kam jezdím už od roku 2013. Za tu dobu se nám podařilo zde najít několik výchozů se zeolity, nicméně žádný z nich neposkytl moc kvalitní vzorky. Mluvím tedy i o výchozech, které byly v nedávné době objeveny i dalšími sběrately a mineralogy v údolí mezi Dolními Zálezly a Moravany. 
fakolit
Chabazit (var. fakolit) na bazanitu
 (Dolní Zálezly).
Velikost vzorku 75 mm.


fakolit
Jirky čerstvý nález fakolitu částečně zalitého v kalcitu.
   Studiem starší literatury jsem ale narazil na další oblast u Dolních Zálezel, kde se měli nacházet zeolity. Čas na průzkum ale nikdy moc nebyl a k návštěvě lokality mě donutil až 9. ročník burzy v Teplicích, kdy jsem na jednom stole uviděl vzorky z této lokality a nevěřil jsem vlastním očím. Na vzorcích totiž byly krásné velké krystaly fakolitů až kolem 1 cm. No a přesně na toto místo jsme dnes s Jirkou měli v plánu jít. Zatím jsem tu byl 2x a při minulých výpravách mě lokalita dokázala nejdříve hodně nadchnout a poté hned silně zklamat. Svůj sbírkový vzorek jsem z této lokality tedy zatím nezískal a tak jsem doufal, že dnes se zadaří. 


   Nejprve jsme zamířili na místo, kde pracujeme pokaždé. Bohužel zde to po necelé hodince práce nevypadalo na žádný velký objev. Jirka tedy mezitím zkusil ještě místo o kus vedle a tam se mu trochu dařilo, ale stále to nebylo to, co jsme chtěli. Pobalil jsem si tedy pár nejhezčích drúzek s fakolity a zamířil jsem k Jirkovi. Všiml jsem si tu několika malých dutin s fakolity, které ovšem nebyly moc velké. I tak jsem ale zkusil štěstí a začal jsem zde pracovat. Hornina zde byla dost zvětralá a také dost měkká, takže když už jsem se konečně dostal k drúzám, tak mi vždy vypadla do ruky pouze tenká slupička s krystalky a to nebylo nic pro mě. Nevzdával jsem se ale, jelikož velikost krystalů narůstala a sem tam se objevily až 1 cm kousky.
fakolit
 Nakonec se zadařilo i mě a vykoukly na mě tyto fakolitové diamanty.


fakolit
Velký vzorek chabazitu (var. fakolit) na bazanitu (Dolní Zálezly).
Velikost vzorku 134 mm.
   Pak se mi konečně podařilo najít asi 10 cm velkou dutinu s krásně čirými fakolity kolem 6 mm. Nebyl to sice bůhvíjak velký vzorek, ale říkal jsem si, že konečně nějaký sbírkáč. I Jirkovi se kvalita vzorku líbila a tak přišel a začal pracovat o kousek pode mnou. Jenže to co následovalo jsem vskutku nečekal. Vylomil jsem jeden větší kus bazanitu a za ním byla asi 25 cm dlouhá trhlina s fakolity a na vylomeném balvanu byly až 8 mm fakolity. No byla to trochu euforie, ale brzy mi došlo, že vzorky z trhliny jsou nějaké ošklivě naleptané a krystaly z velkého balvanu odlétávají. Balvan jsem tedy dal Jirkovi, že pokud ho dokáže naformátovat jsou vzorky jeho. To se mu nakonec povedlo a tak jsme si oba odnášeli pěkné ukázky. Na toto místo bych se samozřejmě ještě rád podíval. Přesnou lokaci místa samozřejmě neuvádím, jelikož je mi jasné, jak by to dopadlo. Stačí pátrat v literatuře… 


FOTO = Lokalita Žežice

FOTO = Lokality kolem Dolních Zálezel
FOTO 1 = Zajímavý vzorek s lištami kalcitu a krystaly fakolitu
FOTO 2 = Pěkná drúza chabazitu (var. fakolit) na bazanitu
FOTO 3 = Velmi pěkná ukázka chabazitu (var. fakolit) na bazanitu
FOTO 4 = Velmi pěkná ukázka chabazitu (var. fakolit) na bazanitu
FOTO 5 = Chabazit (var. fakolit) na bazanitu
FOTO 6 = Velký vzorek chabazitu (var. fakolit) na bazanitu
Jakub Mysliveček ©